Bir kedi sahiplenmek istediğinizde, en zorlu karar süreci kedinin ırkı olur. Kedi ırkı, kedinin karakterine, insanlarla ve diğer hayvanlarla ilişkisine, hareket düzeyine vb. pek çok konuya etki eder. Peki, en popüler kedi ırkları hangileri? Bu yazıda en popüler üç kedi cinsi hakkında detaylı bilgiler paylaştık.

Kedi Irkı: Norveç Orman Kedisi Bakımı ve Beslenme

İsveç kökenli olan Norveç orman kedileri oldukça saf bir ırktır. Bu nedenle de Norveç için milli bir değer olarak kabul edilmiştir. Sıra dışı görüntüsünün yanı sıra gizemli bir tarzı da vardır.  Norveç orman kedileri genellikle sahiplendirilmez, belli bir ücret karşılığı satılır. Bu ırk kediler dünya üzerinde az bulundukları için fiyatları fazlasıyla yüksektir.

Norveç orman kedisinin en bilinen özelliği iyi bir avcı olmasıdır. Çünkü koku alma duyuları çok iyidir. Bu kedilerin ortalama ömrü 14-16 sene arasındadır. Sevimli dostunuza iyi bir bakım sunarsanız, sizinle güzel ve uzun bir ömür geçirebilir. Norveç orman kedileri sevgi dolu ve uysal kedilerdir. Sıcakkanlı olmalarıyla sizi ilk görüşte kendilerine hayran bırakmayı başaracaklardır. Oldukça zeki olmaları ile bilinen sevimli dostlarımızın gelişim süreçleri diğer kedilere kıyasla çok daha yavaş sürmektedir. Yavru bir Norveç orman kedisinin gelişimini tamamlaması ortalama 5 yıl kadar sürmektedir.

Norveç orman kedilerinin tüyleri oldukça gür ve uzundur. Irkları gereği soğuk bölgelerde yaşamaya alışkın kediler oldukları için bu uzun ve gür tüyler onların üşümemesini sağlamaktadır. Bu kedilerin sevimli badem gözleri ve derin bakışları vardır. Kulakları ve kafa yapısı da üçgen şeklindedir. Bu görüntü onların vahşi görünmesine neden olmaktadır. Diğer kedilerin aksine oldukça kaslı bir vücut yapısına sahip olan Norveç orman kedilerinin ortalama ağırlıkları 10 kilogram kadardır.

Kibarlıkları ile bilinen Norveç orman kedileri oldukça sevgi dolu hayvanlardır. Eğer sıcakkanlı, evin içinde size sürekli sırnaşan bir kedi istiyorsanız Norveç orman kedileri için sizin için oldukça idealdir. Bu kediler ilgiye asla doymazlar. Sürekli kucağınızda oturmak isterler. Üstelik diğer kedilerin aksine çocuklarla da araları çok iyidir. Çocuklara karşı uysal, sevgi dolu ve oyuncudurlar.

Norveç orman kedileri, sevgi dolu olmalarına rağmen utangaç hayvanlardır. Yabancılara karşı oldukça çekimser davranabilirler. Evinize ilk geldiğinde sizden kaçabilir, tenha köşelerden saatlerce çıkmayabilirler. Kedinize size alışması için zaman vermeli, onu korkutmamalısınız. Kedi ödül mamaları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Sahiplerinin peşinden dolaşmayı sevmeleri ile ünlü olan Norveç orman kedileri, evde sahiplerinin peşinden dolaşırken sürekli mırıldanarak onlara bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Bu davranış için onun en sevimli özelliği diyebiliriz. Tabii ki bu durumun olumsuz yanları da vardır. Evde sürekli peşinizden dolaşan kediniz, siz dışarı çıktığınızda dışarı çıkmaya çalışacaktır. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde kediniz sizin arkanızdan gelmek için evden kaçabilir.

Norveç Orman Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bütün hayvanlar gibi Norveç orman kedilerinin de bakımı oldukça önemlidir. Bu kedilerin bakımındaki en zahmetli aşama, tüylerinin taranmasıdır. Norveç orman kedileri tüylerinin taranmasından hiç hoşlanmazlar. Tarağı elinize aldığınızı gördükleri an kaçmaya ya da agresif tavırlar sergilemeye başlarlar. Ancak tüyleri o kadar gür ve sıktır ki tüylerinin taranmasından hoşlansalar da hoşlanmasalar da taramak zorundayız. Tarama işleminin kedilerimiz açısından daha sevilebilir hale gelmesi için ödül mamalarından destek alabiliriz.

Norveç orman kedilerinin tuvalet bakımları da çok önemlidir. Bu kediler temizlenmemiş bir kuma asla tuvaletlerini yapmazlar. Bu konuda oldukça titiz olan kedinizin tuvaletini sık sık temizlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hiç huyu olmadığı halde evin başka yerlerine tuvaletini yapacaktır.

Kedinizin tırnak kesimine de oldukça özen göstermelisiniz. Uzayan tırnakları, size ve evinizdeki eşyalara zarar verebilir. Aynı zamanda fazla uzun tırnak kedilerinizde mantar oluşumuna da neden olabilir. Kediler tırnaklarını kestirmekten de hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle eğer kedinizi tırnak keserken sakinleştiremiyorsanız, bu konuda uzman bir veteriner hekimden destek almanızı öneririz. İşlem sırasında da kedi tırnak makası kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Norveç Orman Kedisinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Norveç orman kedileri, oldukça hareketli kedilerdir. Bu nedenle de protein bakımından yüksek, tahıl ve karbonhidrat bakımından düşük, kaliteli kedi mamaları ile beslenmelidirler. Kedinize asla uygun fiyatlı diye, besin değerleri bakımından yetersiz bir kuru mama vermelisiniz. Aksi takdirde kedinizin gelişimi ve bağışıklık sistemi gelişemez.

Norveç orman kedileri, yemeğe çok düşkündür. Ancak bu durum onlara çok yemek vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Aksi takdirde kedinizde kilo sorunları görülebilir. Hatta önlem almazsanız bu sorun obeziteye yol açabilir. Kedinize kuru mamaya ilave olarak yaş mama ve vitamin takviyesi de yapabilirsiniz. Bu besinlerin tadı güzel olduğu kadar, kedinizin gelişimine de olumlu etkileri vardır.

Kedi Irkı: Ragdoll Kedisi Bakımı ve Beslenme

1963 yılında Kaliforniya’da çıkan Ragdoll kedisi için diğer kedi cinslerine kıyasla yeni bir tür diyebiliriz. Gördüğünüz anda, sizi kendine çekecek sevimli bir yüzü, yumuşacık tüyleri ve masmavi gözleri vardır. Ağırlıkları genellikle 5-10 kilogram arasındadır. Zekilikleri ile bilinen Ragdoll kedilerinin yaşam süreleri ise iyi bir bakımla ortalama olarak 12-17 sene arasındadır.

Bu kedi ırkı Ragdoll cinsinin birçok türü vardır. Bu türler genellikle tüy rengine göre ayrılırlar. Birbirinden sevimli bu kedilerin en çok bilinen türü Beyaz Eldivenli Ragdol Kedisidir. Bu kedilerin en çok dikkat çeken yeri bacaklarının koyu renk olmasına rağmen patilerinin beyaz renkte bir patik gibi olmasıdır. Aynı zamanda yüzü ve kuyruğu da koyu renktedir.

Bir diğer Ragdoll kedi türü ise, tek renkli olan ragdoll kedileridir. Bu kedilerin en bilinen özelliği, tüylerinde mühre benzer bir damga olmasıdır. Genellikle beyaz tüylü olurlar ve tüylerinin üzerinde kahverengi ya da lila renkte bir mühür olabilir.

Yavruluk döneminde soluk renkte tüylere sahip olan Ragdoll kedileri, büyüdükleri zaman oldukça canlı renkte tüylere sahiplerdir. Bu durum da onların en dikkat çekici özelliğidir. Arkadaş canlısı olmalarıyla bilinen bu kediler, hem çocuklarla hem de diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Bu nedenle de çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen kedilerden biridir. Hırçınlık özelliği neredeyse hiç yoktur. Oyun oynamayı severler. Yavruluk dönemi haricinde fazla hareketli bir yapıları yoktur. Günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak ve kendilerini temizleyerek geçirirler.

Ragdoll kedilerini sosyal bir kedi olarak tanımlamamız mümkündür. Ancak bu çok enerji dolu oldukları anlamına gelmez. Evet, oyun oynamayı severler. Ama evde sürekli hoplayıp zıplayan, sağa sola koşturan bir kedi istiyorsanız, Ragdoll kedileri sizin için uygun bir seçim değildir. Diğer kedilerin aksine bu kediler köpeklerle çok iyi anlaşırlar ve onlara zarar vermezler.

Evinizde hem bir kedi hem de bir köpek bakmak istiyorsanız, Ragdoll kedilerini tercih edebilirsiniz. Tabii ki kedinizin yanına alacağınız köpeğin de uysal bir ırk olması gerekmektedir. Çünkü Ragdoll kedileri çok hassas kedilerdir. Arkadaşlarının da en az kendileri kadar hassas ve onlara zarar vermeyecek bir yapıda olması gerekmektedir.

Kediler, köpeklere kıyasla oldukça şahsına münhasır hayvanlardır. Eve geldiğinizde sizi karşılamazlar ve sadece kendileri istedikleri zaman size yanaşırlar. Ancak Ragdoll kedileri için durum tam tersidir. Evde sürekli sizin peşinizde dolaşırlar ve kucağınızda uyumak isterler. Belki de bu Ragdoll kedilerinin en sevimli özelliklerinden biridir.

Ragdoll Irkı Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Popüler kedi ırkı Ragdoll cinsinin en dikkat çeken yerleri, ipeksi tüyleridir. Oldukça yoğun bir tüy yapısına sahip olan bu kedilerin tüyleri gün aşırı taranmalıdır. Aksi takdirde çok fazla dolaşır ve sevimli kedinizin tüylerini kesmek zorunda kalabilirsiniz. Normalde kediler tüylerinin taranmasından hoşlanmazlar. Hatta tüy tarama sırasında oldukça agresif tavırlar sergileyebilirler.

Ragdoll kedileri için bu durum tam tersidir. Bu kedi ırkı tüylerinin taranmasından o kadar hoşlanırlar ki, siz onun tüylerin tararken uyuyabilirler. Bu konuda kedi tarağı seçimi çok önemlidir. Kedi tarağının sık dişli fakat yumuşak olması gerekmektedir.  Yumuşak olmayan kedi tarakları kedinizin canını acıtabilir. Kediniz için en uygun tarağı, kedi eşyaları satan mağazalarda veya internet sitelerinde bulmanız mümkündür.

Ragdoll kedilerinin tırnaklarını kesmeyi de ihmal etmemelisiniz. Ragdoll kedilerinin, insanlara ya da eşyalara zarar vermek gibi bir huyları yoktur. Ancak tırnak bakımını yapmazsanız istemeden de olsa size ya da evdeki eşyalara zarar verebilirler.  Her kedi gibi Ragdoll kedileri de tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmazlar. Ancak çeşitli ödül yöntemleri ile kedinizi yavaş yavaş tırnak kesimine hazırlayabilirsiniz. Eğer bu konuda başarılı olamıyorsanız, uzman bir veteriner hekime danışabilirsiniz.

Ragdoll Kedi Irkı Nasıl Beslenir?

Tüm hayvanlarda olduğu gibi Ragdoll ırkı kedilerinin de beslenmesi çok önemlidir. Yapısal olarak gelişimi yavaş olan bu kedilerin oldukça iyi beslenmesi gerekmektedir. Protein bakımından yüksek, düşük tahıllı ve karbonhidratlı mamalar tercih edilmeli, kalitesiz mamalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda Ragdoll kedilerine kuru mamanın yanında, bazı besin takviyeleri de verilmelidir. Böylelikle gelişimleri daha sağlıklı olacaktır.

Ragdoll kedisi, beslenme konusunda biraz sizi yorabilir. Bu nedenle mamasını lezzet açısından iyi seçmelisiniz. Mama bakımından oldukça seçici olan bu ırk, mamasını her zaman aynı saatte yemek isteyebilir. Bu konulara dikkat etmeniz kedinizin gelişimi için çok önemlidir.

Kedi Irkı: Sfenks Kedisi Bakımı ve Beslenme

Sfenks kedileri kökenleri Kanada’ya dayanan tüysüz bir kedi cinsidir. Diğer kedilerin aksine oldukça farklı bir görüntüleri vardır. Sfenks kedilerinin sert ve soğuk görüntülerinin altında oldukça sevgi dolu ve sahiplerine düşkün bir kedi yatar. Bu kedi ırkı en dikkat çekici özelliği tüylerinin olmamasıdır. Bu nedenle soğuğa dayanıklı değillerdir. Yaşadıkları ortamın hep sıcak olması gerekmektedir.

Sfenks kedilerinin yaşam süreleri ortalama olarak 8-14 sene kadardır. Sfenks kedileri bilinenin aksine laboratuvar kedileri değildir. Bu doğal bir şekilde kendi kendine ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de yasak ırk olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Tüysüz görünümleri ile dikkat çeken Sfenks kedilerinin eğitimleri oldukça kolaydır. Eğitimlerinin kolay olmasının sebebi hem zeka seviyelerinin çok yüksek olması hem de oldukça uysal olmalarıdır. Oldukça enerjileri yüksektir. Onları evin içinde her an dolapların tepesinde görmeniz mümkündür.

Sosyallikleri sayesinde girdikleri her ortama uyum sağlayabilirler.  Sahibine çok düşkündür. Bu düşkünlük çoğu zaman bağımlılık haline gelebilir. Bu nedenle eğer evde çok fazla vakit geçiren biri değilseniz, Sfenks kedisi beslenmemenizi öneririz.  Çünkü evde uzun süre yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu kedi ırkı, yalnızlıktan bunalıma girebilir.

Sfenks kedilerinin tüyleri olmadığı halde bazı türlerinde kaş ve bıyıkların olduğu görülebilir.  Bu tüysüz kedilerin göz renkleri değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle mavidir. Kulakları oldukça geniş olan Sfenks kedilerinin derileri çok kırışıktır. Genel vücut hatları zayıf olmalarına rağmen göbekleri vardır.  Farklı türleri olmakla birlikte genel vücut ağırlıkları maksimim 5 kilogram kadardır. Bu kedilerin hemen hemen her rengi ve deseni mevcuttur.  Bakımı diğer kedilere göre biraz farklıdır. Bu farklılığın en büyük sebebi de tüylerinin olmamasıdır.

Her evcil hayvan gibi Sfenks kedilerinin de veteriner kontrollerini ihmal etmemeliyiz. Özellikle aşıları, bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Kedinizi veterinere götürmek için hasta olmalarını beklememelisiniz.  Genel rutinlerini aksatmayarak sevimli dostlarınıza daha uzun ve sağlıklı bir ömür sunmanız mümkündür.

Popüler kedi ırkı Sfenks’lerin kendilerine özgü bazı hastalıkları vardır. Bu hastalıklar, erken fark edilmezse ve tedavi edilmezse ölümlerine neden olabilir. Örneğin; Hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı, Stenfeks kedilerinde görülen önemli bir kalp rahatsızlığıdır. Bu kalp rahatsızlığı kalp kaslarının kalınlaşmasından dolayı meydana gelir. Ürtikerya pigmentozası ise Sfenks kedilerin tüylerinin olmamasından kayaklı oluşan bir hastalıktır. Bu hastalıkta sevimli dostlarımızın derilerinden yaralar oluşmaktadır. Bu durumu fark ettiğiniz anda veteriner bir hekime danışmalısın.

Sfenks kedilerinin bakımı diğer kedilerden biraz daha farklı olsa da zor ya da karmaşık değildir. Sadece tüy bakımı yerine deri bakımına özen göstermelisiniz. Onun dışında bir kedi bakımı için dikkat etmeniz gereken her şey Sfenks kedileri için de aynıdır. Kedilerimizin bizimle birlikte yaşayacağı kısıtlı sürede, onların daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için elimizden geleni yapmalıyız. Barınacakları alanın rahat, yiyeceklerinin besleyici ve kaliteli olması çok önemlidir.

Sfenks Kedilerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Özellikle yavru kedilerinin bakımında en önemli husus veteriner kontrolü ve aşılardır. Kedilerin bağışıklık sistemleri yavruluk döneminde gelişmeye başlarlar. Bu nedenle de yavruluk döneminde aşılarını asla ihmal etmemelisiniz. Güvendiğiniz uzman bir veteriner hekimle kedinizin rutin kontrollerini ve aşılarını planlayabilirsiniz. Kedinizin veterinerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü kediler genel olarak veterinerlerden korkarlar. Bu nedenle de bir veterinere alıştıktan sonra o veterineri değiştirmeniz kedinizin psikolojisi için iyi olmayacaktır.

Sfenks kedileri tüylerinin olmamaları ile bilinirler. Bu nedenle de soğuk ortamlara hiç dayanıklı değillerdir. Sfenks kedilerinin yaşaması gereken ortamların sıcaklığının en az 20-25 derece olması gerekmektedir. Bu kedileri kesinlikle soğuk ortamlarda bırakmamalısınız. Eğer soğuk bir evde yaşıyorsanız bu kediyi bakmanız pek mümkün olmayacaktır. Çünkü Sfenks kedileri oldukça fazla üşür ve üşütürlerse de çok kolay hasta olurlar.

Peki, Sfenks kedilerinin üşüdüğünü nereden anlarız? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Sfenks kedileri ne kadar üşüseler de derilerinin yapısı gereği, sıcak olurlar. Onların üşüdüğünü sadece kulakların soğukluğundan anlayabilirsiniz. Bu kedilerin üşüdüğünü anlamanız bir diğer yolu ise deri renklerinin soluklamasıdır. Normalde pembe alt tonlu bir deri renkleri vardır. Üşüdükleri zaman derileri pembeliğini kaybedebilir.

Sfenks kedilerinin çıplak gibi görünen vücutlarına kedi giysileri çok yakışmaktadır. Kedi eşyaları satan bir mağazadan kediniz için kıyafet alabilirsiniz. Böylelikle evin içinde hem üşümeyecek hem de oldukça sevimli görünecektir. Ancak bu kıyafeti kedinizin üstünde sürekli bırakmamalısınız. Kediler oldukça temiz hayvanlar oldukları için günün büyük bir kısmını kendilerini temizlemekle geçirirler. Üzerinde kıyafet olduğu zaman kendilerini temizleyemezler. Bu nedenle de rahatsızlık hissedebilirler. Bu nedenle giysiyi arada sırada çıkarmanızda fayda vardır.

Kediler için kedilerini temizlemek içgüdüsel bir harekettir. Ancak Sfenks kedileri için bu durum her zaman böyle olmayabiliyor. Kendilerini temizlemeyi bilmeyen Sfenks kedileri de mevcuttur. Bunun nedeni ise annelerinden çok küçükken alınması olarak açıklayabiliriz. Zaten tüyleri olmadığı için derileri kirlenmeye oldukça müsaittir. Sfenks kedilerini sürekli yıkamamız deri yapılarını bozacaktır. Bu nedenle yavruyken kendi kendini temizleme alışkanlığını edinmesini sağlamamamız gerekmektedir.

Sfenks kedilerinin derilerinden sonra en çok kirlenen yerleri kulakları ve gözleridir. Bu temizliği sağlamak için uzman bir veteriner hekimin önereceği yöntemleri ve kremleri kullanmanız önerilmektedir.

Sfenks Kedilerinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Çoğu insanın ilgisini çeken kedi ırkı da Sfenks oluyor. Sfenks kedilerinin beslenmesi diğer kedilerden farklı değildir. Bu kediler için de protein bakımından zengin, karbonhidrat ve tahıl bakımından düşük değerde olan mamalar tercih edilmesi gerekmektedir.

Son zamanlarda artan mama fiyatları bütçemizi zorlayabilir. Ancak kedimizin kaliteli mama yemesi, ortalama ömrünü, deri sağlığını, sindirim ve bağışıklık sistemini olumlu bir şekilde etkiler.  Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara kesinlikle ev yemeği verilmemelidir. Sfenks kedilerine karşı bu konuda ekstra özen göstermelisiniz. Çünkü yağlı yiyecekler Sfenks kedilerinin ciltlerinde kokuya neden olmaktadır.

Sfenks kedilerine kontrollü bir şekilde mama verilmelidir. Bu mama miktarı kedinizin yaşına ve kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak günde 2 ya da 3 kez mama yemeleri Sfenks kedileri için yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir