Kedileri mutlu etmenin yolları, evcil kedi sahiplerinin merak ettiği noktalardan biridir. Birçok insan, daha bağımsız bir doğaya sahip oldukları için kedilerin mutlu olmak adına pek çok şeye ihtiyaç duymadığını düşünür. Aslında durum böyle değildir. Kedilerin de mutlu olmak için bazı şeylere gereksinimleri var. Kedinizi nasıl mutlu edeceğinizi merak ediyorsanız; detayları paylaştık.

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları

Kediye mama ve su vermek, yatacak bir alan sağlamak, onun kendisini mutlu hissetmesi için pek yeterli değil. Kedileri mutlu etmenin yolları şu şekilde sıralanabilir:

Doğru Beslenme

Hem insanların hem de hayvanların kaliteli beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu durum kediler için de geçerlidir. Yaygın hastalıkları önlemek, tam ve dengeli beslenme ile mümkündür. Kedinize vereceğiniz mama, besin bileşenleri yönünden zengin olmalıdır. Bütün besin maddelerini dengeli oranda yapısında bulundurmalıdır. En önemlisi de kediye sunulacak olan mama, onun damak tadına hitap etmelidir. Kediye sadece kuru mama değil, yaş ve ödül mamalar da sunulmalıdır. Bu sayede beslenmede çeşitlilik yaratmak söz konusu olabilecektir.

Her Zaman Taze ve Temiz Su

Kedilerin de su tüketmeye ihtiyacı olur. Eğer kediniz yeteri kadar su tüketmezse, başta böbrek hastalıkları olmak üzere pek çok farklı rahatsızlıktan etkilenebilir. Bu sebeple de kedi su kabı her zaman temiz ve taze su içermelidir. Kedinizin su ihtiyacının karşılanması, kedileri mutlu etmenin yolları arasındadır.

Sağlığı İhmal Etmeyin

Hastalıkların önlenmesi ve varlığının zamanında teşhis edilmesi için düzenli veteriner kontrolü şarttır. Kedinin sağlığının teşvik edilmesi ise onun çok daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır.

Hijyene Önem Verin

Hijyen, kediler için en önemli şeylerden biridir. Kedinizin kendisini yalamak için uzun saatler harcadığını fark etmiş olmalısınız. Kediler temiz ve titiz canlılardır. Ancak kimi zaman insanların bakım desteğine gereksinim duyarlar.

Kedileri mutlu etmenin yolları nelerdir diyorsanız; kedinizi temiz tutmanız gerektiğini de hatırlatırız. Bu bağlamda düzenli olarak kedi fırçası ile onu fırçalamalısınız. Ölü tüyleri almanın en kolay yolu, düzenli olarak tüy bakımından geçer. Bir diğer uygulama ise pati bakımıdır. Uzayan tırnakları kesmeniz gerekir. Kedinizin kulak ve göz temizliğini yerine getirmeli, dişlerini düzenli şekilde fırçalamalısınız. Gerekiyorsa kedinizi yıkayabilirsiniz.

Çevresel Zenginleştirme

Kedinizin psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesini sağlamak adına yaşam alanında zenginleştirmeye önem vermelisiniz. Kedi oyuncakları, kedi yatağı ve tırmalama tahtası gibi çeşitli ürünleri, kedinin yaşam alanında mutlaka bulundurmalısınız. Bu tür ekipmanlar, kedilerin ihtiyaç duyduğu malzemelerdir.

Oyun İhtiyacını Karşılayın

Kediler, oyun oynamaktan mutlu olan canlılardır. Kedi oyuncakları ile hayvanın keyifli zamanlar geçirmesini sağlayabilirsiniz. Çocukların ya da başka hayvanların da oyun saatine dahil olması, kedinin çok daha verimli zamanlar geçirmesine olanak tanıyacaktır.

Dış Mekan Etkinliği

Kedileri mutlu etmenin yolları arasında bir diğeri de kedi tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmaktır. Kedilerin günlük olarak egzersiz ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacın karşılanması ise kedinin kendisini mutlu hissetmesine yardımcı olacaktır.

Doğru Kedi Tuvaleti Seçimi

Kedinin temel ihtiyaçlarından biri de tuvalet. Kedinize kullanması için sunacağınız ürünün onun tarzına hitap etmesi ve yeteri kadar büyük olması önemlidir. Kediniz tuvalet ihtiyacını giderirken pratiklik elde etmeli ve özgürce hareket edebilme şansı yakalamalıdır.

İlgi, Sevgi ve Şefkat

Kedileri mutlu etmenin yolları arasında ilgi, sevgi ve şefkat de var. Kedinizle ilgilenmeli, onu sevdiğinizi mutlaka belli etmelisiniz. Kediler her ne kadar bağımsız canlılar olsalar da insanların ilgisine ve sevgisine ihtiyaç duyarlar. Olumlu tavırlar ile kedinizi şımartabilir, kendisini mutlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir