Köpekler patates yiyebilir mi merak ediliyor. Patates, dünyada en çok tüketilen besinlerden biridir. Birçok tarifte kendine yer bulur. Peki, köpeklere patates verilir mi? Konuyla ilgili bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Köpekler Patates Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Köpekler Patates Yiyebilir Mi?

Köpekler patates yiyebilir mi sorusunun cevabı kesin değil. Çünkü bu aşamada dikkate alınması gereken iki önemli faktör var. Bir yanda hayvanın fizyolojik ve genel sağlık özellikleri, diğer yanda patatesin pişirilme şekli.

Genel olarak köpek dostlarımız, sağlıkları için risk teşkil etmiyor ise patates yiyebilirler. Örneğin, köpeğin patateste yer alan herhangi bir bileşene alerjisi ya da intoleransı varsa ya da köpeğinizde diyabet varsa patates, köpeğiniz için zararlı olabilir.

Patates, bazı hayvanlar için sindirilemez bir besindir. Bundan dolayı eğer köpeğinize patates verecekseniz, ölçülü miktarda bunu yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca patatesin karbonhidrat kaynağı olduğunu da unutmamalısınız. Özellikle kilo sorunu olan köpekler için aşırı patates tüketimi risk teşkil edebilir.

Bir köpek aşırı kiloluysa, şeker hastalığı ya da patatesin bileşenlerine karşı alerjisi varsa ona patates vermemek en doğru hareket olacaktır. Köpekler patates yiyebilir mi diyenler için şunu söyleyebiliriz: Köpeklerin eğer sağlık problemleri yok ise ara sıra patates yiyebilirler.

Ayrıca köpeğinize patatesi asla kabuğu ile beraber vermemelisiniz. Çünkü çiğ patatesler solanin ismi verilen ve köpekler için toksik olabilen bir madde içerir. Bundan dolayı köpek dostunuza patates verecekseniz mutlaka önceden pişirmelisiniz.

Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir Mi?

Köpekler Patates Yiyebilir Mi?

Köpekler patates yiyebilir mi açıkladık. Şimdi de köpek dostlarımızın kızarmış patates yiyip yiyemeyecekleri hususuna değinelim. Kızarmış patates, yüksek tuz ve yağ içeriğine sahiptir. Özellikle yavru köpekler için kızarmış patates zor bir yiyecektir. Çünkü yavru köpekler bu besini tüketirken zorlanırlar.

Kızarmış patatesin yüksek yağ ve tuz içeriği nedeniyle köpeklere verilmemesi tavsiye edilir. Fakat tuzsuz ve yağı alınmış bir kızarmış patates, köpeğe az miktarda sunulabilir. Yine de köpeğin temel beslenmesinin köpek maması ile olması gerektiğini hatırlatırız.

Patatesin Köpeklere Faydaları Nelerdir?

Köpekler patates yiyebilir mi diyenler için bu besinin köpek dostlarımıza faydalarından bahsedelim. Özellikle haşlanmış patates, mikro besinler ve temel mineraller açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı köpeklerin beslenme düzenine olumlu katkılar yapabilir.

Kalsiyum içeriği sayesinde patates, köpeklerin kemik sağlığını da en iyi şekilde destekler. Potasyum ve sodyum içeriği nedeniyle bu besin, vücut sıvılarının korunmasına yardımcı olur. Fosfor ve magnezyum varlığı ise köpeklerin beyin sağlığını teşvik eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir