Bir kedi sahiplenecekseniz kedi ihtiyaç listesi işinize yarayabilir. Kedinizin genel bakımında nelere ihtiyaç duyduğunuzu bilmek istiyorsanız; aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. İşte, kedi ihtiyaçları listesi!

Kedi Maması

Kedi dostunuzun sağlığı söz konusu ise kedi maması önemli yer tutar. Patili dostunuza satın alacağınız kedi maması tam ve dengeli olmalıdır. Bununla beraber kedi maması, kedinizin yaşına, özelliklerine, ırkına ve kilosuna uygun olmalıdır. Kedi maması ne kadar kaliteli olursa dostunuzun sağlıklı kalma durumu daha da artış gösterir.

Kedi İhtiyaç Listesi

Kuru Kedi Maması

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan kuru kedi maması, patili dostlarımızın en çok tercih ettiği mamalardan biridir. Kuru mamalar farklı şekil, boyut ve aromalarda tüketilir. Kedinizi sağlıklı tutmak için doğru beslenme şarttır. Kedinize sunduğunuz mama lezzetli ise evcil hayvanınız bundan mutlu olacaktır. Evde evcil hayvan bakmak büyük bir sorumluluk gerektirir.

Kedinize en uygun yiyeceği seçmeniz çok önemlidir. Kedinize seçmiş olduğunuz mama, onun sağlığını ve aynı zamanda mutluluğunu etkileyecektir. Mama, herhangi bir canlının en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle kaliteli yiyecekleri satın almak çok önemlidir.

Herhangi bir kuru mama seçilmemelidir. Çünkü bir mamanın içeriği besinsel yönden eksik olabilir. Kedilerin vücudu insan vücudu gibi çalışmadığından ötürü, çeşitli vitaminler açısından eksiklik olması kedi dostunuzun sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir.

Kuru mamalarda yüzde 5-10 civarında su bulunur. Bu da evcil hayvanınıza çok az su sağlandığı anlamına gelir. Bu sebeple kuru mamalar, yaş mama ile desteklenmeli ve aynı zamanda kedinin yeteri oranda su tüketmesi sağlanmalıdır.

Yaş Kedi Maması

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan yaş kedi mamaları, kedilerin beğenerek tükettiği mamalar arasında yer alır. Yaş mama tüketimi kediler için keyiflidir. Ödül mama şeklinde de sunulabilir. Ancak bu gıdalar, kedilere ölçülü şekilde verilmelidir. Aksi halde kedinizde böbrek ve sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bu mamalar ortalama olarak yüzde 60-80 civarında su içerir. Yaş kedi mamaları kedilerin idrar hacmini artırarak onların idrar taşı oluşumunu önler. Protein açısından yoğun olan bu mamalar, düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle kedinizin kilo almasını önler.

Konserve Kedi Maması

Yaş kedi maması olarak da bilinen konserve kedi maması, kedinizin sağlığını optimal anlamda etkiler. Çeşitli besleyici et, balık ve tavuk gibi aromalara sahip olan bu özel formüller, kedilerin damak tadına hitap etmeyi başarır. Her porsiyon tam ve dengeli bir formülü temsil eder. Bazı konserve mamalar somon, hamsi ve sebze gibi lezzet taneleri içerir. Bu da kedinizin, mamasından daha fazla lezzet elde etmesine olanak tanır. Konserve mamalarda yer alan çinko takviyesi, kedinizin tüy ve deri sağlığını en iyi şekilde destekler.

Kedi İhtiyaç Listesi

Kedi Ödül Maması

Somonlu, hindili, tavuklu ya da balıklı olmak üzere çok çeşitli kedi ödül mamaları vardır. Bu tarz mamalar kedinizin eğitim sürecinde önemli bir yere sahiptir. Kedi ödül maması sayesinde kedinizin eğitimi teşvik edilir. Aynı zamanda lezzetli mamalar olan bu yiyecekler, kedinizin mutluluk seviyesine katkıda bulunur. Öte yandan, yapay bileşenler içermeyen ödül maması tercih etmeye özen göstermelisiniz. Diğer türlü, kedinizin sağlığı riske girebilir.

Açık Kedi Maması

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan açık kedi mamaları, hem ekonomik hem sağlıklı olmasıyla dikkat çeker. Açık kedi mamalarının en kaliteli olanları yüksek oranda et proteini içerir. Bu da kedi dostunuzun protein gereksiniminin karşılanması anlamına gelir. Açık kedi maması yapay tatlar, renkler ve koruyucular içermez. Tam ve dengeli mama olarak öne çıkan açık kedi mamaları aynı zamanda bütçe dostu olmasıyla da bir adım öne çıkar.

Kedi Kumu

Kedi kumu çeşitleri kediler için önemlidir. Kediler dışarıda iken tuvaletini yapmak için toprağı veya kumu kazıyor, tuvaletini yapıyor ve gömüyor. Kedi kumu ise bu doğal davranışı teşvik ediyor. Sonuç olarak kediniz tuvalet alışkanlığını kum sayesinde edinmiş oluyor. Kedi kumları farklı türlerde üretilir. Mineral kumlar bunlardan biridir. Doğal kilden oluşan bu ürün, sıvıları çabucak emer ve kötü kokuları hapseder.

Silika kumlar da bir diğer kedi kumu çeşidi olmaktadır. Bu tarz kumlar silikadan meydana gelir. Bu da onu son derece emici yapar. Silika kum ayrıca kokuları hızlı bir biçimde nötralize eder ve sıvıları emer. Bu nedenle etrafta kötü kokular oluşmaz. Mineral kumlar tozsuz iken silika kumlar tozludur.

Kedi Fırça ve Tarakları

Kediler günlük olarak tüylerini yalayarak kendilerini nasıl tımar edeceklerini bilme konusunda büyük avantaja sahip olsalar da, zaman zaman desteğe ihtiyaç duyarlar. İşte bu aşamada devreye giren kedi fırça ve tarakları olur. Bazı durumlar insan müdahalesi gerektirir ve kedinizin tüy bakımını yapmak aslında sizin görevinizdir.

Kediniz kirlenebilir veya tüyleri bakımsızlıktan ötürü yıpranabilir. Hatta kedinizin tüyleri çeşitli nedenlerden ötürü aşırı dökülebilir. İşte bu tarz durumlarla başa çıkmak adına kedi fırçaları ile düzenli biçimde tımar yapılması önemlidir. Her kedi ırkının tüy bakım sıklığı aynı olmaz. Bazı kediler daha sık bazıları ise daha nadir tüy bakımına gereksinim duyarlar.

Kedi Temizlik ve Banyo Ürünleri

Kedi ihtiyaç listesi konusunda bir diğeri de kedi temizlik ve banyo ürünleri oluyor. Kedinizi yıkamak ve hijyenik kalmasını sağlamak istediğinizde kedi temizlik ve banyo malzemelerinden edinmeniz gerekir. Bu noktada en önemli husus ise kedinizin tüylerine ve derisine zarar vermeyecek bir şampuan almanız gerektiğidir. Kediler için özel olarak üretilen şampuan türleri, onun tüylerinin daha parlak ve derisinin daha sağlıklı olması hususunda avantaj yaratır.

Kaliteli bir kedi şampuanı kullanım esnasında tüm tüylere kolayca yayılır. Normal kedi şampuanı dışında kedi kuru şampuan da tercih edebilirsiniz. Kuru şampuanın kullanımı daha zahmetsiz olduğundan ötürü çoğu sahibin tercih ettiği bir üründür. Kedi banyo ve temizlik ürünleri her türlü kedi ırkı için uygun olmaktadır. Kediniz yavru veya yaşlı olsun hiç fark etmez. Bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kedi Tırnak Makasları

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan kedi tırnak makasları, sevimli dostunuzun bakımı için gerekli olan ürünlerden biridir. Kedilerin tırnaklarının düzenli şekilde kesilmesi ve törpülenmesi gerekir. Aksi durumda ise patiler halılara, kilimlere ve zeminlere takılabilir. Bu durum tırnaklarda kırılma ve batmaya yol açabilir. Haliyle tüm bunlar kedinizin canının acımasına da neden olabilir.

Ayrıca kediniz dışarıdaki kir ve mikropları tırnaklarında biriktirerek eve getirebilir. Hatta bu durum en çok onun sağlığını riske atacaktır. İşte bu nedenle de kedinizin tırnak bakımını düzenli şekilde yapmanız önem arz eder.

Kedi Mama ve Su Kabı

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan kedi mama ve su kabı, onlar için son derece mühimdir. Kedi mama kapları farklı şekil ve boyutlarda üretilir. Kedinizin yaşı, mama tüketim düzeyi ve büyüklüğü ile orantılı bir mama ve su kabı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Çelik mama ve su kapları en çok tercih edilenlerden biridir. Gerek sağlamlığı gerekse uzun ömürlü kullanımı nedeniyle çelik kaplar sıklıkla tercih edilir. Bu kapların temizlenmesi ise son derece basittir. İsteğe göre bulaşık makinesinde ya da elde yıkama yapılabilir.

Seramik mama ve su kapları son derece pratik bir kullanım deneyimi vadeder. Bu kaplar farklı şekil ve modellerde üretilir. Dostunuzun mama yeme deneyimini bir üst noktaya ulaştırmak için siz de seramik mama kaplarından edinebilirsiniz.

Popüler mama ve su kaplarından bir diğeri de plastik oluyor. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu kaplar sayesinde dostunuz sağlıklı bir şekilde beslenebiliyor. Son zamanların en popüler mama ve su kaplarından biri de otomatik kapladır. Siz evde yokken bile patili dostunuzun yemek yeme ve su tüketme gereksinimini karşılayan bu kaplar, oldukça fonksiyoneldir. Diğer popüler ürünler arasında ise kedi su pınarı var. Bu ürün kedinizin düzenli biçimde su tüketmesine izin veriyor.

Kedi biberonu ise kedinizin yavruluk döneminde sağlıklı şekilde beslenmesini mümkün kılıyor. Melamin kedi kabı da aynı şekilde dostunuz için en kaliteli ürünlerden biridir. Temizliği ise oldukça basittir. Yapısında kediler için zararlı hiçbir madde barındırmaz. Kedi sağlığı düşünülerek imal edilmiştir.

Kedi İhtiyaç Listesi

Kedi Tasması

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan kedi tasması modelleri, kedilerin güvenliği açısından önem arz eden malzemelerdir. Kedinizin kaybolması ya da kaçması halinde onun size tekrar ulaştırılmasını sağlar. Aynı şey kedi künyeleri için de geçerlidir. Hatta kedi kolyesi de tasmaya ilave ettirilebilir. Tasma üzerine isim yazdırabilir veya isim ve iletişim bilgisinin yazılı olduğu bir kedi künyesini tasmaya eklettirebilirsiniz. Kedi tasmaları; kedi boyun tasması ve kedi göğüs tasması şeklinde farklı modellerde de üretilmektedir.

Kedi Oyuncakları

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan kedi oyuncakları, patili dostunuzun eğlenmesi ve keyifli vakit geçirmesi hususunda önemli bir yere sahiptir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok farklı şekil ve boyutta kedi oyuncağı çeşitleri vardır. Kedinizin günlük aktifliğine destek olan bu oyuncaklardan satın alarak onun mutlu olmasını da sağlayabilirsiniz.

Kedi Taşıma Çantası

Kedi ihtiyaç listesi arasında yer alan kedi taşıma çantası, kedi dostunuzun bir yerden başka yere giderken taşınması için üretilmiştir. Son derece güvenli ve konforlu bir taşıma deneyimi sunan kedi taşıma çantaları, kedinizin rahatı düşünülerek üretilmiştir. Kedi taşıma çantası alırken ürünün, kedinizin boyutuna uyum sağlayacak bir türde olmasına dikkat etmenizde yarar var. Kedi taşıma çantaları pek çok farklı şekil ve boyutta üretilir. Kedinize uyum sağlayan ve sizin tercihlerinize hitap eden bir taşıma çantasını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kedi Yatağı

Kedi ihtiyaç listesi söz konusu olduğunda kedi yatakları da bu listede yer almalı. Kedinizin dinlenme ve uyuma deneyimini bir üst noktaya ulaştırmak istiyorsanız; ona kedi yatağı alabilirsiniz. Bu yataklar sayesinde kedinizin kendisine özel olan yaşam alanını da en iyi biçimde dekore edebilirsiniz.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir