Afgan tazısı köpek ırkı, uzun ve ipeksi tüyleri ile bilinen popüler bir köpektir. Orta büyüklüktedir ve ince bir gövdeye sahiptir. 20. yüzyılın başlarında Büyük Britanya’da ortaya çıkmıştır. Bağımsız ve özgüveni yüksek bir köpek cinsidir.

Afgan Tazısı Köpek Irkı Özellikleri

Uzun ve ince tüylere sahip olan Afgan tazısı, farklı birçok renk kombinasyonu içerir. Mesafeli, neşeli, bağımsız ve sessiz bir köpektir. İyi koşullarda bakılırsa on iki ila on dört sene kadar yaşayabilir. Hipoalerjenik bir köpek cinsidir. Kökeni Afganistan’dır.

Bu göz alıcı köpek ırkı oldukça özgüvenlidir ve buna ek olarak iradesi güçlüdür, bağımsız bir duruş sergiler. İstediği zaman neşeli ve eğlenceli davranabilir. Sert komutlara karşı son derece duyarlıdır. Davranışlarını yönlendirmek için nazik ama sağlam bir eğitime ihtiyaç vardır.

Afgan Tazısı Köpek Irkı Tarihçesi

Afgan Tazısı Köpek Irkı

Afgan tazısı köpek ırkı kökeni, isminden de anlaşılacağı üzere Afganistan. Ancak ırkın tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Thomas Duer Broughton’un 1809’da Hindistan’dayken yaptığı bir çizimde Afgan tazısının izleri görülür. Ayrıca ırk, dokuz eski köpek ırkından biri olarak kabul edilir. DNA’sı tazı köpekleri ile yakından ilişkilidir.

Bugünkü Afgan tazısı köpek ırkı, İngilizlerin 1920’ler yaptığı yetiştirmenin bir sonucudur. Bu köpek cinsi, 1900’lerin başında İngiliz askerleri ve soylular arasında oldukça popülerdi. 1927 senesinde AKC tarafından resmen tanındı.

Afgan Tazısı Köpek Irkı Bakımı

Cinsin enerjisi boldur ve bu yüzden iyi bir egzersiz rutinine ihtiyacı vardır. Tüyleri de uzun olduğu için rutin olarak tüy bakımı gerektirir. Afgan tazısı, köpek tasması eşliğinde günlük yürüyüşlere çıkmaktan ve köpek oyuncakları ile zaman geçirmekten hoşlanır. Günlük iki saatlik egzersize gereksinimi vardır. Ayrıca haftada bir ya da iki gün tasmasız şekilde dolaşması sağlanmalıdır.

Uzun tüyleri sebebiyle Afgan tazısının ciddi olarak bakıma ihtiyacı olur. İnce ve ipeksi tüyleri, haftada 3-4 kez fırçalanmalıdır. Tüyleri kirlendiğinde ise köpek şampuanları ile banyo yapması sağlanmalıdır. Afgan tazısının pati bakımına da dikkat edilmelidir. Patileri düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Uzayan tırnakları ise köpek tırnak makası ile kesilmelidir.

Afgan tazısı köpek ırkı, göz ve kulak bakımı açısından da belirli bir rutin gerektirir. Bu köpeğin kulakları ve gözleri kontrol edilmeli, gözler ve kulaklar temizlenmelidir. Köpeğin ağız ve diş sağlığına da önem verilmesi gerekir. Köpek diş fırçası ile dişler fırçalanmalı, ağız ve diş bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır.

Afgan Tazısı Köpek Irkı Eğitimi

Afgan tazılarının zeki hayvanlar olduğu bilinir. Ancak söz konusu eğitim olduğunda biraz mesafeli ve inatçı olabilirler. Bu sebeple de eğitimleri sırasında sabırlı olmak ve köpek eğitim ürünlerinden yararlanmak önem arz eder.

Afgan Tazısı Köpek Irkının Yaygın Sağlık Sorunları

Bütün safkan köpekler gibi Afgan tazıları da bazı hastalıklara yatkındır. Ancak bu durum, cinsin daimi olarak sağlık problemleri yaşayacağını kanıtlamaz. İyi koşullarda bakılan ve kaliteli mamalar ile beslenen Afgan tazısı köpekler, oldukça sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Yine de cinsin yatkın olduğu hastalıklar şunları içerir:

  • Uyuz
  • Katarakt
  • Hipotiroidizm
  • Kalça displazisi
  • Alerji

Afgan Tazısı Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Afgan tazılarının kaliteli beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple de köpeğe sunulacak olan mama, lifler, proteinler, mineraller ve vitaminler açısından tam ve dengeli olmalıdır. Bu sayede köpeğiniz sağlıklı bir beslenme deneyimi elde edebilecektir. Köpek yalnızca kuru mamalar ile değil, yaş ve ödül mamaları ile de beslenmelidir. Sonuç olarak beslenmesinde çeşitlilik yaratılmalıdır. Köpek su kabı da her zaman temiz ve tatlı su barındırmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir