Sakin köpek ırkları hangileri? Genetik, köpeklerin davranışlarında ve karakterinde etkili bir faktördür. Ancak belirleyici değildir. Köpeğin kişiliği ve aldığı eğitim de davranışlarına yansımaktadır. Bu yüzden koşullara bağlı olarak daha sakin veya daha gergin bir karakterin ortaya çıkması mümkün olabilir. Peki, en sakin köpek cinsleri hangileri?

Sakin Köpek Irkları

Sakin Köpek Irkları

Bazı köpek cinslerinin sessiz ve sakin olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Hem büyük veya küçük olmaları hem de kilo ve boy durumu, bir köpeğin sakin, agresif, gergin ya da sessiz olup olmadığını belirlemez. Ayrıca, çok gergin bir köpeğin çeşitli eğitimler ile sakin kalması da sağlanabilir. Şimdi, diğerlerine göre sakin köpek ırkları hangileridir inceleyelim.

1. Pug Köpek Irkı

Pug, tatlı bir görünüme sahip küçük boyutlu bir köpektir. Sakin köpekler arasında sayılır. Çocuklarla ve yetişkinlerle arkadaşlık etmekten hoşlanır. Köpek oyuncakları ile oynamayı sever. Yoğun egzersizler yaptığında yorulma eğilimindedir. Bu nedenle hem evde hem de dışarıda sakin ve yavaş bir yaşam ister.

2. Saint Bernard Köpek Irkı

Sakin köpek ırkları arasında bir diğeri de Saint Bernard oluyor. Sakin bir karaktere ve zarif davranışlara sahip olan bu köpek ırkı, itaatkâr ve uysaldır. Bu da onu çocuklarla yaşamak için mükemmel bir ırk haline getirir. Aslında, evdeki küçük çocuklara karşı belirgin bir koruma içgüdüsü vardır.

Bu köpek cinsinin bir diğer önemli avantajı da eğitime muazzam derecede yatkın olmasıdır. Eğitim esnasında köpek eğitim ürünleri de mutlaka tercih edilmelidir. Zekası ve itaati sayesinde çabuk öğrendiği için temel komutları bu köpek ırkına hızlı şekilde öğretebilirsiniz.

3. Alman Bulldog Köpek Irkı

Sakin köpek ırkları listesinde yer alan Alman Bulldog köpek, dünyanın en büyük köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda sakin ve sessiz bir karaktere sahiptir. Genellikle yavaş yürür ve bazı egzersizlere gereksinim duyar. Köpek oyuncakları ile oynamayı sever. Bu köpek ırkı, sakin yürüyüşler yapan insanlar için idealdir. Köpek tasması kullanarak ve yanınıza bu sevimli köpeği alarak yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Diğer köpeklerle etkileşim kurmak, egzersiz yapmak ve oynamak için günde en az iki üç saate ihtiyaç duyar. Sağlıklı kalabilmesi adına kaliteli köpek mamaları ile beslenmelidir.

4. İspanyol Mastiff Köpek Irkı

Büyüklüğü ve gücü sebebiyle en iyi bekçi köpeklerinden biridir. Sakin köpek ırkları listesinde bulunur. Sevecen ve uysal olmasıyla da bir adım öne çıkar. Ailesine büyük bağlılık gösterir ve çocuklarla iyi bir şekilde anlaşır.

Az havlayan dengeli bir köpektir. Genel olarak tavrı sakin, dingin ve rahattır. Bu yüzden popüler bir evcil hayvan olarak tercih edilir. Az hareket eden büyük bir köpek beslemek isteyenler için ideal bir seçimdir. Besinsel açıdan zengin olan kuru köpek maması ve konserve mamalar ile beslenmelidir.

5. İngiliz Bulldog Köpek Irkı

Büyük ve sağlam bir köpektir. İnsanlara bağlılığı oldukça fazladır. Kibarlığı ve soğukkanlı olmasıyla öne çıkar. Fizyolojik özellikleri nedeniyle aşırı ve yoğun egzersizler yapamaz. Bu da onu yavaş yürüyen bir köpek haline getirir. Protein oranı yüksek olan konserve köpek maması ve kuru mamalar ile beslenmelidir.

6. Shar Pei Köpek Irkı

Sakin ve cana yakın bir köpektir. İnsanlarla vakit geçirmeyi sever ve aşırı fiziksel egzersizlere gereksinim duymaz. Evcil ve sakin bir cins arayanlar için ideal bir seçimdir. Mükemmel bir arkadaş olan bu köpek cinsi, çocuklarla da iyi bir şekilde anlaşır.

Ciltlerinde yer alan kırışıklıklar, mantara neden olabilir. Bu nedenle köpek bakım ürünleri ile düzenli bir şekilde bakıma ihtiyaçları vardır.

7. Pirene Mastiff Köpek Irkı

Sakin köpek ırkları arasında yer alan Pirene Mastiff, büyük boyutlu olmasına rağmen oldukça sakin bir mizaca sahiptir. Sadakati, asaleti ve cesaretine ek olarak koruyucu olmasıyla da bilinir. Diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşmesi son derece önemlidir. Aksi halde tanımadığı insanlara ve hayvanlara karşı güvensizlik hissedebilir.

8. Akita Inu Köpek Irkı

Japon kökenli olan bu köpek ırkı, görünüş olarak iridir. Stresli durumlarda genellikle sakin bir tavır sergiler ve son derece sadık bir köpektir. Çok fazla havlayan bir köpek değildir. Gün içinde düzenli egzersiz gerektiren bir ırktır.

9. Pekinez Köpek Irkı

Sakin köpek ırkları arasında bir diğeri de Pekinez oluyor. Küçük ve sessiz bir köpek arıyorsanız, Pekinez köpek cinsi doğru bir seçim olacaktır. İnsanlarla saatlerce kanepede vakit geçirmekten hoşlanan bu sevimli köpekler, rahat ve yavaş yürüyüşler yapmayı sever.

Küçük boyutuna rağmen tehlikeli gördüğü her durumda tereddüt etmeden ailesini savunur ve sadık bir köpek ırkıdır. Koruyucu içgüdüsü nedeniyle, tanımadığı insanlara karşı şüphe duyma eğilimindedir. Bu nedenle yavruluk zamanlarından itibaren eğitim almalı ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır.

10. Samoyed Köpek Irkı

Sakin köpek ırkları söz konusu olduğunda Samoyed cinsi köpekler de bu listede yer alır. Sevimli ve tuhaf görünümü ile dikkat çeken ırk, kendine has bir güzelliğe sahiptir. Onu karakterize eden zarafet ve güzelliğe, cana yakın ve sakin oluşu da ekleniyor. Çocuklarla iyi bir şekilde anlaşan Samoyed köpekler, arkadaş canlısı olmalarıyla da biliniyor.

Bu cins, diğer köpeklere ve hayvanlara oranla son derece sosyaldir. Eğitime hızlı bir şekilde yanıt verir ve oldukça zeki bir köpek cinsidir. Dengeli kalmak için zihinsel uyarıma gereksinim duyar. Bu nedenle köpek zeka oyuncakları bu ırk için idealdir. Günlük olarak hareket etmesi ve egzersiz yapması önemlidir.

11. Chow Chow Köpek Irkı

Aslana benzeyen küçük bir cinstir. Sakin köpek ırkları arasında bulunan Chow Chow, özellikle apartman dairesinde bakmak için mükemmeldir. Orta büyüklükte olmasından dolayı çeşitli mekanlara uyum sağlar. Karakteri gereği sakin ve bağımsızdır.

İnsanlarla güçlü bağlar kurar. Güçlü bir sadakat ve koruma duygusuna sahiptir. En sevdiği aktiviteler arasında egzersiz yoktur. Bu nedenle yavaş yürüyüşleri sever. Kısa oyun seansları onun için uygundur.

12. Newfoundland Köpek Irkı

Ayı görünümünde olan bu köpek ırkı, iri cüssesi ile dikkat çeker. Girişken, sevecen, sessiz, iyi huylu, sakin ve dengelidir. Aşırı eğlenceli olmasa da özellikle suda oynamayı sever ve yüzmekten hoşlanır.

Bu ırk köpekler çoğunlukla diğer köpekler ve evcil hayvanlar ile iyi geçinir. Aynı zamanda çocuklarla da arası iyidir. Çok fazla günlük egzersiz gerektirmez. Dengeli bir davranış sürdürmek için zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır. Diğer köpeklerle sosyalleşmesi önemlidir.

13. Charles Spaniel Köpek Irkı

Bu ırk köpekler nazik ve asaletli olmalarıyla bilinir. Diğer köpek ırkları ve çocuklarla arası son derece iyidir. Her gün orta düzeyde egzersiz yapmaktan hoşlanır. Ayrıca ailesiyle beraber kanepede vakit geçirmeye de bayılır.

Küçük, sakin ve sevecen bir köpeği sahiplenmek isteyenler için doğru bir tercihtir. Bir şeyleri kovalamak ve keşfetmek için her gün dışarıda oynamasına ve yürüyüş yapmasına izin vermek önemlidir. Bu sayede çevre hakkındaki merakını gidermiş olur.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir