Golden Retriever köpek bakımı nasıl olmalı? Evcil hayvan sahiplenmek istediğinizde onun tüm özelliklerini, beslenme ve bakım gereksinimlerini öğrenmek istersiniz. Uygarlıklar boyunca köpekler ve insanlar hep en iyi arkadaş oldular. Siz de evinizde bir Golden köpek istiyorsanız; onun bakım ve beslenme ihtiyaçlarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Golden Köpek Fiziksel Özellikleri

Golden Retriever Köpek Bakımı

Golden Retriever köpek bakımı öncesinde bu ırkın genel özelliklerinden söz edelim. Golden Retriever köpeklerin erkekleri 55-65 cm, dişileri ise 50-55 cm boyutunda olurlar. Ağırlıkları ise 30-35 kg arasında değişir. Yaşam süreleri ortalama 10-12 senedir. Uzun ve çift katmanlı bir kürke sahip olan Golden köpekler, bu sayede aşırı soğuk havalara karşı dayanıklılık elde etmiş olur. Dış tabaka ise su geçirmez olmasından ötürü ek bir avantaj yaratır.

Üç farklı tür Golden köpek vardır. Bunlar Amerikalı, İngiliz ve Kanadalıdır. Bu üç tür arasındaki farklar yok denecek kadar azdır. Amerikalı Golden köpekler daha ince bir gövdeye sahiptir. İngilizler daha kaslıdır ve kürkler dalgalıdır. Ve Kanadalı Golden köpekler ise daha kısa boyutlu olup, kısa tüylere sahiptir.

Golden Köpek Mizacı

Golden Retriever köpek bakımı hususuna geçmeden evvel bu ırkın mizacından bahsedelim. Golden Retriever köpekler sadıktır. Çok sevecen olmalarıyla ve ailesine bağlılığı ile bilinir. Nazik ve narin bir yapıları bulunan bu ırk köpekler, her türlü insanla iyi geçinebilirler. Memnun etme arzuları nedeniyle sahiplerinin sözünü dinlerler.

Golden Köpeklerin Olası Sağlık Problemleri

Golden köpeklerde en yüksek ölüm nedeni kanser olur. Bu köpekler yetersiz beslenme ya da obezite gibi sebeplerden ötürü kalça ve dirsek displasisine de yatkın olurlar. Bundan dolayı ırkın mutlaka kaliteli ve besleyici köpek mamaları ile beslenmeleri gerekir. Golden köpeklere özel olarak üretilmiş olan mamaların tercih edilmesi tavsiye olunur. Bu cins köpekler ayrıca katarakt, kalp problemleri ve cilt sorunlarına da yatkındır.

Golden Köpek Bakımı

Golden köpekler hakkında genel bilgiler paylaştıktan sonra bu köpeklerin bakım gereksinimlerini açıklayalım. Golden Retriever köpek bakımı konusunda ilk adım tüy bakımıdır. Çift katmanlı kürke sahip olan ırk, senede iki defa tüy döker ve tüyleri yenilenir. Dostunuzun daha parlak ve sağlıklı tüylere kavuşmasını sağlamak adına, mutlaka düzenli şekilde köpek fırçası ile onu tımar etmelisiniz.

Dişlerini belirli aralıklarla fırçalamayı da ihmal etmemelisiniz. En az üç haftada bir köpek kuru şampuan veya normal köpek şampuanı ile onun temiz kalmasını sağlamalısınız. Her daim köpeğinizi banyo yaptırmak zorunda değilsiniz. Kuru köpek şampuanı ile onun hijyen düzeyine katkıda bulunabilirsiniz.

Golden Retriever köpek bakımı, egzersiz hususunu da içerir. Dostunuzun günlük egzersiz ihtiyacını yerine getirebilmesi adına ona köpek oyuncakları sunabilirsiniz. Açık havada onunla oyunlar oynayabilir ya da yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Bu aşamada köpek tasması kullanmayı unutmamalısınız.

Golden Köpek Beslenmesi

Golden Retriever köpek bakımı ve beslenme detayları son derece mühimdir. Köpeğiniz için özel olarak üretilen mamalardan satın alarak, onun çeşitli hastalıklara yakalanma riskini en aza indirebilirsiniz. Bununla beraber, Golden köpeğinize hem köpek kuru mama hem yaş mama kombinasyonundan oluşan bir beslenme biçimi de belirleyebilirsiniz. Dostunuza ödül maması verecekseniz, diğer tüm mamalarda olduğu gibi bu mamanın da kaliteli bir markanın ürünü olmasını sağlamalısınız.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir