Yavru köpek ishal tedavisi nedir? İshal yavru köpeklerde çok sık görülen bir hastalıktır. Bazı ishaller hafif geçer ve yavru köpeğinizin sağlığını ciddi bir şekilde etkilemez. Ancak bazı ishaller oldukça uzun sürer. Bu uzun süren ishaller, tedavi edilmezse, kronik sindirim problemlerine yol açabilir. Hatta köpeğiniz ishal nedeni ile hayatını kaybedebilir.

Yavru Köpek İshal Tedavisi Hakkında Bilgiler

Yavru Köpek İshal Tedavisi

Yavru köpeğinizin ishal olması, evin içinde oldukça zor bir durumdur. Tuvaletlerini tutamadıkları için evin her yerine tuvaletlerini kaçırabilirler. Aynı zamanda ishal, köpekler için acı verici olabilir. Özellikle kanlı ishal,  yavru köpeğiniz için oldukça acı verici bir durumdur. İshalin bir diğer etkisi ise halsizliktir. Sizinle gün içinde oyunlar oynayan, yaramazlıklar yapan köpeğiniz, sessizleşir.

Gün içinde çok fazla uyumaya başlar. Bu durum da tüm köpek sahiplerini oldukça fazla üzer.  Yavru köpek ishali, geçici bir şey olacağı gibi oldukça ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle ishali fark ettiğiniz anda uzman bir hekime danışmalısınız. Çünkü ishal hastalığının tedavisine erken başlamak yavru köpeğinizin hayatını kurtaracaktır.

Bu yazımızda sizler için, yavru köpek ishal tedavisi ile bilmeniz gereken her şeyi araştırdık. Umarım yavru köpeğiniz bu sorunu yaşıyorsa, en kısa zamanda düzelir.

Yavru Köpekler Neden İshal Olur?

Yavru köpek ishal tedavisi öncesinde sevimli dostlarımızın neden ishalden muzdarip olabileceğinden söz edelim. Yavru köpekler için dünyanın en tatlı varlıkları dememiz mümkündür. Şaşkın bakışları ve yaramazlıkları ile evimize geldikleri ilk günden itibaren kalbimizi çalmaya başaracaklardır. Neşeli ve hareketli olmaları ile bilinen yavru köpeklerimiz ishale yakalandıklarında, halsiz ve huysuz olacaktır.

Onları böyle görmeye alışkın olmadığımız için telaşlanmamız çok normaldir. Köpeğinizdeki ishal durumunu iki gün boyunca gözetmelisiniz. Hala devam ediyorsa mutlaka uzman bir veteriner hekime danışmalısınız. Aksi takdirde minik dostunuzu kronik ishal, geri dönüşü olmayan sindirim problemleriyle hayatını devam ettirebilir. En kötüsü ise, ishal durumu çok uzun sürerse hayatını kaybedebilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olmalı ve tedaviyi geciktirmemelisiniz. Peki, yavru köpekler neden ishal olur? Gelin, birlikte bakalım.

Köpeklerde Anne Sütünden Kuru Mamaya Geçiş

Yavru köpekler belli bir süre anne sütü ile beslenirler. Anne sütünden kesildiklerinde, kuru mamaya başlarlar. Bu dönemde ishal olmaları çok yüksek bir ihtimaldir. Çünkü beslenme düzenleri değişmiştir. Bu durum ciddi bir ishal durumu değildir. Genellikle 1-2 gün sürer. Minik dostunuz daha sonra, köpek kuru mama ile beslenmeye alışır. Kuru mamalarının türünü değiştirdiyseniz de ishal görülebilir. Bu durumda, kuru mamanın içindeki bileşenlere köpeğinizin alerjisi olup olmadığını araştırmalısınız. Bunun için uzman bir veteriner hekime danışmanızı öneririz.

Yavru köpeğinize kuru mama dışında yiyecek verirseniz, bu durum onlarda ishale neden olabilir. Sevimli dostunuzu, özellikle yağlı ev yemeklerinden uzak tutmalısınız. Köpeklerin mideleri ve sindirim sistemleri, insanlarınkinden çok daha farklıdır. Bu nedenle de onlara kendi yediğimiz yemeklerden vermemeliyiz.

Yavru Köpeklerde Stres

Yavru köpek ishal tedavisi doğru uygulanabilmesi adına bu rahatsızlığın nedenleri iyi bilinmelidir. Bu nedenlerden biri de şüphesiz ki stres oluyor. Yavru köpekler oldukça hassas oldukları için, evde uzun saatler boyunca yalnız kalmak onları strese sokacaktır. Stresli bir yavru köpekte ishal ve kusma görülebilir. Çünkü onu terk edeceğinizi, sizi kaybedeceğinizi düşünebilir. Bu nedenle yavru köpeğinizi, evde çok uzun saatler boyunca yalnız bırakmamalı, ondan ilginizi eksik etmemelisiniz.  Köpeğinizi yalnız kalmak kadar, aşırı kalabalık ortamlarda bulunmak da strese sokabilir.

Yavru köpeğinizin, evinize geldiği zaman öncelikle yaşayacağı alana ve insanlara adapte olması gerekir. Bu konuda alışma sürecini tamamladıktan sonra, istediğiniz kadar sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Zaten köpekler oldukça sıcakkanlı hayvanlardır. Alışma sürecini tamamladıktan sonra bu konuda asla zorluk yaşamayacaklardır.

Köpeğin Yabancı Madde Yutması

Yavru Köpek İshal Tedavisi

Yavru köpekler hem meraktan, hem dişlerinin kaşınmasından hem de stresten dolayı evdeki eşyaları kemirme ve yutma gibi davranışlar gösterebilirler. Bu eşyalar evdeki bitkiler, ya da köpeğinizin midesine dokunacak zararlı maddeler olabilir. Bu maddeler de köpeğinizde ishale neden olabilir. Bu nedenle köpeğinizi evin içinde çok fazla tek başına bırakmamalısınız.

Köpeklerde Parazit

Köpek hastalıkları arasında yaygın olanlardan biri de parazit. Yavru köpeklerde oluşan parazit de ishale neden olabilir. Parazit, başka köpeklerden bulaşabildiği gibi yanlış beslenme sonucu da oluşabilir. Parazit, daha sonradan ilaç yöntemi ile tedavi edilebilir. Ama köpeğinizin senede bir kez yaptırılması gereken iç dış parazit aşılarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Yavru Köpek İshal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Yavru köpeklerde ishalin birçok nedeni vardır. Önemli olan ishali fark eder etmez, uzman bir hekime danışmak ve gerekli tedaviye başlamaktır. Yavru köpeklerde ishalin tedavisi genellikle beslenme tarzını değiştirmek ve ilaçla mümkündür. İshalin kanlı olması durumu çok tehlikelidir. Bunun gibi durumlarda, iğne tedavisine de başvurulabilir.  Kanlı ishal erken tedavi edilmezse maalesef ölüme neden olur. Oldukça ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Yavru köpeklerin stresten uzak durması, ev yemeği yememesi ve evdeki yabancı maddeleri yutmaması gerekir. Böylelikle ishal olma olasılıkları azalır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir