Köpeklerin fiziksel görünümü söz konusu olduğunda en merak edilenler arasında köpeklerin bıyıkları yer alıyor. Pek çok insan bu tüylerin işlevinin farkında olmasa da köpek bıyıkları birçok açıdan sevimli dostlarımıza yarar sağlıyor.

Köpeklerin Bıyıkları Neden Önemli?

Köpeklerin Bıyıkları

Bıyıklar, özellikle köpeğin derisine gömülü olarak burun etrafında, gözlerin üstünde ve çene bölümünde yer alır. Köpeklerin bıyıkları o kadar önemlidir ki, foliküllerinde hayvanın beynine duyusal iletiler gönderen çok sayıda sinir ucu yer alır.

Köpeklerin bıyıkları şu açılardan onlara fayda sunar:

1. Mesafeleri Ölçmek

Köpek dostlarımızın bıyıkları, onlar için altıncı his gibi işlev görür. Derinden dışarı çıkan bıyıklar, kaldıraca benzer bir şekilde mekanizmaya sahiptir. Köpeklerin dışarıdan aldıkları uyaran, bıyığın deri folikülüne ilettiği bir hareket üretir.

Bu bilgi föliküllerden beyne aktarılır, burada kodu çözülür ve bir yanıt üretir. Bu mekanizma ile köpeklerdeki bıyıklar farklı işlevleri yerine getirir. Bunlardan biri de karanlıkta mesafeleri ölçmeye yardımcı olmasıdır.

Ayrıca bıyıklar, hava akımları, nesnelerin konumu ve köpeklerin etraflarındaki boşluğun algılanması hususunda da destek olur.

2. Gözleri Korur

Köpeklerin bıyıkları söz konusu olduğunda bu tüylerin bir diğer yararı da gözleri korumasıdır. Özellikle gözlerin hemen üstünde bulunanlar, gözlerin iyi bir koruyucusu olarak işlev görmektedir. Bu tüyler köpeğin gözlerini rahatsız ederse köpek, göz kırpmaları ile onları itebilir.

3. Sıcaklık Hakkında Bilgi Verir

Köpeklerin bıyıkları herhangi bir hava akımını algılar. Bu sayede hayvanın beynine çevre sıcaklığı hakkında bilgi gitmesini sağlar. Bıyıklar sayesinde köpekler, sıcağı ve soğuğu iyi bir şekilde hissedebilirler.

4. Dünyayı Keşfetmelerini Sağlar

Bıyıkların bir başka işlevi de onların çevrelerinde gördüğü dünyayı keşfetmelerine yardımcı olmasıdır. Bıyıklar, köpeklerin beyinlerine duyusal bilgiler gönderir. Bıyıkların yakınında deneyimledikleri herhangi bir element, onların sinir sisteminde bir uyarı oluşturur.

Böylece köpeğin beynine hayati sinyaller iletilmiş olur. Bıyıklar, köpeklerin bir şeyleri keşfetmek, ulaşabilecekleri nesnelerin şeklini, boyutunu ve hızını belirlemek için sahip oldukları fiziksel araçlardan biridir. Bunlara ek olarak, köpeklerin bıyıkları onların vücut ölçüleri ile orantılıdır.

Köpeklerin Bıyıkları Neden Dökülür?

Köpeklerin Bıyıkları

Çeşitli nedenlerden dolayı köpeklerdeki bıyıklar dökülebilir. Bu durum endişe verici bir olay olmamalıdır. Çünkü birkaç gün sonra köpeğinizin bıyıklarının yeniden büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Köpek dostlarımız tüylerini döktükleri gibi bıyıklarını da dökerler.

Eğer ki bıyıkların dökülmesi ile beraber köpek maması yememe, huzursuzluk, davranış değişimleri de meydana geliyor ise onu bir veterinere kontrol ettirmelisiniz. Bu tarz semptomlar söz konusu değilse meraklanacak bir gelişme yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir