Köpek sahibi iseniz köpeğime hangi tasmayı almalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Köpek tasma seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Gelin hep birlikte köpeklerde tasma seçimi nasıl olmalı inceleyelim.

Köpeklere Tasma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğime Hangi Tasmayı Almalıyım?

Köpeğime hangi tasmayı almalıyım diyorsanız; öncelikle şu detaylara odaklanmalısınız: Köpeğinize tasma alacaksanız dikkat etmeniz gereken hususlar en başta köpeğinizin ölçüleri, cinsi ve kilosu olmalıdır.

Köpeğiniz yetişkin ise bu seçim çok daha kolay olup genellikle sizin zevkinize ve tasmanın sağlamlığına bağlıdır. Fakat eğer yavru bir köpeğiniz varsa bu durumda biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Köpeğinizin cinsini göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz. Köpeğinizin gücü, kilosu, ne kadar hızlı büyüyeceği gibi etkenleri araştırarak başlayabilirsiniz. Daha sonra sırada köpeğinizin hangi çeşit tasma ile rahat hissedeceği konusu var. Bu köpeğinizi ilgilendirdiği kadar sizi de ilgilendiriyor.

Köpeğiniz tasmasında rahat hissetmezse ve siz o durumda yine de köpeğinizle dışarı çıkarsanız, köpek tasmayı kemirebilir veya yol boyunca hoplaya zıplaya rahatsız bir yürüyüş sergileyebilir ve hatta yürümeyi reddedebilir. Bu durumda da köpeğinizi yol boyu kucağınızda taşımanız çok olası bir durumdur.

Köpek Tasma Seçiminde Bunları Unutmayın

Köpeğime Hangi Tasmayı Almalıyım?

Köpeğime hangi tasmayı almalıyım? Eğer köpeğinizin bedenine uygun ürün almazsanız tasma büyük veya küçük gelebilir. Bu da biraz önce yazmış olduğumuz durumu yeniden yaşamanıza ve hatta patili dostunuzun bir anda tasmadan kurtulup kaçması ve olası bir kovalamaca – kandırmaca oyununa dönmesine neden olabilir.

Bu yüzden ayarlı bir tasma her zaman kurtarıcı olacaktır. Köpeğinizin boyun ve göğüs ölçüsüne uygun bir tasma seçmeyi unutmayın.

Köpek boyun tasması kullanmak tamamen sizin seçeceğiniz bir kriter. Yürüyüşler sırasında köpeğinizin en azından yavruyken boyun tasması kullanması çok önerilmemektedir. Yavru bir köpek büyüme ve gelişme aşamasında olduğu için tercih edilmez.

Eğer boyun tasmasını aksesuar olarak ve köpek künyesi takmak için kullanacaksanız bu durum sağlıklı olacaktır. Kaçması durumunda onu bulan kişilerin, köpeğinizin künyesinde yazan numara ile size ulaşmaları çok daha kolaydır. Fakat boyun tasmasını çok sıkmamaya ve çok da gevşek bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Sevk kayışı seçimi ise sizin için çok önemlidir. Makaralı tasmalar, lastikli ve ani çekmeleri absorbe eden tasmalar varken, bir de el kesebilecek kadar sert kayışlardan üretilmiş tasmalar da bulunmakta.

Bunu da yine kendi zevkiniz ve köpeğiniz ile aranızdaki bağınıza göre seçebilirsiniz. Köpeğinizin hangi tasmayla daha rahat yürüyeceği ve sizin hangi tasma ile daha rahat bir yürüyüş yapacağınız burada çok önemlidir.

kopegime-hangi-tasmayi-almaliyim-1

Araba yolculuğu sırasında pek çok insan köpeğine emniyet kemeri kullanmıyor. Evet bazı köpekler arabada çok sakin kalıp sadece uyuyabiliyor ama araba durunca ve kapı açılınca aşağı inmek için ani tepkilerde bulunabiliyorlar. Bu durum hem köpeğiniz hem de etraftaki insanların sağlığını tehlikeye atabilir.

Bu tehlikeye maruz kalmamak adına köpeğinize bir adet emniyet kemeri takmanız, yol boyunca sizin de daha kaliteli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Örneğin siz ön koltukta araç kullanırken köpeğiniz bir anda öne atlayabilir ve hatta camdan göreceği en ufak ilgi çekici duruma tepki vermek için üstünüze bile atlayabilir. Bu tür bir senaryo ile karşılaşmayı hiçbirimiz istemeyiz.

Köpeğime hangi tasmayı almalıyım sorusunun cevabı hakkında önemli bilgiler paylaştık. Bu detaylarla yola çıkarak alacağınız tasmalar sizin ve patili dostunuzun hayatını kolaylaştırabilir, unutmayın.

Aradığınız en iyi köpek tasması modellerini sayfamızda keşfetmek için TIKLAYINIZ!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir