Dakhund köpek bakımı özveri ile yapılmalıdır. Peki, bu köpek ırkının bakımında nelere gereksinim duyuyorsunuz? Hangi detayları bilmelisiniz?

Dakhund Köpek Bakımı ve Beslenme Gereksinimleri

Halk arasında sosis köpek olarak bilinen bu ırk oldukça kısa bacaklara ve uzun bir gövdeye sahiptir. Oldukça sevimli bir görüntüleri olan Dakhundlar ülkemizde de çok sevilen bir köpek cinsidir. Bu cins kendi içerisinde farklı boyutlara sahiptir ve bunlar oyuncak, minyatür ve standart olarak isimlendirilirler. Yine bu cinsin kendi içerisinde smooth, longhaired ve wireheird olarak üç farklı türü bulunmaktadır.

Smooth Dakhundlar kısa tüylü, Longaired Dakhundlar uzun tüylü ve Wirehaired Dakhundlar yine kısa tüylüdürler fakat farklı olarak onların tüyleri oldukça serttir. Bu ırk köpekler karakter olarak oldukça inatçıdırlar. Onları eğitmek konusunda sizleri zorlayan bir yapıları vardır ve bu yüzden küçüklüklerinden itibaren sabırla eğitilmeleri gerekir.

Dakhundlar aynı zamanda çok akıllı köpeklerdir ve bu sebeple hızlı öğrenen, becerikli bir yapıları vardır. Onlar koku alma konusunda ve toprağı kazma konusunda da çok yeteneklidirler. Şimdi bu sevimli, akıllı ve bir o kadar da inatçı ırkın beslenmesi ve bakımı hakkında biraz daha bilgi edinelim.

Dakhund Köpek Bakımı

Bu ırkın bakımı oldukça kolaydır. Onlara apartmanda ya da bahçeli bir evde rahatlıkla bakabilirsiniz. Dakhundların ev içerisinde bakımını zorlaştıran en önemli şey havlama eğilimlerinin oldukça fazla olmasıdır. İnatçı bir ırk olduğu için eğitilmesi zordur fakat yavruluk döneminden itibaren sabırla eğitim verirseniz havlama eğilimi gibi olumsuz davranışlarının önüne geçebilirsiniz. Onları eğitmek zordur fakat imkânsız değildir.

Dakhundların üç türü olduğundan bahsetmiştik ve bu türlerin en büyük farklılıkları tüy yapılarıdır. Tüy bakımı açısından eğer kısa tüylü bir dakhunda sahipseniz tüylerini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Uzun tüylü olan bir türe sahipseniz haftada 2-3 kez tüylerini taramanız gerekir. Bu ırk kilo almaya çok meyillidir ve bu durum onlar için ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bunun önüne geçebilmek için mamalarını kontrollü vermek çok önemlidir.

Bu ırkın da en az diğer ırklar kadar ağız sağlıkları önemlidir. Köpekler için üretilmiş olan diş macunu ve fırçasıyla haftada 1-2 kez dişlerini fırçalayabilirsiniz. Bu köpekler kas ve iskelet sistemi problemlerine ve göz hastalıklarına oldukça yatkındırlar. Bu sebeple veteriner kontrolü dahilinde onları gözlemlemenizde fayda vardır.

Dakhund Köpek Beslenmesi

Dakhund köpek bakımı beslenme konusuyla da yakından ilgili. Dakhund ırkı kilo almaya çok meyillidir. Bu sebeple onları beslerken oldukça ölçülü ve dikkatli olmak gerekir. Bu ırk için kilo almak kalp damar rahatsızlığı gibi önemli hastalıklara yol açabilir ve bu sebeple ömürleri kısalabilir.

Mamalarının kaliteli olması onların sağlıklı ve uzun yıllar yaşamaları için son derece önemlidir. İçerik olarak besleyici olmayan mamalar uzun vadede önemli hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu yüzden köpeğinize mama seçerken kilo kontrolünü sağlayabileceğiniz, besin değerleri açısından besleyici ve dengeli olan kaliteli köpek maması çeşitlerinden tercih etmeniz gerekir. Bu sayede onun sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Dakhund Köpek Güvenliği

Dakhund köpeğinizin bakımı sırasında onu güvende tutmak da mühimdir. Köpeğinizin ırkı, karakteri ve yaşı ne olursa olsun, ona güvenlik ekipmanları sağlamalısınız. Sayfamızda yer alan köpek tasması modellerinden bir seçim yaparak, dostunuzun hem şık görünmesini sağlayabilir hem modaya uyum sağlamasını mümkün kılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir