Siyam kedisi ne yer sorusu, Siyam cinsi kedi sahiplenecek kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Dışa dönük, sevecen ve oyuncu bir kedi olan Siyam, iyi bir şekilde beslenmelidir. Çünkü bu kediler bağırsak tümörlerinden muzdarip olabilir. Hatta yün ve plastik gibi nesneleri yutmaya meyilli bir kedidir. Bundan dolayı yediği şeylere çok dikkat edilmelidir.

Siyam Kedisi Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Siyam Kedisi Ne Yer?

Siyam kedisi ne yer? Tayland’a özgü olan bu kediler, aslında tüm dünyada popülerdir. Zarif, dayanıklı ve enerjik bir kedi cinsidir. Çok sosyal olduklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden de evde çok fazla yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Kedi tasması eşliğinde yürüyüş yapmak tam da Siyam kedilerine göredir. Bu kedilerin ağırlığı 2-4,5 kg arasında değişir. İyi bakıldıkları taktirde 9-15 sene kadar yaşayabilirler.

Siyam kedisi için ideal beslenme dengeli ve tam olandır. Siyam kedisi ne yer sorusunu aşağıdaki şekilde cevaplayabiliriz:

Kuru Kedi Maması

Kuru kedi mamaları, özellikle yaşamının ilk aşamasındaki Siyam kediniz için en iyi besleme seçeneklerinden biridir. Bir Siyam küçükken, büyümesini desteklemek için protein ve yağ açısından zengin bir beslenmeye gereksinim duyar. Kalsiyum ve vitaminler de bu aşamada kuru mamada muhakkak bulunmalıdır.

Yetişkinlikte Siyam kedisinin kuru mamasının %26 protein, %40 yağ ve çeşitli oranlarda Omega 3 ve Omega 6, vitamin ve liflerden oluşması gerekir.

Siyam kediniz yaşlandıysa, protein ve yağ oranı azaltılmış kuru bir mama gereklidir. Çünkü yaşlandıkça fiziksel aktivite azalmaktadır. Kalorisi yüksek bir kuru mama ise kedinin aşırı kilo almasına yol açabilmektedir.

Yaş Kedi Maması

Yaş kedi maması, Siyam kedisi ne yer sorusunun bir diğer cevabıdır. Konserve kedi mamaları, kedi dünyasının en sevilen mamaları arasında bulunmaktadır. Tabii ki, Siyam kedileri de yaş mamaları severek tüketirler.

Fakat bol miktarda alınması kedimizde tartar, ağız kokusu, yumuşak ve pis kokulu dışkı gibi büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınız için doğru miktarı belirlemek adına veterinere danışabilirsiniz.

Kuru mamada olduğu gibi yaş mama da farklı besin yüzdeleri içerir. Bu durumda minimum %35 protein, %15 ile %25 arasında yağ ve %5’ten fazla karbonhidrat içermemelidirler. Yaş kedi mamasında da Omega 3 ve 6 bulunmaktadır. Ayrıca bu mama çeşidinde kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum da yer almaktadır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir