En sevecen kedi ırkları, kedi sahiplenmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Tarihsel olarak köpeklerden daha az evcilleştirilmiş olmalarına rağmen, günümüzde çok sayıda kedi ırkı vardır. Her biri farklı bir karakter ve özellikler geliştirme eğilimindedir. Daha zeki, bağımsız, daha meraklı ve daha uyku düşkünü olan kediler var. Hatta suyu seven kediler bile var.

Bir kedi sahiplenmeyi planlıyorsanız, onun sevecen ve arkadaş canlısı olmasını istersiniz. İşte en sevecen kedi ırkları!

En Sevecen Kedi Irkları

1. Scottish Fold Kedi Irkı

Bu sevimli kediler kulakları katlanmış bir görünümdedir. Kulağı kırık kedi olarak da bilinir. Karakterleri gereği çok arkadaş canlısı, sevecen ve ailesine bağlıdır. Sanılanın aksine uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Sağlıklı kalabilmesi için besin bileşenleri yönünden yoğun olan kedi maması ile beslenmelidir.

2. Sfenks Kedi Irkı

En sevecen kedi ırkları arasında yer alan Sfenks, son derece popüler bir evcil kedidir. Tüysüz olmasıyla bilinir. Bu nedenle çok az bakım gereksinimine sahiptir. Ancak deri bakımı için kedi deri bakım ürünleri mutlaka kullanılmalıdır. Bu kedi cinsini sevecen yapan faktörlerden biri de doğal bir tüyü olmadığı için sürekli bir ısı kaynağı araması ve insanlara sokulmasıdır.

3. Maine Coon Kedi Irkı

Kuzey Amerika’ya özgü olan ırk, en sevecen kedi ırkları listesinde yer alır. İri bir kedi cinsidir. Çok sosyal bir evcil canlıdır. Diğer kedilerle ve insanlarla çok iyi anlaşır. Sahiplerine güçlü bir şekilde bağlıdır. Kedi tüy bakım ürünleri ile düzenli olarak tüy bakımının gerçekleştirilmesi önemlidir. Sağlığı için kaliteli kuru kedi maması ve yaş mamalar tüketmelidir.

4. Ragdoll Kedi Irkı

En sevecen kedi ırkları arasında bulunan Ragdoll, çoğu insanın ilgisini ve beğenisini toplar. Daha önce kedi bakmadıysanız, bu sevimli canlıyı tercih edebilirsiniz. Arkadaş canlısı, uysal ve nazik bir kedidir. Evin içinde sizi takip etmesi, dikkatinizi çekmek için çeşitli oyunlar yapması ve her zaman yanınızda olmak istemesi muhtemeldir. Bir kedi künyesi ile bu kedinin sevimlilik düzeyini de artırabilirsiniz.

5. Siyam Kedi Irkı

En sevecen kedi ırkları söz konusu olduğunda Siyam kedileri de bu listede yer alır. Bilinen en eski kedi ırklarından biridir. İnsanlara yakın olan uzun geçmişleri nedeniyle sahiplerine karşı her daim sevecen ve nazik kedilerdir.

Mavi gözleri ile öne çıkan bir cinstir. Kaliteli kedi konserve maması ve kuru mamalar ile beslenmesi gerekir. Kedi tasması ile bu kedinin güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda onun daha sevimli görünmesine de katkıda bulunabilirsiniz.

6. İran Kedi Irkı

Ciddi ve zarif görünümlerine rağmen İran kedileri son derece sakin ve arkadaş canlısıdır. Dünyanın her yerinde oldukça popüler olan bu cins, çok enerjiktir ve aynı zamanda uykuya düşkündür. İnsanlarla vakit geçirmekten ve kedi oyuncakları ile oynamaktan mutluluk duyar.

7. Tonkinese Kedi Irkı

En sevecen kedi ırkları arasında bir diğeri de Tonkinese oluyor. Birmanya ve Siyam kedi ırkının melezlenmesi sonucu oluşmuştur. Özel görünümleri, onları kedi severler arasında çok popüler hale getirmiştir. Karakteri oldukça sakindir. Sevimli halleri ile dikkat çeken bu kedi ırkı, insanlarla ve diğer kedilerle vakit geçirmeyi sever. Besleyici kuru, yaş ve ödül kedi maması ile beslenmelidir. Sevgiye düşkündür ve sürekli ilgi bekleyen bir ırktır.

8. Amerikan Shorthair Kedi Irkı

En yaygın evcil hayvan ırklarından biridir. Karakteri insanlara karşı nazik ve uysaldır. Dikkat çekmek için türlü oyunlar yapabilir. Diğer birçok kedi ırkına oranla son derece sabırlıdır. Onlara sevgi ve ilgi göstermeniz için yanınızdan ayrılmazlar.

9. Burmese Kedi Irkı

En sevecen kedi ırkları arasında bulunan Burmese, kendine özel sevimli görünümü ve sakin karakteri ile dikkat çeker. Zarif ve nazik bir kedidir. Diğer kedi ırkları ile iyi anlaşır. Aynı zamanda çocuklarla da arası iyidir. Karakteri çok sevecen ve oyuncu olmasıyla öne çıkar.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir