Kedi maltı sıklıkla merak edilen bir üründür. Kedilerin temizlik işlemi, günlük rutinlerinin önemli bir parçasıdır. Kediler, kendilerini yalamak suretiyle temizlemeyi seçerler. Bu alışkanlığı da yaşamları boyunca sürdürürler. Yemek yedikten ve tuvalete gittikten sonra sıkça gözlemlenen tüyleri yalama davranışı, vücut ısısını düzenlemenin yanı sıra önemli bir fayda sağlar. Kedilerin kendini yalayarak temizlemesi genelde sağlıklı bir davranıştır. Fakat, bu hassas konuda dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar bulunur.

Kediler, kendilerini yalarken tüylerini yutarlar. Dildeki sert ve geriye dönük papilla yapıları, fazla tüyleri alır ve bunların yutulmasına sebep olur. Kediler tarafından yutulan bu tüyler genel olarak sindirim sistemi tarafından sorunsuzca atılır. Lakin, bazı durumlarda yutulan tüyler midede veya sindirim yolunda birikerek tüy yumaklarına dönüşebilir. Ortaya çıkan bu durum ise mide problemleri, hazımsızlık ve sindirim sistemi tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ortaya çıkabilecek olan bu olumsuz olasılıkları en aza indirebilmek için kedi maltları önerilir.

Kedi Maltının Faydaları Nelerdir?

Kedi Maltı Nedir

Kedi maltı, kedilere sağlık açısından önemli faydalar sunan bir üründür. Aşağıda kedi maltının bazı faydaları maddeler halinde listelenmiştir.

  • Kedi maltında, kedi sağlığı için önemli olan vitaminler ve mineraller yer alır.
  • Kedilerin yuttukları tüylerin mide veya sindirim sisteminde birikmesini engeller.
  • Kedi maltı kullanımı ile birlikte kedilerin sindirim sistemindeki ya da midesindeki biriken tüylerin doğal bir şekilde atılması sağlanır.

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kediler için üretimi sağlanan malt, tüy yumaklarının bağırsaktan rahatlıkla atılmasına destek sağlar. Kedi maltları, tüylerin sindirim kanalında sorunsuz bir şekilde ilerlemesini destekleyerek, tüylerin kolayca dışarı atılmasına yardımcı olur.

Kedinizin tüylerinin birbirine yapışmasını ve keçeleşmesini önleyen bu ürün, macun formunda ve tüplerde muhafaza edilir. Kedilere, kedi maltlarından; gün içerisinde yaklaşık olarak bir fındık tanesi boyutunda verilmesi gerekir. Aksi takdirde olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Neden Evcil Dostunuza Kedi Maltı Vermelisiniz?

Gün içinde kendini yalayan kediler, bu süreçte genel olarak birçok tüyü yutarlar. Yutulan tüy miktarına bağlı olarak da, küçük veya büyük tüy yumakları oluşabilir. Oluşan bu tüy yumakları da genel olarak bağırsak, mide ve hatta yemek borusunda sorunlara neden olabilir.

Meydana gelen bu durumu engellemek için ve kedinizin tüy yumaklarından kurtulmasına yardımcı olmak için malt macunu kullanabilirsiniz. Malt macunu, bağırsak geçişini iyileştirir ve doğal müshil etkisi sayesinde hafif kabızlık sorunlarına büyük bir oranda çözüm sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir