Yavru kedi bakımı büyük bir özen gerektirir. Yeni bir yavru kesi sahiplendiyseniz ve ona nasıl bakmanız gerektiğini bilmiyorsanız; detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bu sevimli kediler, oldukça hassas ve bir o kadar da hareketli canlılardır. Hareketli yapıları dolayısıyla çok fazla enerji harcarlar ve harcadıkları bu enerjileri geri alabilmek adına çeşitli besin değeri yüksek yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Bu besin değeri yüksek olan gıdaları alamadıkları durumlarda enerjileri zaman ile azalmaya başlar ve bunun sonucunda ise vücut dirençleri düşmüş olur. Vücut direnci azalan bir canlının ne yazık ki hastalığa yakalanma riski oldukça yüksek bir orandadır.

Yavru kedi bakımı yalnız beslenme değil, diğer konular açısından da önemlidir. Örneğin kedinizin tuvalet eğitimi, egzersiz ihtiyacı ve sosyalleşmesi gibi konulara da dikkat etmeniz gerekir. Gelin hep birlikte yavru kedi bakımında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kediler, diğer yetişkin kedilere oranla daha fazla hassas olduklarından ve aynı zamanda daha fazla enerjik ve hareketli bir yapıda olduklarından dolayı gerek duydukları besin maddeleri daha dikkatli ve özenli bir şekilde seçilmelidir. Yavru kediler her ne kadar oldukça sevecen ve tatlı olsalar da fazla ilgi ve sevgi isterler. Aynı zamanda beslenme ve bakım rutinlerine de ayrıca dikkat edilmelidir. Bu yüzden yavru kedi sahiplerine yüklenecek sorumluluk ve disiplin, yetişkin kedi sahiplerine oranla daha fazla olabilmektedir.

Yavru kedi sahiplenmeden önce kesinlikle gereken tüm disiplin ve sorumluluğu yerine getirip getiremeyeceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Yavru kediler hem fiziksel hem de maddi anlamda sizleri yorabilmektedir. Bu sebeple, son derece iyi bir araştırma ve düşünme sonucu kedi sahiplenmeniz şarttır. Eğer kendinizde yavru kedi bakmak adına yeterli potansiyeli göremiyorsanız kesinlikle yavru kedi sahiplenmek için biraz daha beklemeniz tavsiye edilir.

Yavru kedilere bakabileceğinize tamamen inanıyor ve aynı zamanda gerekli her bilgiyi iyi bir şekilde araştırıp öğrendiyseniz; yavru kedi bakımını üstlenmenizde hiçbir sakınca yok demektir. Burada asıl önemli olan nokta sahipleneceğiniz yavru kediler ile aranızda bir bağ kurabilmeyi başarmaktır.

Yavru Kedilerinize Karşı Gerekli İlgi ve Sevgiyi Gösterin

Yavru kedi bakımı, en başında ilgi ve sevgi gerektirir. Kediler, oldukça hassas yapıya sahip olduklarından dolayı yeterli ilgi ve sevgiyi göremedikleri zamanlarda üzülebilirler. Özellikle de yavru kediler, annelerinden henüz yeni kopup gelmiş canlılar olduklarından, ilgi ve sevgiye daha aç canlılardır.

Yeterli sıcak ortam oluşturulmadığı durumlarda kediler de tıpkı insanlar gibi üzülebilir ve bunun sonucunda ise depresyona girebilirler. Depresyona giren kediler tedavi edilmez ise ve bu psikolojik sorunlar günden güne artarsa ne yazık ki tedavisi zor olan çeşitli bazı hastalıkların oluşma riski artmış olacaktır.

Olası bu tarz kötü durumların yaşanmaması adına kesinlikle kedinize sevgi ve ilginizi göstermekten usanmayın. Aynı zamanda çeşitli oyun saatleri düzenleyerek sevimli dostunuzun keyiflenmesini sağlayabilirsiniz.

Yavru Kedi Sahiplendikten Sonra Yapılması Gerekenler

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı doğru koşullarda yapılabilmesi için bazı hususların bilinmesi gerekir. Yavru kedi sahiplendikten sonra yapılması gerekilen ilk şey kedi evinize gelmeden önce tüm temel ihtiyaç malzemelerini tamamlamış olmanız gerektiğidir. Bunlar mama kabı, kedi kumu, kedi oyuncağı, taşıma çantası, kedi yatağı gibi çeşitli malzemelerden oluşmaktadır.

Kedi ürünleri ise kesinlikle güvenilir markalardan seçilmeli ve kalitesinden emin olunmalıdır. Çünkü yavru kediler rahatsız olacakları herhangi bir yerde tutulmamalıdır. Kedilerinizin sağlığı için her bir malzemeyi en iyi şekilde araştırarak ve kedilerinizin her bir özelliğini göz önünde bulundurarak seçmeniz önemlidir. Özellikle de mama seçimi esnasında güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir markayı tercih etmemelisiniz ve ürün satın almamalısınız. Aksi takdirde kedilerinize zarar verebilme ihtimaliniz oldukça yüksek bir orandadır.

Yavru Kedi Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yavru kedi bakımı söz konusu olduğunda mama seçimi çok önemli bir ayrıntıdır. Kedi mamaları her türlü kedi özelliklerine göre farklı şekillerde kategorize edilmiştir. Bu yüzden de mama seçim sürecinde kedilerinizin bazı özelliklerine odaklanmanız lazım.

Kedinizin yaşını, cinsiyetini, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığını, herhangi bir maddeye karşı alerjisinin olup olmadığını, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını, varsa sağlık problemlerini ve diğer her türlü temel ihtiyaç ve zevklerini göz önünde bulundurarak bir mama seçimi yapmanız en sağlıklısı ve aynı zamanda en doğrusu olacaktır. Bu sıkı araştırmalar sonucunda bir kedi maması satın aldığınız takdirde kedilerinizin sağlıklı gelişimi ve büyümesini desteklemiş olacaksınız.

Yavru Kediler Sık Sık Yıkanmamalı!

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı ve banyo konusu pek çok kedi ebeveyninin merak ettiği şeylerden biri. Kediler, köpekler gibi yıkanmayı seven canlılar değil. Bu yüzden kedilerinizi sık sık yıkamanız yanlış olacaktır. Kedilerinizde herhangi bir kötü koku, tüylerinde kir fark ettiğiniz durumlarda yıkamanız yeterlidir. Aksi takdirde kedilerinizi çok fazla yıkarsanız tüy ve deri sağlıklarının gelişimini engellemiş olursunuz.

Aynı zamanda kedileriniz için kesinlikle kedi şampuanları kullanmanız gerekmektedir. İnsanlar için üretilen şampuanlar kesinlikle kullanılmamalı. Çünkü, kullanımı sonucunda kedilerinizin deri ve tüy sağlıkları büyük ölçüde zarar görmüş olacaktır. Kedilerinizin sağlığı için her bir malzemeyi kedileriniz için üretmiş olan güvenilir markalardan temin etmeniz gerekmektedir. Bu sayede evcil dostunuzun daha sağlıklı ve huzurlu büyüme ve gelişimini desteklemiş olacaksınız.

Kedi Kumu Alırken Bunlara Dikkat

Yavru kedi bakımı için kedi kumunun önemi büyüktür. Kedi kumları seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmakta. Kedi kumlarını kolay temizleyebilmeniz adına ve aynı zamanda kedilerinizin daha hijyenik ve rahat bir ortamda yaşam sürebilmeleri maksadıyla bu ürünün seçimi esnasında anti bakteriyel ve topaklanma özelliği bulunan kumlar tercih edilmelidir.

Bununla birlikte kedi kumları toz kıvamında olmalı ve ne ince ne de kalın bir yapıda olmalıdır. Kedi kumları, kedilerinizin daha rahat ve hijyenik bir ortamda yaşamasına olanak sağlarken aynı zamanda sizlerin de kedi kumu temizliğini daha kısa ve kolay bir şekilde halletmenizi sağlar. Kedi bakımının, özellikle de yavru kedi bakımının güçlü bir sorumluluk ve disiplin gerektirdiğinden bahsetmiştik. Bu disiplini yerine getirdiğiniz takdirde kedilerinize en uygun yaşam koşulunu sağlamış olacaksınız.

Yavru Kedinize Sıcak Bir Ortam Sağlayın

Yavru kedi bakımı özveri gerektirir. Kediler, sevgiye aç canlılar olduklarından onlara sürekli olarak sevgi ve ilgi göstermeniz gerekmektedir. Sıcak ortamı her hissettikleri anda daha da mutlu olacaklardır. Aynı zamanda belli oyun saatleri düzenleyerek de vakit geçirebilmeniz mümkün. Kediler, evin neşe kaynağıdır. Bir kedi ile büyüyen çocukların diğer yaşıtlarına oranla daha özgüvenli, daha anlayışlı ve sorumluluk sahibi oldukları görüşmüştür. Ayrıca çevre ile daha uyumlu ve sosyal anlamda oldukça başarılı oldukları, insan ilişkileri kuvvetli olan bir kişiliğe sahip oldukları da bilinmektedir.

Çocuklarınızın kişisel gelişimi açısından da son derece önemli olan evcil hayvanların beslenme ve bakım rutinleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Sürekli olarak mama markaları değiştirilmemelidir. Çünkü kediler değişikliğe çok fazla açık olan canlılar değil ve bu yüzden zamanla değişiklik yaptığınız şeylerden sıkılabilme ihtimalleri yüksek bir orandadır. Sıkılan bir kedi zaman içerisinde mutluluğunu kaybedeceğinden dolayı bu durum oldukça yanlış olacaktır. Bu yüzden gerekli olmadığı sürece hiçbir değişikliğe gidilmemelidir.

Veteriner Kontrolleri İhmal Edilmemelidir

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı düzenli veteriner kontrolü de gerektirir. Yavru kedi sahiplenen kişiler, tüm temel ihtiyaç malzemelerini tamamladıktan sonra yavru kediyi kesinlikle bir veteriner kontrolüne götürmelidir. Yavru kedilerin herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı tespit edilmeli ve gerekli tüm aşıları yapılmalıdır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra ise veteriner hekiminizin belirttiği tarihlerde kontrollere kesinlikle gidilmeli ve bu tarihler geciktirilmemelidir.

Aynı zamanda kedinizde herhangi bir sorun ya da farklı bir durum tespit ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden en kısa süre içerisinde veteriner hekime götürmenizde fayda olacaktır. Kedinizde olan herhangi bir problemi en iyi şekilde sonuçlandıran ve bilen kişiler veterinerler olacağından dolayı, eğer kedinizde bir hastalık belirtisi varsa o belirtilerin rotadan kalkması için erken teşhis adına birtakım işlemlerin uygulanması gerekebilir.

Bu yüzden veteriner kontrolleri son derece önemlidir ve hiçbir şekilde aksatılmamalıdır. Erken teşhis uygulanan hiçbir kedinin hastalığının ileri seviyeye ulaşamayacağını bilmeniz gerekmektedir. Kedilerinizin mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmesi için tüm bu maddeler mutlaka öğrenilmeli ve hiçbir rutin aksatılmamalı, geciktirilmemelidir.

Kedilerinizi Mutlu Edebilmek İçin Kedi Ödül Mamalarından Yararlanın

Yavru kedi bakımı sırasında ödül mamaları ile kedinizin mutlu olmasını da sağlamalısınız. Kedilerinizi mutlu edebilmek adına onlar için oyun saatleri oluşturmanızın yanı sıra ödül mamalarından da yararlanabilmeniz mümkün. Ödül mamalarını her kedi mutlaka çok sever. Aynı zamanda ebeveynler, ödül mamalarını hem kedilerini mutlu edebilmek için kullanıyorken, diğer yandan kedilerine eğitim vermek amacı ile de kullanabiliyorlar.

Özellikle de kedilerin tuvalet eğitimi konusunda son derece etkili olduğu bilinmektedir. Kedilerinizin tuvalet alışkanlığını en kısa sürede kazanmasını istiyorsanız kedi ödül mamalarından faydalanabilmeniz mümkün.

Kedilerinize, kedi kumunun olduğu yerde ödül maması verdiğiniz takdirde kediniz o ortama alışacağından dolayı sürekli olarak kedi kumuna gitmesi gerektiğini düşünecektir. Böylelikle de tuvalet alışkanlığını en kısa sürede kazandırmış olacaksınız. Dilediğiniz komutları yerine getirmesini istiyorsanız yine aynı şekilde kedi ödül mamalarından faydalanabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki kedi ödül mamalarını kedinize çok vermeniz oldukça yanlış olacaktır.

Ödül maması vermeden önce mutlaka veterinerinize danışmanız ve ona göre hareket etmeniz şarttır. Ödül mamalarının aşırı derecede tüketilmesi sonucunda çeşitli sağlık problemlerinin oluşma ihtimali ne yazık ki yüksek bir orandadır.

Yavru Kedilerinize Su Vermeyi İhmal Etmeyin

Yavru kedi bakımı söz konusu olduğunda suyu unutmamanız önemli. Kediler, besin değeri yüksek olan gıdalara ihtiyaç duymalarının yanı sıra aynı zamanda suya da ihtiyaç duymaktadırlar. Kedilere su vermek kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kedilerinizde oluşacak sıvı kaybını önleyebilmek adına çeşitli sıvı bakımından bol olan kedi çorbaları gibi mamalardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede kedilerinizin sağlıklı gelişimini desteklemiş olacaksınız.

Yavru Kedileriniz ile Birlikte Vakit Geçirin

yavru-kedi-bakimi

Yavru kedi bakımı sırasında taşıma çantalarından edinmeniz, bu süreçte ek avantajlar sunacaktır. Yavru kediniz için alacağınız taşıma çantalarını küçük seçmeniz yararlı olacaktır. Çünkü, kediler çok kısa bir süre içerisinde büyüdüklerinden dolayı tekrar bir çanta almanız gerekecektir. Tekrar bir masrafa girmek istemiyorsanız büyük ve kedilerinizin rahat hareket edebileceği taşıma çantalarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Kedi oyuncakları da çeşitlendirilmeli ve kedilerinizin sıkılmaması adına her türlü oyuncak alınmalıdır. Kediler, her ne kadar evcil hayvanlar olsa da çok fazla yalnız kaldıklarında sıkılabilme oranları yüksektir. Kedilerinizin sıkılmaması için kedi oyuncakları büyük bir fayda sağlamış olacaktır. Oyun saatlerinde kedi oyuncakları ile çeşitli aktiviteler düzenleyerek kedilerinizi mutlu edebilirsiniz.

Aynı zamanda dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu ise kedilerinizin tek başına evde kalmamasıdır. Tabii, bu süre değişkenlik gösterebilir. Örneğin 1 ya da en fazla 2 gün evde tek başlarına kalabilirler. Fakat burada da önemli konu ise 2 günlük mama ve sularını kesinlikle kaba koymanız gerektiği. Aksi takdirde kedileriniz aç kalırsa vücut dirençleri yüksek oranda azalacaktır. Vücut direnci azalan bir kedinin ise hastalığa yakalanma oranı ne yazık ki oldukça yüksektir.

Olası kötü durumların yaşanmaması adına tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer uzun süreli bir seyahate çıkacaksanız mutlaka güvendiğiniz ve kediye bakabilecek kapasitede olduğunu düşündüğünüz kişilere evcil hayvanınızı emanet etmeniz önemli. Kediler, yabancı bir ortamı çok çabuk fark ederler ve alıştıkları ortama gitmek isteyebilirler. Bu durumda kedilerinize gerçekten iyi bakacağını düşündüğünüz kişilere kedilerinizi emanet etmenizin yanı sıra sizlerin de kedilerinizi çok fazla yalnız bırakmamanız büyük bir önem taşımaktadır.

Kedi güvenliği önemli bir detaydır. Kedi tasması ve kedi künyesi gibi aksesuarlar kullanarak, sevimli dostunuzun güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kısacası yavru kedi sahiplenmeden önce kesinlikle tüm özellikler ve nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiği büyük bir titizlik ile araştırılmalı, öğrenilmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Kedi bakabilecek sorumluluğu kendinizde gördüğünüz takdirde bir kedi sahiplenmeniz hem sizlerin hem de kedilerinizin sağlığı ve mutluluğu açısından son derece önemlidir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir