Kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler, özellikle yeni kedi sahiplenecekler açısından çok önemli. Kediler bulundukları yerde çoğu hayvandan daha bağımsız olsalar da, bir kediye bakmak ve onunla ilgilenmek diğer evcil hayvanlara bakmak ve onlarla ilgilenmek kadar büyük bir sorumluluktur. Kedinizi elinizden geldiğince mutlu etmek ve sağlıklı tutmak gerekir. Bu yüzden kedilerin de çeşitli ihtiyaçları vardır ve bunlar karşılanmalıdır.

Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni bir kedi sahiplenecekseniz; kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgili olmalısınız. Bunlar:

  • Temiz bir kedi kumu kabı: Çoğu kedi ev hayvanıdır ve evin içinde yaşar. Bu da evinizde bulunan küçük arkadaşınız için bir kedi kumu kabına ihtiyacınız olduğunu gösterir. Kedi kumu kabı bu işlem için uygundur fakat kedi kumu kabının, sizin ve evinizin diğer üyeleri için rahatsız edici kokulardan kaçınmak amacıyla her gün düzenli olarak temizlenmesi gerekir.
  • Düzenli tımarlama: Kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğeri de kedi tüy bakımı. Bir kedi bir köpeğe oranla çok yoğun bir şekilde tımarlanmaya ihtiyaç duymaz fakat etrafta uçuşan tüy yumakları rahatsızlık oluşturabilir endişesi ile bu işlemin bir düzen şeklinde uygulanması gerekir. Bunun için önerilen haftalık bakım şeklindedir. Bu işlem için kedi tarağı kullanmanız oldukça önemlidir.
  • Güvenli ortam: Kediler, genelde iç mekanlarda yaşayan küçük ve narin hayvanlardır. Birçok kedi dışarıyı sevse de çevresel faktörler (yırtıcı hayvanlar, trafik) tatlı arkadaşlarımıza zarar verebilir. Kediniz dışarı çıktığında onu izleyin ve kedi tasması üzerine sizinle ilgili bilgiler içeren bilgiler ekleyin. Kedinizin kedi isimliği takması, kaybolması durumunda onu kolayca bulmanızı sağlar.
  • Kedi tırmalama araçları: Kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan tırmalama konusu oldukça önemli. Çoğu kedinin perdeleri, kanepeleri, koltukları ve hoşlarına giden neredeyse her şeyi tırmalama ve pençeleme eğilimleri vardır. Kediniz için tırmalama direği, tırmalama ipi veya tırmalama araçlarından herhangi birini almanız yalnızca bu ufaklıklara bir eğlence alanı oluşturmaz, ayrıca sizi de çok fazla para kaybetmekten kurtarabilir.
  • Dengeli beslenme: Bu konuda veterinere mutlaka danışıp onun yönergesiyle hareket edin. Kedi hastalıkları önlenmesi adına kedinin beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Kedinizin sağlığını tehdit eden sağlık sorunlarından ve obeziteden kaçınmak için dikkate alınması gereken bir konudur. Protein yönünden yoğun olan kedi maması tercih etmeniz de oldukça önemli. Kedinizin beslenme çeşitliliği açısından hem yaş kedi maması hem de kuru mamalar ile beslenmesi gerekir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir