Kedi tüyü yutmanın zararları neler? Siz veya çocuğunuzun kedi tüyü yuttuğunu düşünüyorsanız; bu yazıyı incelemenizde yarar var.

kedi tüyü yutmanin zararları

Kedi Tüyü Yutmanın Zararları

Kedi tüyleri çoğu kişinin başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle de havaların ısınmasıyla birlikte tüy dökülmelerinde artışlar meydana gelir ve bu da evdeki tüy oranlarının artmasına sebep olur. Koltuklar, eşyalar ve hatta kıyafetlerinizin çok fazla tüy olması sebebiyle zorluk çekmeniz çok doğaldır. Kedi tüyleri son derece inatçı olduğu için temizlenmesi güç görülmektedir. Ancak kedi tüylerini temizlemek için kedi tüy fırçası ya da yapışkanlı fırçalar gibi çeşitli tüy temizleme aletleri kullanarak yükünüzü bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplenme konusunda akla gelen ilk detay hayvan tüylerinin kişiye zararı olup olmadığıdır. Sahipleneceğiniz kediniz gerekli veteriner kontrollerinden geçerse ve sağlıksız herhangi bir durumu bulunmazsa size hiçbir zararı olmayacaktır.

Aslında kedi tüyü o kadar da korkunç değildir. Örneğin yıkanmamış sebze, meyve ya da çiğ et yemeniz ile kedi tüyü yutmanız aynı oranda mikrop barındırdığı için çok da endişelenmenize gerek yoktur. Ancak aşırı derecede bir tüy dökülme sorunu ile karşılaşıyorsanız yukarıda belirttiğimiz kedi tüyleri için tüy toplama cihazları alarak bu durumu hafifletebilirsiniz.

Kedi Tüyü Yutmanın Zararı Ne?

Kedi ve köpek sahiplenmek isteyen kişilerin sorduğu genel soru  ”Tüy yutması sonucu akciğer ya da karaciğerde kist oluşur mu?” Bu sorunun cevabı oldukça basit. Kist oluşumu için vücudumuza parazit almış olmamız gerekir. Kedi ya da köpeğiniz gerekli kontrollerden geçtikten sonra parazit taşımadığına dair bir bilgi aldıysanız; hiç de korkmanıza gerek yoktur.

Ancak toksoplazma riski neredeyse tüm hamile kadınların ortak korkusu olduğundan dolayı bu dönemde endişelenmeniz gayet normaldir. Bazı dönemlerde korkularınız o kadar ciddileşebilir ki evcil hayvanınızı evden uzaklaştırmak dahi isteyebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki toksoplazma riski sadece evcil hayvanınızın evde bulunmasıyla oluşmaz. Çiğ et ya da çiğ sebze, meyve yemeniz de aynı riski oluşturacaktır. Peki nedir bu toksoplazma?

Toksoplazma Nedir?

Kedi tüyü yutmanın zararları söz konusu ise toksoplazmadan bahsedilmelidir. Toksoplazma, tek hücreli bir protozonun sebep olduğu bir paraziter hastalıktır. Bu hastalık kedi kumundaki kedi dışkısından dolayı oluşabileceği gibi çiğ sebze ya da meyve tüketmenizden de oluşabilir. Yani kediniz bu hastalık için tek bir sebep değildir.

Bağışıklığı iyi olan kadınlarda genellikle orta derece bir grip olarak görülür ve tedavisi kolaydır. Ancak gebelikleri sırasında toksoplazma etkenini vücuda alan kadınlar doğmamış bebeklerini plasenta yoluyla enfekte ederler. Bu da bebeğinizin engelli doğmasına sebep olur. Hatta bu enfeksiyon ölüme bile sebep olabilir. Eğer gebelik öncesi toksoplazma etkenine enfekte olduysanız bebeğinize hiçbir zararı olmayacaktır. Burada asıl dikkat edilmesi gereken kısım gebelik esnasında toksoplazma etkenine maruz kalmanızdır.

Kediniz dışarı çok fazla çıkmıyor, çiğ et yemiyor ya da avlanmıyorsa toksoplazma etkenine maruz kalmış olma riski yoktur. Ancak siz sahiplenmeden önce çok fazla dışarı çıkıyor, çiğ et yiyor ya da avlanıyorsa bu durumda endişelenmeniz gayet normal. Bunu önlemek maksadıyla kaliteli kedi maması çeşitlerine yatırım yapabilirsiniz.

Kedinizin her gün düzenli olarak kumunu temizleyin ve bu sırada hijyenik eldivenler kullanmayı unutmayın, çünkü toksoplazma ile enfekte kediler dışkılarıyla toksoplazma organizmalarını  kısa bir süre içerisinde dökerler. Kedi kumunu düzenli olarak temizlemeniz sonucunda risk ortadan kalkmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir