Siyam kedi ırkı, çevik hareketleri ve ince yapılı gövdesi ile dikkat çeken en eski cinslerinden biridir. Günümüzün en popüler kedi ırkları arasında yer alır. Görenleri etkileyen şefkatli, cesur ve sevimli mizacı ile de dikkat çeken bir kedidir.

Siyam Kedi Irkı Tarihçesi

siyam kedi ırkı

Siyam kedi ırkının kökeni, günümüzde Tayland olarak bilinen Siam Krallığına dayanır. Öyle ki, bu krallıkta sadece kraliyet ailesi bu kediyi edinebilirdi. Doğumdaki bembeyaz rengi, onu şans getiren ve ölen insanın ruhunu barındıran saf bir hayvan haline getiriyordu. Türün ilk kayıtları 1350 senesine uzanır.

Avrupa’da Siyam kedisi, 19. yüzyılın sonlarında yaygın hale geldi. Bangkok’taki İngiliz konsolosuna Siyam kedisi armağan edildi. Ardından cins, bütün dünyada tanınır oldu. 1936 senesinde Siyam kedisi resmi olarak tanındı.

Siyam Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Siyam kedisinin özellikleri hakkında şunları söyleyebiliriz:

 • Ağırlık erkeklerde 4,5-7 kg arasında değişirken, dişilerin ağırlığı ise 3,5-5,5 kg arasındadır. Bu kedilerin boyları genel olarak 20-25 cm kadardır.
 • Tüyleri kısa, yoğun ve ipeksidir.
 • Başı üçgen biçimindedir. Siyam kedisinin kafasının yanları kavisli, öne doğru şekle sahiptir.
 • Gözleri badem şeklindedir. En dikkat çekici özelliği de bu kedilerin gözlerinin her zaman yoğun mavi tonlarda olmasıdır.
 • Büyük kulaklara sahiptir. Kulaklar her zaman dik durur ve ucu sivridir.
 • Kuyruğu uzundur.
 • Ortalama yaşam süresi 12-18 sene kadardır.

Siyam Kedisi Karakteri Nasıldır?

siyam kedi ırkı

Siyam kedisi meraklı ve sevecen karakteriyle dikkat çekiyor. Zekâsı ve gözlem gücü, doğuştan gelen merakıyla besleniyor. Yetişkin tanıdıklarına karşı son derece şefkatlidir, karşılık verilmediğinde depresyona girer. Bu nedenle bütün gün yalnız kalmak, Siyam kedileri için pek uygun olmamaktadır.

Bu kediler çocuklarla oynamayı, tırmanmayı, saklanmayı ve açık havada yürüyüş yapmayı seviyor. Hatta en sevdiği aktivitelerden biri de kedi tasması eşliğinde gezintilere çıkmak diyebiliriz. Barışçıl bir tür olmasına rağmen bölgesini koruma içgüdüsü nedeniyle diğer akranlarıyla kavga edebilir. Bir Asya kedisi olarak hiperaktiftir ve dinamik bir hayvandır. Bu kediler uykuya bir hayli düşkündür. Günde 12 saat boyunca kedi yatağı üzerinde zaman geçirebilir.

Siyam Kedi Irkı Bakımı

Siyam kedi ırkı da diğer birçok kedi cinsi gibi özel bakım gerektirir. Kısa tüylü bir kedi olduğundan fırçalaması fazla zaman almayacaktır. Haftada bir veya iki kez fırçalamak, tozu ve ölü tüy kalıntılarını temizlemek için yeterli olacaktır. Parlaklığını arttırmak için kısa dişli bir fırça ve nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Siyam kedinizin tırnaklarını ve pati bakımını da aksatmamalısınız. Kedi makası ile tırnaklarını kesmeli, patisini temizlemelisiniz. Gerektiği zamanlarda kedinizi banyo yaptırabilirsiniz. Bu aşamada kedi şampuanı gibi kaliteli ve kediler için özel olarak üretilmiş ürünler tercih etmelisiniz.

Kedinizin göz ve kulak bakımını da tamamlamalısınız. Gözleri ve kulakları kontrol etmeli, gerektiği hallerde temizlik ve bakım işlemlerini yerine getirmelisiniz. Siyam kedilerinin sağlıklı kalmaları için geniş bir alana ihtiyaçları vardır. Bu alanda kedi oyuncakları mutlaka yer almalı ve kedinin sıkılmadan vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

Siyam Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Siyam kedisine sunulacak olan mamanın Omega 3 ve 6 yönünden zengin olmasına dikkat edilmelidir. Doğal bileşenler içeren mamaların tercih edilmesi çok önemlidir. Çünkü Siyam kedilerinin gıda alerjisine yatkınlığı vardır. Hem kuru kedi mamaları hem de yaş kedi mamaları Siyam kedilerine sunulabilir. Kedinin yeterli oranda temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır. Bu nedenle kedi su kabı rutin olarak kontrol edilmelidir.

Siyam Kedisinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Siyam kedilerinin yaşam beklentisi genelde uzundur. Yine de bazı hastalıklara yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar:

 • Sağırlık
 • Yaşlılık obezitesi
 • Dolaşım hastalıkları
 • Kalp problemleri
 • Solunum yolu enfeksiyonu
 • Şaşılık

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi Siyam kedilerinin beklenen yaşam süresi uzundur. İyi koşullarda bakıldığı taktirde bu kediler 12-18 yıl kadar yaşayabilirler.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir