Kaniş köpeği bakımı nasıl olmalı? Kanişler sevimli görüntüleriyle kalbimizi fetheden köpek ırklarından biridir. Kanişler tatlı oldukları kadar zeki ve akıllı köpeklerdir. Hatta kaniş ırkı en zeki köpekler listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

Kaniş Köpeğinin Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kaniş Köpeği Bakımı

Hem çok sevimli hem de bir o kadar akıllı olan kanişlerin bakımı da oldukça kolay ve zahmetsizdir. Görünüş olarak da oldukça tatlı bir görüntüsü olan kaniş ırkının farklı boyutları mevcuttur. Bazıları minyatür denilecek kadar küçükken bazıları ise orta ve daha büyük boylarda olabilir. Bunlara kendi aralarında da oyuncak kaniş, minyatür kaniş ve standart kaniş olarak ayrı isimler verilmiştir.

Kaniş ırkı karakter olarak da oldukça uysaldır. Diğer evcil hayvanlarla ve yabancılarla da oldukça iyi anlaşırlar. Yaşadıkları ortama oldukça kolay uyum sağlasalar da havlama huylarının olduğunu bilmelisiniz. Oldukça akıllı dediğimiz kanişlere kolaylıkla eğitim verebileceğiniz için havlama alışkanlığını da rahatlıkla kontrol altına alabilmeniz mümkündür. Kanişlerin bir diğer ismi de ‘Poodle’ olarak bilinmektedir. Şimdi birlikte kanişlerin bakımı ve beslenmesi hakkında daha ayrıntılı bir bilgi edinelim.

Kaniş Köpeği Bakımı

Bir köpek edinirken onun nasıl bakılması gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmak hem bizler için hem de sahipleneceğiniz köpeğin mutluluğu için oldukça önemlidir. Konumuz kaniş ırkı olduğuna göre bizler de birlikte kaniş köpeği bakımı hakkında neler yapılması gerek inceleyelim.

Kanişlerin oldukça akıllı ve zeki köpekler olduklarından bahsetmiştik. Bu zekilikleri sayesinde onları küçük yaşlardan itibaren kolaylıkla eğitebilirsiniz ve bakımı esnasında ortaya çıkabilecek tuvalet, havlama problemi gibi durumları kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz. Kanişlerle ilgili bilinmesi gereken diğer bir husus ise onların da diğer ırk köpekler gibi genetik sağlık sorunlarının olabileceğini bilmektir. Kanişler de en sık görülen rahatsızlıklar kalça çıkığı, cushing sendromu, progresif retinal artropi ve hipertirioididir. Bu rahatsızlıklar hakkında bilgi edinip, sevimli dostunuzu gözlemlemeniz bakımı esnasında sizlere kolaylık sağlayacaktır. Kanişler doğru şekilde bakıldığında 15 yıl yaşayabilmektedirler.

Kaniş köpeklerinin tüyleri çok güzeldir ve tüy bakımına da önem göstermek gerekir. Kanişlerin tüyleri kıvırcık, parlak ve oldukça sıktır. Kıvırcık tüyleri çabucak karışıp birbirine girebilir. Bu durumu önlemek ve tüylerinin her zaman güzel görünmesini sağlamak için düzenli olarak tüylerini taramanız gerekir.

Tarama için tüylerine uygun olan bir tarak seçimi yapmanız da oldukça önemlidir. Bunun için köpek tarak ve fırçaları kullanabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin tüy ve deri sağlığını optimal şekilde desteklemiş olursunuz. Eğer kanişinizin tüylerini her gün düzenli olarak tararsanız hem birbirine dolanmayacak hem de muhteşem görüneceklerdir. Kanişlerin tırnakları da zamanla uzayıp onları rahatsız edeceğinden bir köpek tırnak makası edinerek düzenli olarak kısaltmanız rahat etmelerini sağlayacaktır.

Kaniş köpeği bakımı hususunda şunları da hatırlatmakta yarar var. Bu köpekler çok hareketli ve meraklı canlılardır. Bu nedenle de güvenlik önlemleri almak şarttır. Köpeğinizin güvende kalmasını sağlamanız önemlidir. Bunun için köpek tasmaları arasından seçim yapabilirsiniz.

Kaniş Köpeği Beslenmesi

Kaniş köpeği bakımı, iyi beslenmeyle de yakından ilgili. Tüm canlıların beslenmesi sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri açısından çok önemlidir. Kaniş köpeğinizin beslenmesine özen göstermek gerekir. Onlar için alacağınız mamanın içeriği, besin değerleri ve besleyiciliği oldukça önemlidir. Alacağınız mama içerisindeki lif, protein, sebze, vitamin ve mineral gibi besinlerin dengeli bir dağılım göstermesi gerekir.

Yalnızca uygun fiyatlı olduğu için köpeğinizin günlük ihtiyacını karşılamayan ve kötü içerikli olan mamaları almak maalesef ki sevimli dostunuzun uzun vadede zararına sebep olacaktır. Temiz içerikli köpek mamaları tercih ederek köpeğinizin sağlıklı ve enerjik olmasını sağlayabilirsiniz. Kaniş köpeğinizin günlük olarak suyunu tazelemeniz de çok önemlidir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir