Bombay kedisi bakımı ciddi bir özveri gerektirir. Siyah panter olarak bilinen Bombay kedileri, Amerikan Shorthair ve Burmese ırkı kedilerini çiftleşmesi ile ilk defa 1970 yılında ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu kedi ırkı için melez dememiz doğru olur.  Bombay kediler oldukça sevimli ve kendi hallerinde olmalarıyla dikkat çekerler. Peki, Bombay kedisine nasıl bakım sağlamalısınız? İşte detaylar!

Bombay Kedisi Bakımı ve Beslenme Gereksinimleri

bombay kedisi bakımı

Bombay kedisi bakımı doğru yapılabilmesi adına kedinin genel özellikleri ve ihtiyaçları bilinmelidir. Utangaç ve çekimser bir yapıları vardır. Ancak bu yapıları size ve yaşayacağı eve alışana kadardır. Bombay kedileri bulunduğu ortama alışma sürecini tamamladıktan sonra tam bir enerji bombası olacaklardır. Sevgi dolu ve oyuncu olmalarıyla bilinen Bombay kedileri, kendi kendilerine vakit geçirmeyi çok severler. Bazı günler sizinle oyunlar oynayan, hoplayıp zıplayan bir ruh haline sahipken; bazı günler ise evin içinde kedinizi görmeniz mümkün olmayabilir. Kediniz gün içinde dolabın içinde ya da üstünde uyuyor ya da kendiniz temizliyor olabilir.

Bombay kedilerinin diğer kedi ırklarına göre yaşam süreleri oldukça uzundur.  İyi bir bakım ile 15-20 sene kadar yaşayabilirler. Bombay kedilerin en dikkat çekici yerleri, simsiyah olan parlak tüyleridir. Kısa olmasına rağmen oldukça sık olan bu siyah tüylere görür görmez hayran olmamak mümkün değildir.

Bombay kedilerinin kafa ve burun yapıları yuvarlaktır. Bu özelliği onları en sevimli yapan özelliklerinden biridir. İri yuvarlak gözleri genellikle mavi, bal rengi ya da altın rengidir. Bu kedilerin gözleri de en az tüyleri kadar parlaktır. Düz bir kuyruğa sahip olan Bombay ırkı kedilerinin, vücut yapısı da oldukça kaslı ve güçlüdür.

Bombay kedilerinin ağırlıkları 6 ile 12 kilogram arasında değişir. Bu kedilerin en çok bilinen özellikleri meraklı olmalarıdır. Evdeki her odaya girmek ve dolapların içini kurcalamak gibi huyları vardır. Oldukça oyuncu olan Bombay kedilerinin çocuklarla da arası çok iyidir. Kediniz çocuklarla ne kadar fazla oyun oynarsa o kadar mutlu olacaktır diyebiliriz. Bombay ırkı kediniz için, kedi eşyaları satan bir mağazadan birbirinden farklı oyuncaklar alarak, kedinizin oyunlarını çeşitlendirebilirsiniz.

Neredeyse hiç saldırganlıkları bulunmayan Bombay kedileri, aileler tarafından oldukça fazla tercih edilirler. Eğer bir Bombay kedisi sahiplenmek istiyorsanız, onu asla yalnız bırakamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bombay kedileri yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Eğer çok yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve kedinizin evde uzun saatler boyunca yalnız kalması gerekiyorsa, Bombay kedisi sahiplenmemenizi öneririz. Çünkü Bombay kedileri, uzun süre yalnız kaldıkları zaman bunalıma girebilirler.

Bombay Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bombay kedisi bakımı hususunda bazı detaylara dikkat edilmelidir. Kedi bakımında en çok zorlanılan şeylerden biri tüy bakımıdır. Bombay kedilerinde ise bu durum tam tersidir. Çünkü Bombay kedilerinin tüyleri oldukça kısa olduğu için sık sık taramanıza gerek yoktur.  Bu durum hem kediniz hem de sizin için oldukça olumlu bir durumdur. Çükü genellikle kediler tüylerinin taranmasından hoşlanmazlar.

Tüm evcil hayvanlar gibi Bombay kedilerinin de düzenli bir şekilde veteriner kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Özellikle iç dış parazit aşıları asla ihmal edilmemelidir.

Bombay Kedilerinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bombay kedisi bakımı iyi bir şekilde gerçekleşmesi adına beslenme konusunda da odaklanılmalıdır. Bombay kedilerinin beslenmeleri diğer kedilerden çok da farklı değildir. Kediniz için protein değeri yüksek, karbonhidrat ve tahıl bakımından düşük olan kuru kedi mamaları tercih etmelisiniz. Bombay kedileri mama konusunda değişikliği seven kedilerdir. Mamalarını arada değiştirmenizden hoşlanırlar. Sevimli dostunuza kuru mamanın yanında, lezzetleri ve zengin içeriği ile bilinen yaş mamalardan ve vitamin takviyesi de verebilirsiniz.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir