Köpek tasması seçimi büyük bir titizlik gerektirir. Köpekler için tasma alınırken tasmaların farklı özelliklerine dikkat etmek hem köpeğinizin rahat etmesini sağlar hem de onun güvenliği için önemli olan unsurları yerine getirir. Bu nedenle de köpeklere tasma seçilirken mutlaka farklı özelliklere odaklanmak önemlidir. Tasmanın boyutundan üretildiği malzemeye kadar her detayına özenle dikkat etmeniz; evcil hayvan dostunuzun güvenliği ve konforu için gereklidir.

Köpek Tasması Alırken Bunları Unutmayın!

Tıpkı köpek kolyesi gibi tasmalar da özenle seçilmelidir. Bir köpek tasması alacağınız zaman öncelikli olarak tasmanın köpeğiniz için uygun boyutta olmasına özen göstermeniz şarttır. Tasmanın çok bol olması, köpeğinizin boynundan kolaylıkla çıkmasına yol açar. Bu nedenle de gezdirme sırasında bir güvenlik tehdidi meydana getirebilir. Çok dar olan tasmalar ise köpeğinizin boynunu acıtabilir, yara yapabilir ve boynunu kesebilir. Bu nedenle de köpeğinizin boynunda hafif bol olacak şekilde duran ancak boynundan çıkmayan tasma boyutlarını tercih etmeniz gerekir.

Köpek tasma seçimi sırasında ayrıca tasmanın üretildiği materyale dikkat etmeniz de önerilir. Tasmanın iç yüzeyinin pamuklu materyalden elde edilmiş olması, onun zarar görmesini engeller. Pamuklu materyalden üretilmeyen iç yüzeyler köpeğinizin boynunu kesebilir ve onun zarar görmesine yol açabilir. Köpeğinize tasma alacağınız zaman öncelikli olarak tasmanın iç yüzeyine bakmanız önemli.

Farklı Tasma Modellerinde Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Köpek tasması için farklı modeller sunulur. Örneğin köpeklerde boyun tasmalarının yanı sıra göğüs tasmaları da sıklıkla tercih edilir. Özellikle de köpeğinizin yürüyüşler sırasında güvenliğini iyi şekilde sağlamak isterseniz ya da köpeğiniz aşırı meraklı ve hareketli ise göğüs tasmalarını kullanmanız önerilir. Bu sayede onun güvenliğini konforlu şekilde sağlamanız mümkün olabilecektir.

köpek tasması alırken nelere dikkat edilmeli

Göğüs tasmalarını alırken bu tasmaların köpeğinizin boyutu için uygun olması elbette önemlidir. Ancak yine de göğüs tasmalarının köpeğinizi rahat ettirmesine dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinizi sıkan göğüs tasmaları onun nefes almakta zorlanmasına bile neden olabilir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak ve köpek eğitimi sırasında onun konforlu olmasını sağlamak adına, köpeğinize uygun olan göğüs tasmasını seçmeniz gerekmektedir.

Göğüs tasmalarının bağlanma kayışlarının emniyetli olması ve kopmayacak ya da kırılmayacak materyalden üretilmesi gerekir. Kopan ya da kırılan bağlama kayışlar köpeğiniz için bir risk teşkil eder. Bu sebeple de göğüs tasmalarının bağlanma kayışları emniyetli ürünler olmalıdır ve dayanıklı olacak şekilde seçilmelidir.

Seçilen boyun ya da göğüs tasmalarının sabitleme alanları genellikle metal ürünler ile desteklenir. Eğer tercih edilen kemer bölgesi metalden üretilmişse bu ürünlerin su ile temas sonrasında paslanmamasına dikkat etmelisiniz. Paslanan ürünler hem köpeğiniz için risk teşkil eder hem de uzun ömürlü olmaz. Bu yüzden de paslanmaz metaller ile üretilmiş olan tasmaları seçmeniz gerekmektedir.

Boyun tasmasına köpek künyesi ekletebilir ve köpeğinizin güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu açıdan düşünüldüğünde, isimli köpek kolyesi eklenebilen tasmalar tercih edebilirsiniz. Seçilen boyun ya da göğüs tasmalarının iç yüzeylerinin köpeğinizi terletmemesi ve köpeğinizde alerjik reaksiyon oluşturmaması son derece önemlidir. İç yüzeyi pamuklu materyal ile üretilmiş olan ve kullanılan boyalarda kimyasal ürün barındırmayan tasmaları seçebilirsiniz. Kimi tasmalar köpeklerde alerjilere neden olabileceği için boya ve baskı benzeri durumlarda dikkatli olmak gerekebilir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir