Evde köpek bakımı hakkında önerilere ihtiyacınız varsa çok doğru yerdesiniz! Köpekler en sadık ve sevecen evcil dostlardan biridir. Onlar sevimli halleriyle, bazen hareketlilikleriyle, bazen yaramazlıklarıyla, bazen en zor anlarımızda bile bizleri neşelendirmeleriyle bizlere çok iyi ev arkadaşı olurlar. Bazen bütün günün yorgunluğunu ve iş stresini onlarla unuturuz. Onların yeri bizim hayatımızda çok önemlidir.

Onların iyi bakılıyor, iyi besleniyor olması da tamamen bizlerin sorumluluğu altındadır. Sevimli dostlarımız bizle yaşarken mutlu olsunlar isteriz ve bunun için onlara en iyi şartlarda bakmaya özen gösteririz. Evde köpek beslemek mükemmel bir deneyim olmasının yanında sorumluluk gerektiren de bir şeydir. Onların beslenmesi, hijyeni, yaşam alanlarının onlara uygun olması, aşılamalarının tam yapılması, tırnak bakımı gibi birçok konuya özen göstermek gerekir. Bunlar önemli sorumluluklar olsa da evcil dostunuzla aranızda olan dostluk bunların hepsinde onlara içtenlikle destek olmanızı sağlar.

İlk kez bir köpek sahiplenecekseniz onun bakımı hakkında bilgi edinmeniz önemlidir. Gelin birlikte sevimli dostunuza evin içerisinde huzurlu ve konforlu bir alanı nasıl sunabilirsiniz bunun hakkında birkaç bilgi edinelim.

Evde Köpek Bakımı Önerileri

Köpeği İlk Sahiplendiğinizde Alışma Sürecini Göz Ardı Etmeyin

Evde köpek bakımı üstlenecekseniz bazı detaylara dikkat etmeniz çok önemli. Bir köpek sahiplendiğinizde ve ilk eve geldiğinde bir adaptasyon süreci olacağını unutmamak gerekir. Bu durumda köpeğinizin alışma sürecinde yaşayacağınız zorluklara karşı hazır olmanız gerekmektedir. Bazı köpekler çok daha cana yakın ve hareketli olup yeni evlerine kısa sürede alışabilirken bazı köpekler daha çekingen ve korkak olabileceğinden alışma süreci daha uzun ve zorlayıcı olabilir. Bu durumda kesinlikle sabırlı olmanız gerekmektedir. Bu süreçte beslenmesi konusunda ve tuvalet konusunda ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Özellikle tuvaletine alıştırma sürecinde biraz zorlanabilirsiniz. Bu durumda önemli olan köpeğinize karşı sabırlı olmak ve ona zaman tanımaktır. Zamanla eve ve size alıştıkça bu problemler yavaşça ortadan kalkacaktır. Köpekler kolay eğitilebilen hayvanlardır ve doğru eğitimi acele etmeden verirseniz istediğiniz sonucu kolaylıkla alabileceksiniz.

Alışma sürecinde onu vereceğiniz komutlara alıştırmak ve bu konuda eğitmek de oldukça önemlidir. Küçüklükten itibaren sizi dinlemeye başladıklarında diğer bütün durumlara onları alıştırmak çok daha kolay bir hale gelecektir. Kısaca bir köpeğe bakmaya başladığınızda alışma sürecinde ona zaman tanımalısınız. Bu süreç sizi oldukça yakınlaştıracaktır.

Köpeğinize Özel Bir Alan Oluşturun

Evde köpek bakımı söz konusu olduğunda ona özel bir yaşam alanı sağlamak önemlidir. Köpek sahiplenileceği zaman daha köpek eve gelmeden onun için eşyalar, oyuncaklar edinilir ve evde onun için bir alan yaratılmaya başlanır. Bu köpeğinizin alışma sürecini hızlandıracak olumlu bir davranıştır. Evinizin bazı noktalarında ona yer açmak, onun rahat edebileceği bir alan oluşturmak köpeğinizin eve geldiği andan itibaren kendi sınırlarını belirlemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kendi alanını ve sınırlarını bildiğinde bunun dışına çıkmayacaktır ve bu durum sahibi için büyük bir rahatlıktır. Bunun için köpek yatağı ve köpek evi gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Köpeğinizin nerde besleneceği, tuvaletini nereye yapacağını belli başlı eğitimlerle kolaylıkla öğretebilirsiniz. Sevimli dostunuzun bu sınırları biliyor olması ev içerisinde özellikle de tuvaletini yapma konusunda yaşayabileceğiniz olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Onun için hazırlayacağınız alanda oynamaktan hoşlanacağı oyuncakların da bulunması önemlidir. Ve evin içerisinde köpeğiniz oynarken zarar verebilecek eşyalar bulunuyorsa bunları da mutlaka kaldırmanız gerekecektir.

Köpeğinizi Tanıyın

Evde köpek bakımı doğru koşullarda yapılabilmesi adına köpek dostunuzu yeterince tanımanız gerektiğini bilmelisiniz. Sevimli dostunuza bakarken onu mutlu etmenin en önemli yollarından biri de onları tanımak ve anlamaktır diyebiliriz. Her köpeğin cinsi, cinsiyeti, ırkı, rengi, boyutu farklı olduğu gibi karakteri de kesinlikle birbirinden farklıdır. Bazı köpekler hareketli, oyuncu ve sevecenken bazı köpekler tam tersi sakin, yavaş ve uysal olabilirler. Bu noktada onun karakterini, huyunu tanımak ve bilmek çok önemlidir.

Bir köpek sahiplendiğinizde birbirinize alışmanız çok önemlidir ve bu alışma sürecinde birbirini tanımak alışma sürecini kolaylaştıracaktır. Huylarının ve karakterinin yanında köpeğinizin hangi oyuncağı sevdiğini, hangi yiyeceklerden hoşlandığını, nerde uyumayı sevdiğini bilmeniz de çok önemlidir. Onu tanıdığınızda, hoşlandığı şeyleri bildiğinizde onunla yaşamak çok daha kolay hale gelecektir. Onun bakımı esnasında bu detayları bilmek ve ona göre davranmak köpeğinizin sizinle mutlu bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Mamasının Kalitesine ve Aşılarına Önem Verin

Evde köpek bakımı ve mama seçimi çok önemli konulardır. Köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için tükettiği mamanın kalitesi ve aşılarının düzenli yapılıyor olması çok önemlidir. Mama markaları ve çeşitliliği oldukça fazla olduğundan bun çeşitlilik arasından köpeğiniz için en uygun ve en besleyici mamayı alıyor olmanız önemlidir. Mamanın içeriğinin temiz olması, kaliteli olması ve içerisinde zararlı bir madde barındırmıyor olması gerekmektedir. Fiyat olarak uygun olduğu için sağlıksız bir mamayı almak köpeğinize ilerleyen zamanlarda zarar verebilir.

Sevimli dostunuza alacağınız mama kesinlikle onun için besleyici ve faydalı olmalıdır. Bunun yanında köpeğinizin aşılarının tam olduğuna da kesinlikle dikkat etmelisiniz. Köpeklere yiyeceklerden, gezindiğiniz parklardan, dışardayken ağzına attığı bir şeyden ve bunun gibi birçok yerden bir takım mikrop, parazit bulaşabilir. Hem bunlardan korunmak için hem de onlar için risk faktörü olabilecek tüm rahatsızlıklar için aşılarını zamanında ve eksiksiz yaptırmanız gerekir. Evcil dostunuz için bunlara dikkat ettiğinizde sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunmuş olursunuz.

Köpeğinizin Güvenliğini Sağlayın

Evde köpek bakımı hakkında son olarak güvenlik konusuna değinmeliyiz. Köpek tasması ve köpek künyesi gibi ürünler ile dostunuzun güvende kalmasına destek olabilirsiniz. Köpeğinizin kaybolması durumunda onunla kolay ve hızlı şekilde kavuşmanızı sağlayacak en iyi ürün köpek isimliği olur. İsimli köpek tasma üzerine kendi iletişim bilgilerinizi ve sevimli dostunuzun adını yazdırarak, ona kavuşma süresini kısaltabilirsiniz.

İlgili gönderiler

Evde Köpek Bakımı Önerileri” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir