Kediler yıkanır mı sorusu evcil kedi sahipleri tarafından sıklıkla soruluyor. Her köşede oynadıklarından ve dışarı çıkmayı sevdiklerinden dolayı kedi dostlarımız kolayca kirlenebiliyorlar. Ayrıca kedilerin en temiz evcil canlılar oldukları da biliniyor. Kendilerini yalayarak temizleyen bu hayvanlar, az temizlik ve bakım ihtiyacı ile dikkat çekiyor. Peki, kediniz çok kirlenirse onu yıkamalı mısınız?

Kediler yıkanır mı sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; rahat olmaları, kendilerini iyi hissetmeleri ve evin temiz kalması için kedilerin banyo yaptırılması gerekir. Elbette kedilerin temiz olması onların sağlığını da optimal düzeyde destekleyecektir.

Kedilerin yıkanıp yıkanmayacağını, esasen hangi durumlarda onları banyo yaptırmanın daha doğru olacağını bu yazımızda inceledik. Kediler yıkanır mı diyorsanız; önemli bilgiler verdiğimiz bu yazımızı detaylı şekilde incelemenizi öneriyoruz.

Evcil Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı?

Diğer hayvanlara oranla iyi hijyen sağlamak söz konusu olduğunda kediler, kendi kendilerine yetebilen canlılardır. Günlük olarak vücutlarını ve tüylerini yaladıkları için kendilerini temiz tutmaya özen gösterirler. Bu eylem ile vücutlarında biriken kir ve toz kalıntılarını en iyi şekilde temizleme kabiliyeti gösterirler.

Kedinizin özellikle dışarı çıktığınızda aşırı kirlenmemesi adına bir kedi tasması kullanarak onun çamurlu ve kirli alanlara girmesini de önleyebilirsiniz. Bu sayede sık olarak banyo işlemine gereksinim duyulmamış olur.

Özellikle tüyleri uzun olan ve tüy dökme döneminde olan kediler için kedi tarağı ile onların bakımına destek olmak önemlidir. Böylece kedinin tüy ve deri sağlığı en iyi şekilde teşvik edilmiş olacaktır.

Kediler yıkanır mı sorusuna şu şekilde de cevap verebiliriz: Kediniz yalnızca çok ihtiyaç duyduğu durumlarda veya kendi başına tamamen temizlenemediğini fark ettiğiniz zamanlarda onu banyo yaptırmalısınız.

Kediniz bir su birikintisine, çamura veya çok kirli bir yere girerse, onun banyo yaptırılması gerekir. Banyo ile kedinin temiz ve hijyenik kalması söz konusu olabilecektir.

Kedinizi temizlemenin yollarını arıyorsanız; şu detaylara odaklanabilirsiniz:

  • Bir kedi aşırı kirlendiyse, onun vücudundaki tüm kiri temizlemek için kuru temizleme yöntemi tercih edilebilir. Bu aşamada bir temiz bez ve biraz su yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kuru kedi şampuanı ile de bunu kolay bir şekilde yerine getirmeniz mümkündür.
  • Kuru temizleme işlemi kedinin temizlenmesi için yeterli değil ise onu banyo yaptırmanız gerekir. Kaliteli bir kedi şampuanı kullanarak kedinizi banyo yaptırmalısınız. Ayrıca kullanmış olduğunuz şampuanın doğal içerikli olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yeni Doğan Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı?

Kedi dostlarımızın temizlik ve hijyene çok dikkat ettikleri varsayımından yola çıkarak, onları yıkamak için en iyi zamanın ne olduğu hususunda net olmak önemlidir. Yetişkinlik döneminde bunu problemsiz bir şekilde halletmeniz mümkün. Peki, yeni doğan kediler yıkanır mı?

Yeni doğan kediler banyo konusunda çok isteksiz olabilirler. Ayrıca ciltleri çok taze olduğundan dolayı kimyasal malzemeler onların cildine zarar verebilir. Bu noktada doğal ve kaliteli kedi şampuanlarının önemi bir adım öne çıkar. Yine de yavru kedileri sık olarak yıkamamanız gerektiğini hatırlatırız.

Bir kedinin hangi yaşta veya dönemde yıkanması gerektiğine de değinmek gerekir. Kedinin banyo etkinliği için ideal dönem ilk 2-3 aydır. Böylece sosyalleşme döneminin ortasındayken onu banyoya alıştırabilmeniz daha kolay olacaktır. Banyodan sonra kedi ödül maması vererek de bu etkinliğin kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni doğan kediler yıkanır mı sorusu için şu cevabı da vermek gerekir: Banyonun kedinize tatsız bir deneyim yaşatmaması adına onu çok erken dönemlerde yıkamamalısınız. Kedinizi yıkamak için en azından onun iki veya üç aylık olmasını beklemelisiniz.

Yaşamın ilk haftalarında kedi dostunuz kendi hijyeninin ve tüylerinin temiz kalmasının yollarını öğrenecektir. Bu nedenle yaşamının ilk zamanlarında onu yıkamamanız ve hayatı öğrenmesi için onu serbest bırakmanız olumlu bir davranış şekli olacaktır.

Kediler İçin Hangi Şampuan İyi?

Kediler Yıkanır Mı?

Kediler yıkanır mı sorusunu cevapladık. Şimdi de kedilerin banyo eyleminde olmazsa olmaz ürünlerden olan şampuanlardan söz edelim. Öncelikle bilmelisiniz ki bir kediyi veya herhangi bir evcil hayvanı normal şampuanlar ile asla yıkamamalısınız.

İnsanlar için üretilen şampuanlar kedi ve diğer evcil hayvan dostlarımız için uygun değildir. İnsanların kullandıkları şampuanlar kedilerin ve diğer evcil hayvanların tüy ve deri sağlığı için risk teşkil eder.

Eğer insanlar için üretilen şampuanlar ile kedinizi yıkarsanız, tüylerinin, derilerinin zarar gördüğünü fark edebilirsiniz. Hatta bu durum çeşitli cilt ve tüy problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı kediniz için mutlaka kaliteli bir kedi şampuanı seçmeniz gerekir.

Kedilerin, insanlardan ve köpeklerden çok farklı bir PH’ı vardır. Bu sebeple insanlar ve köpekler için uygun olan şampuanlar kediler için uygun olmamaktadır. Kediler için uygun olmayan şampuanlar onlarda alerji, tahriş, enfeksiyon, tüy dökülmesi ve dermatit gibi problemlere yol açabilir.

Kaliteli ve kediler için özel olarak üretilmiş şampuanlara yatırım yapmalısınız. İyi bir kedi şampuanı mutlaka paraben, toksik madde içermemeli ve tamamen doğal bileşenlerden üretilmiş olmalıdır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir