İran kedisi bakımı nasıl olmalı? İran kedileri renkli gözleri ve mükemmel tüyleriyle geçmişten beri oldukça ilgi görmektedir. İran kedileri doğal yollarla ortaya çıkan bir ırktır ve İran bölgesinde bulunanlar gri, Ankara bölgesinde bulunanlar ise beyaz renktedirler.

İran Kedisi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

İran Kedisi Bakımı

İran kedisi bakımı büyük bir titizlik ve özen gerektirir. Oldukça sakin ve sessiz bir yapıları olan İran kedileri evde bakmak için çok uygundur. Güzel görünüşleri sayesinde de insanlar tarafından çok fazla tercih edilirler. Doğru bir şekilde bakılıp beslendiğinde ise bu kediler ortalama 16 yıl yaşayabilirler. Her sevimli hayvanın kendine özgü beslenme ve bakım şekilleri vardır. İran kedisi sahiplenmek isteyenler de onlar hakkında bazı bilgilere sahip olmalıdır. Gelin birlikte bu güzel kedi ırkının beslenmesi ve bakımı hakkında biraz bilgi edinelim

İran Kedisi Bakımı

İran kedilerinin sessiz sakin bir karaktere sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple evde bakılmak için oldukça ideal bir kedi ırkıdır. Kucakta durmaktan, sevilmekten ve ilgi görmekten de çok hoşlanırlar. İran kedileri diğer birçok kedi ırkına göre daha olumlu özelliklere sahiptirler fakat bu durum bakımları esnasında birtakım zorluklar olduğu gerçeğini değiştirmez. İran kedilerinin tüy bakımları oldukça zordur ve kesinlikle tüy bakımları ihmal edilmemelidir.

İran kedisi bakımı söz konusu olduğunda tüy ve deri bakımı önemli bir detaydır. Tüyleri çok uzun olduğu için karışabilir. Bu yüzden düzenli olarak taranması gerekir. Bu işlem sırasında mutlaka kaliteli kedi tarakları kullanılmalıdır. Bu kedilere ait olan göz problemleri, soluk alma problemleri, kalp ve böbrek problemleri de olabilir. Bu gibi rahatsızlıklar açısından gözlemlemeniz gerekir. Eğer bir İran kediniz varsa ya da yeni sahiplenecekseniz onu sık sık yıkamamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu kediler diğer tür kedilere göre daha çok banyo ihtiyacı duysalar da çok sık banyo ettiğinde kolaylıkla üşütüp hastalanabilir. İran kedileri tam bir ev kedisidir bu sebeple dışarıda kendilerini savunamazlar.

Onları dışarıya maruz bırakmamaya dikkat etmeniz gerekir. İran kedisini eğitmek için biraz uğraşmanız gerekebilir. Öğrenme konusunda biraz yavaş olsalar da onları eğitmek imkânsız değildir. Bu kediler sahiplerine çok düşkündür fakat yabancılardan pek hoşlanmayabilirler.

İran kedisi bakımı hakkında şunları da söylemeliyiz: Bu cins kediler pek fazla hareketli olmasalar da yine de güvenliklerini sağlamak adına kedi tasması kullanılmalıdır. Kimi zaman kediniz sizden uzaklaşabilir veya kaybolabilir. Kedi tasmaları sayesinde dostunuzun size geri getirilmesini sağlamak mümkündür. Bunun için kedi künyesi de tercih edebilirsiniz.

İran Kedisi Beslenmesi

İran kedisi bakımı hususunda beslenme de önemli bir ayrıntıdır. Her canlı için ihtiyacı olan besini tüketmek sağlıklı bir şekilde büyüyüp, gelişip, yaşamını sürdürmesi açısından oldukça önemlidir. Bu durum İran kedinizin beslenmesi için de geçerlidir. Bu ırk kedilerin genellikle ağız ve çene problemleri bulunur. Bu problemden dolayı her türlü mamayı yiyemezler. Üreticiler İran kedilerine uygun özel mamalar üretmişlerdir ve onlara uygun olan bu mamalardan satın almanız gerekir.

Kedi maması içeriğindeki besin değerleri de kedinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Mamanın içerisinde bulunan protein, karbonhidrat, lif, mineral ve vitamin dengesi ihtiyaçlarını karşılayacağı şekilde dengeli olmalıdır. İran kedileri fiziksel olarak oldukça sakindir ve aktivite düzeyleri yok denecek kadar azdır. Bu durum onların kolaylıkla kilo almalarına sebep olur. Bu özelliklerinden dolayı onlar için mama seçerken protein ağırlıklı, orta düzeyde lif içeren az karbonhidratlı mamaları tercih etmeniz gerekir. İran kedilerini özellikle kısırlaştırdıktan sonra kilo alımını kontrol etmek adına ölçülü bir şekilde mama vermeniz gerekir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir