Kedinin yaşam alanı doğru şekilde tasarlanmalıdır. Kediler hepimizin bildiği gibi kendilerine özgün kişiliklere sahip çok özel hayvanlardır. Özgün karakterlerinin olması onları evlerimizin prens ve prensesi haline getirir. Onlar yaşam alanımızdaki enerjinin bile değişmesine sebep olurlar. Onlar bizim mutluluğumuzu da üzüntümüzü de çok net bir şekilde hissederler. Psikolojik olarak bizi olumlu yönde etkiler ve bize çok güzel dostluk ederler. Bizlere bu kadar iyi gelen, çok iyi bir ev arkadaşı olan kedilerin yaşadığı alanı önemsemek ve onlar için yaşanabilir kılmak da tabii ki bizlerin görevidir.

Kedilere Uygun Olmayan Bir Ev Dekorasyonu Onları Nasıl Etkiler?

kedinin yaşam alanı

Kedinin yaşam alanı onun doğal yaşam biçimine hitap etmelidir. Kediler her ne kadar bazen miskinlikleriyle, bazen oburluklarıyla, bazen de yaramazlıklarıyla küçük bir bebek gibi olsalar da onların sevdiği şeyler insanlarınkinden epey farklıdır.

Bazen evimizdeki koltukları ve halıları tırmalarlar, bazen durduk yere evin içinde bir sağa, bir sola hızlıca koşarlar, bazen de en olmayacak yerlerin tepesinde gezinmeye çalışırlar. Bu davranışlar aslında bizi kızdırmak için değil, kendilerine uygun bir alan yaratma talepleri olduğu içindir.

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar doğal yaşamlarında açık ve büyük alanlarda avlanarak yaşamış olan kedileri, onlar için uygun olmayacak bir alanda yaşatmak çok sıkılmalarına sebep olacaktır. Bu yüzden de kedinizin gereksinim duyduğu kedi ürünlerini ona sağlamanız önemlidir. Bu ürünler arasında kedi evi, yatağı, tırmalama tahtası gibi ürünleri sayabiliriz.

Kedimize Uygun Yaşam Alanı Sağlamak İçin Önce Onu Tanımalıyız

kedinin yaşam alanı

Kedinin yaşam alanı için her kedi sahibi mutlaka onun keyfini ve mutluluğunu önemsemektedir. Onlar için en uygun yaşam alanını düzenlemek ve stresten uzak, rahat olmalarını sağlamak çok önemlidir.  Kedimize en uygun yaşam alanını sağlamak için de öncelikle onları çok iyi analiz etmeli ve tanımalıyız. Geçmişte kediler doğal alanlarında vahşi ve avcı özelliklere sahiptiler.

Evcil kedilerin bazı özellikleri hala doğada var olan vahşi kedi türleriyle benzerlik göstermektedir. Bu özelliklerinden yola çıkarak kedileri karakter olarak ikiye ayırmamız mümkündür. Bu iki türden bir tanesi yatağın altında ya da kapalı yerlerde yatmayı seven aslan ruhlu kediler, diğeri ise yükseklerde yatan, tepelerde gezen çita ruhlu kedilerdir.

Kedimizin hangi karaktere sahip olduğunu bu şekilde analiz ettikten sonra onlar için en uygun yaşam alanını sağlamak çok daha kolay olacaktır. Bu açıdan düşünüldüğünde kedi yatakları bir hayli önemlidir. Kedinizin boyutu ile uyumlu ve yüksek konfor sunan bir yatak seçtiğinizden emin olmalısınız.

Kedimiz İçin Evimizi Nasıl Dekore Etmeliyiz?

kedinin yaşam alanı

Kedimizin karakter analizini yaptıktan sonra ona en uygun olacak dekorasyonu yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle iki karakterin de isteyeceği bazı durumlar vardır. Her kedi pencerenin önünde duran bir objeye çıkıp bakınmayı çok sever. Bu yüzden pencerenin önüne koyulan bir koltuk, evcil dostunuzu çok mutlu edecektir.

Bunun dışında evin bir köşesine koyulacak tırmalama tahtası da kediniz için çok önemlidir. Kediler tırnaklarını törpüleme ihtiyacı duyarlar ve bu sebeple koltukları halıları tırmalarlar. Küçüklükten alıştıracağınız tırmalama tahtası hem eşyalarınızın zarar görmemesine hem de kedinizin rahatlıkla tırnaklarını törpülemesine fayda sağlayacaktır.

Bu ortak isteklerinin dışında, kedimizin karakterine göre bir dekorasyon oluşturmak da önemlidir. Eğer kedimiz daha önce bahsettiğimiz gibi yatak altlarında, dolap içlerinde yatmayı daha çok seviyorsa onlar için biraz kuytu bir odada güzel bir yaşam alanı yaratmak mümkündür. Bu karakterde kediler rahat ve kuytu alanlarda çok mutlu olacaktır.

Eğer kediniz tepelerde gezinmeyi seviyorsa onun için yüksek alanları boş bırakmak, oralara çıkabilmelerini sağlamak mutlu olmalarını mümkün kılacaktır. Bunların hepsinin dışında genel olarak evde çok fazla yayıntının olmaması da kedimizin rahat hareket etmesini, stres olmamasını sağlar. Son olarak; sevimli dostunuz kedi tasması kullanıyor olsa dahi onu güvende tutmak adına kedinin yaşam alanı için kedi kapısı tercih etmeyi de unutmamalısınız.

Gördüğümüz üzere sevimli dostumuzun yaşam alanını ona uygun düzenlemek onların mutlulukları ve rahatları için büyük önem taşımaktadır. Onlar bizim biricik sevimli dostlarımız ve onların rahat ettiğini görmek kesinlikle bizi de mutlu kılacaktır. Bize çok iyi bir ev arkadaşı olan kedilerimizi aslında mutlu etmek de hiç zor değil. Evimizde yapacağımız birkaç değişiklikle kedilerimizin daha mutlu bir yaşam sürmesini kolayca sağlayabiliriz.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir