Kediler ekmek yer mi sorusu birçok kedi ebeveyni tarafından soruluyor. Yiyeceklerimizi evcil hayvanlara sunmak, çoğu insan için geçerli bir gelenektir. Peki, kedilere ekmek verilir mi?

İnsanlar yediklerinden, tabakta kalan kalıntılardan kedilere bir parça verme niyetinde olabilirler. Bu genel olarak iyi niyetle gerçekleşen bir davranıştır. Ama kediye sunulan yiyeceğin bileşenleri ve pişirilme şekli gibi detaylar hesaba katılmalıdır. Kediler ekmek yer mi sorusu da bu noktada gündeme gelir.

Kediler Ekmek Yer Mi? Yemez Mi?

kediler ekmek yer mi

Kedilere bir yiyecek sunulacağında bunlardan biri de ekmek olur. Kedinin ilgisini çekmek, size gelmesini sağlamak veya onu da doyurmak gibi nedenlerle kediye ekmek vermek isteyebilirsiniz. Bu aşamada ise ekmeğin kediye uygun olup olmadığını bilmek gerekir.

Kediler ekmek yer mi sorusuna cevap verecek olursak; kediler ekmek yer, ancak kediye sunulan ekmeğin besin içeriğini bilmek gerekir. Buna göre ekmeğin kediye uygun olup olmadığına karar verilebilir.

Bildiğimiz gibi buğday unu, çoğu ekmekte temel bileşendir. Fakat içeriğinde tuz, şeker, tereyağı, süt, maya gibi bileşenler de olur. Bazı ekmeklerde ise yulaf, çekirdek, kuru üzüm ve meyve gibi malzemeler de olabilir.

Tüm bu bileşenlerden ötürü ekmek, karbonhidrat, mineral ve vitamin açısından yüksek olan bir besindir. İnsanlar için ölçülü tüketildiğinde birçok açıdan yarar sağlar. Ama bu durum kediler için aynı değildir.

Ekmek Kedilere Zararlı Mı?

kediler ekmek yer mi

Kediler ekmek yer mi diyenler için bu besinin kedi dostlarımıza zararlı mı yoksa yararlı mı olup olmadığını anlatalım. Ekmeğin bileşenleri, bu evcil hayvanın beslenme gereksinimlerini karşılamadığından dolayı ekmek, kedilere fayda sunmayan bir gıdadır.

Kedilerin beslenme ve davranış alışkanlıkları üzerine yapılan çeşitli araştırmalara göre, kedilerin ekmek tüketimi, onlarda aşırı kilo alma ve obezite sorununu tetikleyebilir. Kedi hastalıkları arasında en sık rastlanılanlardan biri olan obezite de kötü beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kedinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir.

Karbonhidrat bakımından yoğun olan ekmek, kedi dostunuzun obezite başta olmak üzere diyabet ve kalp sorunları yaşamasına yol açabilir. Bu sebeple kedilerin temel beslenmesi mutlaka kedi maması ile olmalıdır. Kedilerin sağlığına zarar vermemek için onlara ekmek sunmamalı. Kedinizin kaliteli kedi mamaları ile beslenmesini sağlamalısınız.

Ekmek, kedinin dikkatini ve ilgisini çekebilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de ekmeğin kokusu olur. Lakin kedinin ekmek yerine daha özel besinlerle, örneğin kedi ödül maması ya da kedi konserve maması ile beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Kediler Ekmek Yer Mi?” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir