Singapura kedisi bakımı ciddi bir özveri gerektirir. Peki, bu sevimli kedilerin bakım ve beslenme gereksinimleri nelerdir?

Singapura Kedisi Bakımı ve Beslenme Gereksinimleri

Singapura kedisi bakımı doğru şekilde yapılabilmesi adına birçok detayı bilmekten geçer. Singapura kedileri, dünyadaki en küçük kedi türlerinden biridir. Diğer kedilere göre oldukça küçük olan bedenleri, onları en sevimli yapan özellikleridir. Adından da belli olduğu üzere Singapur’da ortaya çıkmışlardır.

Singapura kedi yavrularının en ilginç özelliği, diğer kedilerin aksine tüylü olarak doğmalıdır. Hatta o kadar fazla tüyleri vardır ki, bu tüyler büyümeye başladıklarında yavaş yavaş azalır.

Tırmanma konusunda oldukça başarılı olan Singapura kedilerinin ağırlıkları ortalama olarak 1-3 kilogram arasındadır. Genellikle tüylerinin yapısı kısa ve sıktır. Bu nedenle bakımın kolaydır. Tüy renkleri ise, grinin tonlarındadır. Gözleri büyük ve yuvarlaktır. Renkleri ise, sarı, ela ya da yeşildir.

Bitmek bilmeyen enerjileri ile bilinen Singapura kediler, oldukça zeki kedilerdir. Bu nedenle de onları eğitme konusunda asla zorluk yaşamazsınız.  Ev yaşamı için oldukça uygun kedilerdir. Gürültü çıkarmazlar ve asla agresif bir yapıları yoktur. Bu nedenle de çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilirler.

Singapura kedileri, evinizde bakacağınız en temiz kedi türlerinden biridir. Çünkü neredeyse hiç tüy dökmezler. Düzenli olarak kedi fırçası ile bakım yapmanız yeterlidir. Bu kediyi sahiplenmeye karar verdiğinizde en dikkat etmeniz gereken şey, onu uzun süre yalnız bırakmamanız gerektiğidir.

Singapura kedileri yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Eğer evde çok fazla vakit geçirmiyorsanız, bu kedileri sahiplenmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü yalnız kalmak Singapura kedilerinde depresyona neden olmaktadır.

Singapura Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sosyallikleri ile bilinen Singapura kedisinin bakımı oldukça kolaydır. Özellikle evde çok fazla vakit geçiren bir insansanız birlikte harika bir ikili olacağınızdan şüpheniz olmasın. Oldukça küçük olan boyutları ile evde yer kaplamaya bu kediler uysallıkları ile size son derece kolay uyum sağlayacaktır.

Aynı zamanda çok fazla tüy dökmedikleri için de, temizlik konusunda da sıkıntı yaşamazsınız. Tırnaklarının rutin bakımını yaparken, biraz huysuzlaşabilir. Ancak bu kediler o kadar duygusal ve uysaldır ki, sinirlendiklerini çok zor görürsünüz.

Singapurra kedisi bakımı hakkında şunları da söylemeliyiz: Singapura kedilerinin bakımında en zor olan durum tırmanma özellikleridir. O kadar iyi tırmanırlar ki evde ulaşamayacakları hiçbir yer yoktur. Hal böyle olunca, hem evdeki eşyalara zarar vermemesi için hem de ona bir şey olmaması için belli başlı önlemler almanız gerekebilir.

Bitmek bilmeyen enerjileri, onlarda egzersiz ihtiyacı doğurur. Onlarla gün içinde oyun oynamanız hem aranızdaki iletişimi ve sevgi bağının güçlenmesini hem de kedinizin egzersiz ihtiyacını karşılanmasını sağlayacaktır.

Singapura Kedisi Nasıl Beslenmelidir?

Singapura kedileri, oldukça hareketli kedilerdir. Bu nedenle de gün içinde besin değeri yüksek mamalarla beslenmeleri gerekmektedir. Evet, diğer kedilere göre boyutları küçük olduğu için daha az yemek yediklerini düşünebilirsiniz ama o kadar hareketlidirler ki, sürekli yemek yeme ihtiyacı hissedebilirler.

Bu durumu dengelemek için kedinize protein bakımından yüksek ve düşük tahıllı mamalar vermelisiniz. Böylelikle güç içinde ihtiyacı aldığı kaloriyi alacak, enerjisi düşmeyecektir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir