İngiliz Bulldog köpek ırkı, son derece popüler olan evcil köpek ırkları arasında yer alır. Sarkık yüzleri ve tıknaz görünümleri ile pek bir sevimli olan bu ırk, vücutlarına oranla daha küçük kafa yapıları ile dikkat çekerler.

Bir İngiliz Bulldog sahiplenmeyi planlıyorsanız, bu ırkın genel ihtiyaçları hususunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

İngiliz Bulldog Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

İngiliz Bulldog Köpek Irkı

Bu ırkın gövdesi yere yakın ve yuvarlaktır. Kocaman göbek bölümleri vardır ve omuzları geniştir. Boyunları ve kuyruk biçimleri kısadır. Ayakları da kısa olmasına karşın oldukça kaslıdır.

Kendine has bir oturuş tarzı bulunan bu köpek ırkı, aynı zamanda kısa ve hafif yukarı kalkık burun yapısı ile öne çıkar.

İngiliz Bulldog köpek ırkı, düz ve ince tüy yapısına sahiptir. Genel olarak açık kahverengi, beyaz, bej ve kırmızı tüyleri vardır. Bazı cinslerin tüyleri karışık renklidir. Ortalama ömür süreleri 8-12 senedir.

İyi bakım ve beslenme koşulları sağlanırsa daha uzun seneler yaşayabilirler. Genellikle 35-45 cm yükseklik ve 22-25 kg ağırlıkta olurlar.

İngiliz Bulldog Köpek Irkı Bakımı

İngiliz Bulldog köpek ırkı bakımıyla ilgili bazı detaylara dikkat etmek lazım. Özellikle tüy bakımı bu köpekler için önemlidir. İdeal boyutlarda kaliteli köpek tarağı ile düzenli tımar gerektirir. Hassas deri yapısı olmasından dolayı bu aşamada kaliteli ürünler kullanmaya özen gösterilmelidir.

Aynı şey banyo ve temizlik için de geçerli. Köpekler için üretilen köpek şampuanları ile bu ırkın temizlik ve hijyen gereksinimleri karşılanmalıdır.

Köpeklerin tırnak bakımlarına da özen gösterilmelidir. Patisi rutin olarak silinmeli ve tırnakları uzadıkça kesilmelidir. Bu işlem için kaliteli köpek tırnak makası kullanılmalıdır.

Köpeklere uygun tırnak makasının kullanımı, olası yaralanma ve kazaları önleyecektir ve köpek dostunuzun tırnaklarını güvenli şekilde kesmenize yardımcı olacaktır.

İngiliz Bulldog köpek ırkı için oyun ve sosyalleşme de önemlidir. Köpek oyuncakları ile günlük aktifliği desteklenmelidir. Aynı şekilde rutin yürüyüşler ile köpeğin yeterince hareket etmesi sağlanmalıdır. Bu esnada güvenlik için köpek tasması kullanımı önemlidir.

İngiliz Bulldog Köpek Irkı Beslenmesi

İngiliz Bulldog köpek ırkı için beslenme en önemli konuların başında gelir. Dostunuzun sağlıklı kalması ve gün içinde aktifliğini koruyabilmesi adına protein yönünden zengin olan mamalar tercih edilmelidir.

Elbette köpek dostunuza sunacağınız mama yalnızca protein değil vitaminler, sağlıklı yağlar ve mineraller yönünden de yoğun olmalıdır. Bu köpeklere hem kuru köpek maması hem de konserve köpek mamaları sunulmalıdır. Bu sayede beslenmede çeşitlilik sağlanabilecektir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir