Yavru kediler nasıl yıkanır? Sevimli kedinizi nasıl yıkamanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı incelemeniz yeterli!

Yavru Kediler Nasıl Yıkanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Yavru Kediler Nasıl Yıkanır?

Evcil bir hayvan edinirken, yeni evine kolay uyum sağlaması açısından yavruluk döneminde olması bir avantajdır. Bir kedi sahiplenirken de henüz yavruyken almak alışma sürecini oldukça kolaylaştıran bir süreçtir. Yavru kediler birçok canlının yavruluk ve bebeklik sürecinde olduğu gibi çok hassastırlar. Onların bakımına ekstra özen göstermek gerekir. Onları yıkarken, beslerken oldukça dikkatli olmak gerekir. Oldukça hassas olan yavru kedilere bakarken yapılan yanlışlar onların hastalanmalarına sebep olabilir. Özellikle yavru kedileri yıkarken çok dikkatli olunması gerekir. Bunların dışında yavru kedilerin beslenme ve bakımının da uygun koşullarda olması onlar için hayati önem taşımaktadır.

Yavru Kedilerin Yıkanması

Yavru kediler nasıl yıkanır? Kediler genel olarak sudan ve banyo etmekten pek hoşlanmazlar. Yine de tüyleri sık ve uzun olan kediler için banyo hijyen sağlamak açısından önemlidir. Onlar içgüdüsel olarak kendilerini temizlemeye meyilli olsalar da bazı durumlarda hijyen rutinlerini oluşturup banyo etmelerini sağlamakta fayda vardır. Eğer kedinizi yavruluk döneminde suya ve yıkanmaya alıştırırsanız yetişkinlik dönemlerinde çok rahat edersiniz. Kedinizi yıkarken seçeceğiniz şampuana dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Kedinizin derisine ve tüylerine uygun bir kedi şampuanı seçimi yapmanız gerekir.

Peki yavru kedinizi en doğru şekilde nasıl yıkayabilirsiniz? Yavru kediler oldukça hassas oldukları için pek çok duruma dikkat etmeniz gerekir. Kedinizi ilk kez yıkarken onu korkutmamanız da çok önemlidir. Öncelikle nazikçe kedinizin ılık bir suyla tanışmasını, ondan korkmamasını sağlamalısınız. Başta kediniz çekingen ve korkak tavırlar sergilese de onunla su arasında nazik bir bağ kuraya önem göstermelisiniz. Bu aşamada yumuşak bir süngeri ıslatarak yavaşça kedinizi bununla ıslatabilirsiniz.

Yavru kediler nasıl yıkanır diyenler için şu bilgiler de önemli: Kedinizin tepkisine göre ara ara bu hisse alışmasını sağlayacak minik dokunuşlar yapabilirsiniz. Sonrasında yavru kedinizin kirli tüylerini yavaşça su ve sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Bir sonraki adımda kediniz için küçük bir küvete 36-37 derece sıcaklıkta bir su hazırlayıp yine çok yavaş ve nazik bir biçimde içerisine yerleştirin. Eğer paniklerse onu suyun içerisinde severek ve okşayarak rahatlatabilirsiniz. Kediniz bu aşamadan sonra artık kendini daha güvende hissedecektir. Sonrasında kedinizi derisi ve tüyleri için özel olarak üretilmiş olan bir şampuanla onu temizleyebilirsiniz.

Şampuanın kedinizin ağzına, gözüne, kulaklarına ve burnuna kaçmadığından emin olmak gerekir. Sevimli dostunuzun temizlendiğinden emin olduktan sonra suyla onu nazikçe şampuandan arındırıp temiz ve yumuşak bir havluya sararak kurutabilirsiniz. Yavru kedinizi belli aralıklarla yıkadığınızda zamanla suya alışacaktır. Yavru kedileri yıkarken üşütmemelerine özellikle özen gösterilmelidir. Çünkü yavru kediler de tıpkı bebekler gibi hassastırlar ve çabucak hasta olabilirler.

Yavru Kedilerin Tüy, Tırnak ve Ağız Bakımı

Yavru kediler nasıl yıkanır anlattık. Şimdi de sevimli dostlarımızın genel bakım gereksinimlerinden söz edelim. Yavru kedilerinizi yıkamak hijyen sağlamak için oldukça önemli olsa da yeterli değildir. Kedilerin tüy, tırnak ve ağız bakımları da oldukça önemlidir. Kedinizin sağlıklı kalabilmesi adına genel yavru kedi bakımı uygulamalarının en iyi şekilde yerine getirilmesi şarttır.

Kedinizin tüyleri kısa ve gürse düzenli olarak kedi tüy bakımı yapmanız gerekir. Uzun tüylü kedilerin tüyleri düzenli olarak taranmazsa birbirine karışabilir. Bu sebeple büyük dişli bir kedi tarağı yardımıyla her gün düzenli olarak taramak bu gibi karışmaları önler. Tarak konusunda da dikkat etmek gerekir çünkü bazı taraklar yapısı gereği kedinizin derisini acıtabilir. Kedinizin tüyleri kısaysa haftada bir kez taramak yeterli olacaktır.

Kedilerin tırnak bakımları da oldukça önemlidir. Kediler tırnaklarını kendi bölgelerini belli etmek için kullanırlar. Bu sebeple evinizdeki halı, perde, koltuk gibi bazı eşyalara zarar verebilirler. Bunun önüne geçmek için tırmalama tahtası alabilirsiniz fakat bu da kedinizin tırnaklarının yeterince kısalması için yeterli olmayacaktır. Kedilerinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmek de önemlidir.

Kediler için üretilen kedi tırnak makası sayesinde bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Kedinizin tırnaklarını yavruluk döneminden itibaren düzenli olarak kestiğinizde bu duruma zamanla alışacaktır. Fakat eğer kediniz tırnaklarının kesilmesine alışkın değilse bu işlemi yapmaya çalıştığınızda strese girebilir ve hırçınlaşabilir. Bunu önlemek için veterinerinizden yardım alabilir ve kedinizin tırnaklarının kısalmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerin ağız hijyeni de oldukça önemlidir. Onların ağız hijyenleri sağlanmadığında diş çürümesi, iltihaplanması ya da dökülmesi gibi birçok olumsuz durumla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlar kedinizin beslenmesini de olumsuz olarak etkiler. Bu gibi durumların ortaya çıkmasını önlemek için kedinizin dişlerini yavru oldukları zamandan itibaren düzenli olarak onlar için üretilmiş olan bir diş fırçası ve diş macunu yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Bu sayede kedinizin sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir