Kediler ne zaman diş çıkarır sorusu sıklıkla soruluyor. Kedi dostlarımız dişsiz doğarlar. İnsanlarda olduğu gibi yaşamlarının ilk dönemlerinde herhangi bir dişleri olmaz. Yavruyken diş çıkarırlar, ancak bunlar süt dişleridir. Kalıcı dişler ise yaşla birlikte çıkar.

Süt dişler ve kalıcı dişler arasında ayrım yapabilmek, kedi dostunuzun dişlerinin durumunu ve gereksinim duydukları bakımı anlamak için önemlidir. Peki, kediler ne zaman diş çıkarır? Kedilerde diş çıkarma hakkında bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Bir Kedinin Kaç Dişi Vardır?

Kediler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Kediler ne zaman diş çıkarır ve kedilerin kaç dişi vardır gibi soruların cevapları, yeni kedi sahiplerinin merak ettiği konular oluyor. Kedilerde iki tip diş vardır: süt dişleri ve kalıcı dişler. Süt dişler, kalıcı dişler çıktıktan sonra düşer ve toplamda 26 adetten oluşur.

Her iki diş türü arasındaki geçiş sürecinde kedilerin acı hissettiğini ve daha sinirli olduklarını unutmamalıyız. Hatta bu dönemde kedi dostlarımız sakinleşmek için her türlü cismi ısırırlar. Diğer yandan kedilerin kalıcı dişleri 30 parçadan oluşur:

  • Alt çene: Uçlarda bir azı dişi, solda iki küçük azı ve sağda iki küçük azı, her iki yanda bir köpek dişi ve 6 kesici diş yer alır.
  • Üst çene: Her iki uçta bir azı dişi, solda üç küçük azı ve sağda üç küçük azı, her iki tarafta bir köpek ve altı kesici diş bulunmaktadır.

Kedilerin azı dişleri, yiyecekleri parçalamak için yeterince iyi işlev görür.

Kedilerin Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Kediler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Kediler ne zaman diş çıkarır? Kediler daha az emmeye başladıkları, yani ilk üç haftalık dönemden sonra diş çıkarmaya başlarlar. Bu süreçte süt dişlerinin gelişimi başlar. Kedilerin süt dişleri, yaşamlarının ilk altı haftasından itibaren tamamen görünür.

Birkaç ay boyunca kedilerin ağzında süt dişler yer alır ve kalıcı dişlere geçiş aşamasında bu durumu fark etmek kolaydır. Kediler kalıcı dişlerini çıkarırken şu durumlar görülür:

  • Kediler diş çıkarma döneminde kedi oyuncakları gibi çeşitli nesneleri ısırırlar. Bundan dolayı diş çıkarma döneminde kedilere güvenli ve rahat oyuncaklar sunulmalıdır.
  • İştah azalması sebebiyle yavru kedide diş ağrısı fark edilebilir.
  • Salya akması da kedilerde diş çıkarma döneminde görülen bir semptomdur. Diş etlerinin tahriş olması sebebi ile kedi daha fazla salya akıtır.

Kedilerin Kalıcı Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Kediler ne zaman diş çıkarır? Kedide altı hafta ile dört ay arasında süt dişleri bulunur. Dördüncü aydan itibaren süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır. Yetişkin kedilerin dişleri kalıcıdır. Bu da demek oluyor ki süt dişleri dışında kedilerde diş çıkarma olmaz. Süt dişlerinden sonra çıkan dişler, kalıcı olmaktadır. Ayrıca yaşlı kedi dostlarımızda bir veya iki dişin düşmesi de normal kabul edilmektedir.

Kedi dostlarımızın dişlerini temizlemek her daim önemlidir. Ancak kalıcı dişlerle beraber bu durum daha da önem kazanır. Bu yüzden kedi diş bakım ürünleri ile düzenli olarak diş bakımı yapmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir