Doberman köpek ırkı, oldukça heybetli bir görünüşe sahiptir. İyimser bir köpek olmasının yanı sıra son derece ailesine düşkün bir köpektir. Peki, doberman ırkının diğer özellikleri neler?

Doberman Köpek Irkı Özellikleri

Doberman Köpek Irkı Tarihçesi

Friedrich Louis Dobermann, belediyede köpek bakıcısı olarak çalışmaktaydı. Bu durum birçok köpek ırkını yakından tanımasını sağladı. Amacı vahşi, dikkatli ve sahibini koruyan bir köpek elde etmekti. Rottweiler’a benzer özelliklere sahip bir köpekle çaprazladığı Schnuppe isimli bir köpeği vardı. Av köpekleri, Pinscher köpekleri ve çoban köpeklerini çaprazladı. Bunun sonucunda elde ettiği köpek ırkına Doberman köpek ırkı ismi verildi. Bu köpek ırkı yirminci yüzyılın başlarında Almanya’da popüler oldu. Özellikle polis köpeği olarak kullanıldı. İlerleyen yıllarda popülaritesi tüm dünyaya yayıldı. İlk Doberman köpek kulübü ise 1899’da ortaya çıktı.

Doberman Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Zayıf ve kaslı bir vücut tipine sahiptir. Erkekle 63-72 cm arasında iken dişiler 63-68 cm arasındadır. Erkek doberman köpekler 30-45 kg arasındadır. Buna karşın dişi doberman köpeklerin ortalama ağırlığı 30-35 kilogramdır. Kısa kuyruklu, orta ve dik kulaklı güçlü bir köpektir. Özenli ve sağlam bir görüntüsü vardır. Tüyleri kısa, düz ve çok parlaktır. Kahverengi ve siyah renkleri ile dikkat çekerler.

Doberman Köpek Irkı Davranışları

Cesaret ve azim, bu köpek ırkının öne çıkan davranışlarıdır. Bu yüzden de bekçi köpeği ve polis köpeği olarak kullanımı yaygındır. Çok zeki, cesur ve dikkatli olmasıyla bilinir. Bazı kişilerde korkuya neden olabilecek bu görüntüsünün ötesinde huzurlu, sadık ve sevgi dolu mizacı vardır. Ailesini en iyi şekilde savunur. Bu nedenle tanımadığı insanlara ilk etapta güvenmez. Doberman köpek ırkının iyi bir davranış gösterebilmesi adına sosyalleşmesi son derece önemlidir. Bu yüzden eğitilmesi ve onunla ilgilenilmesi gerekir. Ayrıca onunla en çok vakit geçiren kişi kendini lider olarak göstermelidir.

Eğitimli olmayan doberman köpekler tehlike arz edebilirler. Ancak bu durum tüm köpek ırkları için geçerlidir. Fiziksel özelliklerinden dolayı bu tür ırkların daha büyük zararlara yol açabileceği aşikardır. Bu nedenle doberman köpek ırkı iyi bir şekilde eğitilmelidir. Dışarıda gezinirken köpek tasması ile gezdirilmeli ve ayrıca eğitim aşamasında da köpek eğitim ürünleri kullanılmalıdır. Bu sayede eğitim daha verimli olabilmektedir.

Doberman Köpek Irkı Genel İhtiyaçları

Bu ırk köpekler çok enerjik olmalarıyla da bilinir. Bu nedenle onun için günlük egzersiz son derece önemlidir. Evde dolaşmak için ne kadar fazla alana sahip olursa o kadar iyidir. Küçük bir apartman dairesi bu köpek ırkı için çok uygun değildir. Genelde geniş alanlarda gezinmek isterler. Fiziksel egzersize ek olarak, sadece eğlence amaçlı değil aynı zamanda zorluk da sağlayan köpek oyuncakları ile oynaması önemlidir. Günlük aktifliğine destek olacak, besin bileşeni bakımından yoğun olan köpek maması ile beslenmesi oldukça önemlidir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir