Shiba Inu köpek bakımı nasıl olmalı? Popüler köpek ırklarından biri de şüphesiz ki Shiba Inu oluyor. Peki, bu köpek dostlarımızın bakım ve beslenme gereksinimleri nedir?

Shiba Inu Köpek Bakımı ve Beslenme İhtiyaçları

Shiba Inu köpek bakımı büyük bir özveri gerektirir. Oldukça güçlü, iradeli ve cesur olan Shiba Inu ırkı Japonya’ya özgü köpeklerden biridir. Oldukça enerjik ve mutlu köpeklerdir. Bu köpekler aynı zamanda çok sadıktırlar ve ev yaşamı için çok uygundurlar. Tehlikelere karşı tetiktedirler ve yabancılardan pek fazla hoşlanmazlar.

Ailelerini, oyuncaklarını, yemeklerini ve kendi alanlarını sonuna kadar korurlar ve kimseyle paylaşmak istemezler. Küçük yaşlardan eğitim verilirse ehlileştirilebilir bir yönleri de vardır. Shiba Inu ırkı sahiplendiğiniz zaman onunlar çok derin bir bağ kurabilirsiniz. Her canlının olduğu gibi bu köpeklerin de bakımı ve beslenmesi çok önemlidir. Şimdi gelin birlikte bu ırkın bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi edinelim.

Shiba Inu Köpek Bakımı

Bu ırk kalın bir kürke sahiptir ve bu sebeple oldukça fazla tüy dökerler. Özellikle tüy dökme mevsimlerinde bu durum ev içerisinde can sıkıcı hale gelebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için onların tüylerini haftada 2-3 kez taramanız gerekir. Shiba Inular her ne kadar tüy dökseler de oldukça temiz bir köpek türüdür. Birçok köpekteki yoğun koku bu köpeklerde yok denecek kadar azdır. Shiba Inular çok sık olmasa da bazen yıkanma ihtiyacı duyarlar. Üç ayda bir onu yıkayarak bu ihtiyacını giderebilirsiniz. Yıkama sıklığına dikkat etmek gerekir çünkü gereğinden fazla yıkadığınızda cildi kuruyabilir ve tüyleri sağlıksız hale gelebilir.

Shiba Inuların ağız bakımları da oldukça nemlidir. Diş ve ağız bakımını da onlar için üretilmiş olan diş fırçası ve diş macunuyla kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bu şekilde diş ve diş eti rahatsızlıkları ya da ağız kokusu gibi durumları önlemiş olursunuz. Haftada iki ya da üç kez dişlerini fırçalamanız yeterli olacaktır. Köpeğinizin tırnakları da olması gerektiğinden fazla uzadığında içe doğru kıvrılarak onlara rahatsızlık verebilir. Bu durumun önüne geçmek için ayda birkaç kez tırnaklarını köpekler için üretilmiş olan tırnak makasları ile kesmelisiniz.

Shiba Inuları çok inatçı bir ırk olduğu için onları eğitmek biraz zor olabilir. Bu sebeple onlara küçük yaşlardan itibaren eğitim vermeniz gerekir. Nasıl davranmaları gerektiğini ilk sahiplendiğiniz andan itibaren öğretmeniz gerekir. Bu ırkın fiziksel aktivite ihtiyacının karşılanması da önemlidir. Sağlıklarını ve çevikliklerini koruyabilmeleri için koşmaya, oynamaya ihtiyaçları vardır.

Shiba Inu Beslenmesi

Shiba Inu köpek bakımı söz konusu ise beslenme de önemli bir detaydır. Her canlının beslenmesi sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için büyük önem taşır. Shiba Inuların da sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için dengeli ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir beslenme düzenine ihtiyaçları vardır. Onları beslerken işlenmiş ve katkılı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bu ırk için en sağlıklısı onları çiğ yiyeceklerle beslemektir.

Çiğ yiyeceklerle beslediğiniz daha parlak bir kürke, daha sağlıklı organlara sahip olurlar. Bu demek değildir ki onlara kuru mama veremezsiniz. Shiba Inuları kuru köpek maması ile de besleyebilirsiniz fakat mamanın birincil bileşenin hayvansal protein olması, karbonhidrat olarak pirinç ve patates gibi kolay sindirilebilen besinler bulundurması gerekir. Bunlarla birlikte bu ırk köpeklerin buğday, mısır ve soyaya karşı alerjileri olduğundan mamanın içerisinde bu maddelerin bulunmamasına ve mamanın fazla yan ürün bulundurmamasına özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir