Sevimli dostunuz için için bir kedi tasması alacağınız zaman tasmaların farklı özelliklerine dikkat etmeniz, kedinizin rahat etmesi ve onun güvenliğini sağlamanız adına oldukça önemlidir. Bu nedenle de kedi tasması alırken bazı hususlara odaklanmanız gerek. Satın alınacak olan tasmanın üretildiği malzeme, boyutu, kediniz için kullanım uygunluğu gibi farklı konuları hesaba katmanız; kedinizin pek çok açıdan rahat etmesini sağlayabilecektir.

Kedi Tasması Alırken Bunları Unutmayın!

Bir kedi tasma alırken öncelikli olarak tasmanın boyutunun kediniz için uygun olup olmadığına bakmanız şarttır. Tasma çok sıkı ise kullanım sırasında kedinizin canını acıtabilir. Bu nedenle de tasmanın çok sıkı olmaması gerekir. Benzer şekilde çok bol olan tasmaları da kedinizin boynundan rahatlıkla çıkarması mümkündür. Eğer kediniz için biraz bol kalan ancak boynundan çıkaramayacağı bir tasma alırsanız hem onun güvenliği için hem de rahat etmesi için doğru bir hamle yapabilirsiniz.

Tasma seçerken ayrıca tasmanın üretildiği materyale de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de tasmanın boyuna gelen iç kısmının pamuklu materyalden üretilmiş olması son derece önemlidir. Bu sayede tasma terletmez ve kedinizin boynunu çizme olasılığı da azalır. Eğer pamuklu olmayan bir materyal ile üretilmiş olan tasmayı tercih ederseniz bu durumda kedinizin boynunun çizilmesi ve tasma nedeniyle yara olması da olası hale gelebilecektir.

Kedi Tasması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tasmanın farklı aksesuarlar ile birlikte kullanılabiliyor olması gerekir. Kedi künyesi takılabilen tasma modelleri, evcil hayvanınızın güvende kalmasına yardımcıdır. Bir diğer konu da gezdirme kayışıyla ilgilidir. Örneğin eğer kediniz gezdirme kayışı ile gezdirmek için uygun bir yapıya sahipse bu durumda tasmasının da gezdirme kayışı ile kullanılabilmesi gerekmektedir.

Ayrıca tercih edilen tasmanın üzerinde bir isimliğin ve zilin bulunması da önemlidir. Kedinizin dışarıda kaybolması durumunda kedi isimliği ya da kedi kolyesi üzerinde yazan iletişim bilgileri sayesinde size ulaşması daha kolay olacaktır. Bununla beraber zil de kedinizin ev içerisinde hangi alanda olduğunu anlamanız için yardımcı bir aksesuardır. Bu nedenle de tasmanın zil, kedi isimlik, gezdirme kayışı gibi aksesuarlar ile birlikte kullanılabilmesine dikkat etmeniz önerilir.

Kedi Tasması Seçerken Neden Dikkatli Olmak Gerekir?

Kedinizin konforu, seçilen tasmaya bağlıdır. Bu yüzden de kedinizin boynunun acımaması ve tasma ile rahat şekilde dolaşabilmesi adına farklı özelliklerine dikkat etmeniz önerilir. Boyutundan tasmanın üretildiği materyale kadar her nokta son derece büyük öneme sahiptir.

Tasmaların kullanılmasının temel amacı güvenliktir. Kedinizin dışarıda kaybolması ya da ev içerisinde hangi alanda olduğunun anlaşılması için tasmalar oldukça önemlidir. Dışarıda kaybolan kedinizin bir yardımsever tarafından yeniden size ulaştırılabilmesi için sizinle iletişim sağlaması gerekir. Bunu yapması içinse kedi tasması üzerinde yer alan isimlikteki bilgilerden yararlanılabilir. İsimli kedi künyesi takılan bir tasma bu açıdan işe yarayacaktır.

Ayrıca kedilerin bir kısmı gezdirme kayışı ile gezdirmek için uygun olabilir. Bu durumda kedinizi gezdirirken onun güvenliğini iyi şekilde sağlayabilmeniz adına özellikle de tasmanın boyutunun kedinizin boynu için uygun olması gerekmektedir. Buna ek olarak tasmanın gezdirme kayış ile rahat şekilde kullanılabiliyor olması da dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir