Köpek boyun tasması seçimi önemlidir. Köpekler için boyun tasması alınacağı zaman pek çok farklı noktaya dikkat etmek hem kolay kullanıma olanak tanır hem de köpeklerin rahatsız olmadan tasmayı takabilmesini sağlar. Bu nedenle de köpekler için boyun tasması almadan önce tasmanın farklı özelliklerine odaklanmak ve tasmanın özelliklerinin köpeğiniz için uygun olup olmadığını bilmek gerekir.

Köpek Boyun Tasması Üretildiği Materyal ve Kalitesi

köpek boyun tasması

Kaliteli bir köpek boyun tasması tercih etmek, köpeğinizin rahatsız olma olasılığını en aza indirir. Bu nedenle de köpeğiniz için doğru tasmayı satın almak isterseniz mutlaka tasmanın üretildiği materyale dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin tasma üzerinde kullanılan boyalar, tasmanın kemerinin hangi materyalden üretildiği gibi pek çok detay; köpeğinizin uzun süreli şekilde tasmayı rahatlıkla kullanabilmesini sağlar.

Tasmanın kemerinin mutlaka paslanmaz metalden üretilmiş dayanıklı bir malzeme olması gerekir. Bu sayede su ya da terleme ve benzeri etkenler nedeni ile tasmada kararma görülmez ve köpeğinizin uzun süreli şekilde tasmayı kullanabilmesi mümkün hale gelir. Ayrıca kullanılacak olan kemerin dayanıklı olması da tasmanın uzun süre kullanılabilmesi üzerinde etkilidir.

Köpeğiniz için satın alacağınız köpek boyun tasması mutlaka kimyasal olmayan ve köpeğiniz için zararlı olmayacak boya ve kumaşlar ile üretilmiş olmalı. Kimyasal içeriğe sahip olmayan boya ve kumaşlar ile üretilen tasmaların köpeğinizde alerji yapma riski son derece düşüktür.

Tasmanın boyun kısmına değen kısımlarının kesmeyecek şekilde yumuşak kumaştan üretilmiş olması gerekir. Benzer şekilde tasmanın boyna temas eden iç yüzeyinin de terletmeyecek ve kesmeyecek özelliğe sahip olan yumuşak dokulu kumaştan üretilmesi büyük öneme sahiptir. Özellikle de gezdirme kayışı ile köpeğinizi gezdirdiğiniz sırada ani bir hareket ile kendine zarar vermesi olasılığı vardır. Bundan dolayı köpeğinizin tasmasının iç yüzeyinin mutlaka yumuşak bir materyalden üretilmiş olması gerekmektedir.

Tasmanın Köpeğiniz İçin Uygunluğu

Köpeklerin hepsinde köpek boyun tasması ya da vücut tasması kullanmak olanaksızdır. Özellikle de aşırı hareketli olan köpeklerde boyun tasması yerine göğüs tasması kullanımı önerilir. Bu nedenle de köpeğiniz için tasmanın uygun olup olmadığını kontrol etmeniz şarttır. Tasmanın boyutu, köpeğinizin kullanımı için uygun olup olmadığı gibi pek çok detay aslında tasma seçiminizi büyük ölçüde etkiler.

Köpeğinizin boynunu sıkmayacak ancak yine de boynunda bol kalmayacak boyutlarda bir köpek tasması almanız gerekir. Eğer bu ölçülerde bir tasma alırsanız köpeğinizi rahat şekilde güven içerisinde gezdirebilirsiniz ve aynı zamanda köpeğinizin boynuna zarar vermemiş olursunuz. Çok sıkı tasmalar hem köpeklere rahatsızlık verir hem de köpeklerin canını acıtabilir. Benzer şekilde çok bol tasmalar da aniden köpeğinizin boynundan çıkabileceği için pek güvenilir değildir. Bundan dolayı köpeğiniz için tasma alacağınız zaman dostunuza uygun tasmayı seçmek için dikkatli şekilde tasmaları incelemeniz önerilir.

Köpek Boyun Tasması Pratik Olmalı

Köpekleri yolda yürürken kontrol etmek ve onları güvende tutmak kimi zaman çok zor olabilir. Özellikle de ilgisi çok kolay şekilde dağılan bir köpeğe sahipseniz köpeğinizin ilgisinin dağılması halinde aniden koşmaya çalışması mümkündür. Bu tip durumlarda ise köpeğinizin güvenliğini sağlamanız için pratik kullanıma sahip olan tasmaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Pratik kullanım sunan köpek tasma modelleri genellikle kolay tutuşa sahip olan ve tutma sırasında rahatsız etmeyen modellerdir ancak en önemlisi de tasmanın kilitlenebilir olmasıdır. Kilitlenebilir tasmalar sayesinde yalnızca tasmayı tutmanız yeterli olacaktır. Köpeğinizin kaçması, ipin gevşemesi ve açılması mümkün olmayacaktır. Bu sayede izin verdiğiniz mesafe içerisinde köpeğiniz sizden uzaklaşabilecek ve tehlikelerden de uzak kalacaktır.

Kolay kullanım sunan tasmaların en önemli özelliği, elin içerisine iyi şekilde oturmasıdır. Köpeklerin ani hareketlerinde elinizin acımaması veya rahatsız olmaması adına kolay ve rahat tutuşa sahip olan köpek boyun tasması seçmeniz önerilir.

Üzerinde İsimlik Olan Tasmaları Seçin

Köpek tasma isimliği seçmek ek faydalar yaratır. Köpeklerin kaçması, kaybolması ve benzeri olumsuz durumlarda kolay şekilde bulunabilmesi için isimliği olan tasmaların tercih edilmesi mühimdir. Köpek kolyesi sayesinde köpeğinizin tasmasında yer alan iletişim bilgilerinizden size ulaşılabilir ve köpeğinizin kaybolduktan kısa süre sonra size ulaştırılması da mümkün olabilir. Bundan dolayı köpeklerin kendi başına evden çıkma alışkanlığı varsa ya da onu dışarıya çıkardığınızda gezdirme kayışı olmadan da gezmesine izin veriyorsanız mutlaka isimlik olan tasmaları almanız önerilir.

Üzerinde isimlik olan tasmalar sayesinde kayıp köpekler bulunabilir, sahipsiz köpekler ile sahipli köpeklerin ayırt edilmesi ve buna yönelik şekilde barınakların ya da çeşitli sağlık alanlarının köpekler için işlem sağlaması mümkün olabilir. Ayrıca köpeklerin isimliği sayesinde sahipleri ile kısa sürede kavuşması da söz konusudur.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir