Sakin kedi ırkları genelde safkan kedilerdir. Bu kediler farklı şekillerde, tüy uzunluklarında ve boyutlarda gelirler. Tüy renkleri de farklıdır. Ayrıca her bir kedinin enerji seviyesi de farklılık gösterir. Kimi kedi ırkları sonsuz enerjiye sahipken kimileri de biraz daha sakin ve rahattır. Bu sakin kedi cinslerini sizler için sıraladık.

Sakin Kedi Irkları

Sakin Kedi Irkları

En sakin kedi cinsleri büyüklük ve görünüm açısından farklıdır. Sakin kedi ırkları uzun ya da kısa tüylere sahip olabilir. Kimisi iri yapılı iken kimisi de orta ve küçük boyutlardadır. Mizaç, kediden kediye değişir. Bu sebeple sahipleneceğiniz kedinin ırk özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sakin kediler arasında en popüler olanlar:

1. Birman Kedi Irkı

Sakin kedi ırkları arasında yer alan Birman kedisi, orta büyüklüktedir ve sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Uzun ve ipeksi tüyleri ile dikkat çeker. Gözleri genelde mavidir. Rahat ve sevgi dolu olan bu kediler, apartman yaşamı için de çok uygundur. Kedi tasması eşliğinde günlük yürüyüşler yapmayı, kedi oyuncakları ile zaman geçirmeyi çok sever. Bu sevimli kediler nazik çocuklar ve diğer kediler ile de iyi anlaşabilir.

2. British Shorthair Kedi Irkı

British Shorthair kedisi orta ila büyük boylarda olabilir. Kısa ve yoğun tüylere sahiptir. Tüylerinin parlak ve güzel görünmesi için düzenli olarak tüy bakımı gerektirir. Yuvarlak bir kafası bulunur. Sevecen ve sevgi dolu bir kedidir. Asla talepkâr değildir. Her aile için uygun bir seçim olabilir. Sakinliği ve uysallığı ile bir adım öne çıkar. Çocuklar ve diğer kedilerle de iyi geçinir.

3. Chartreux Kedi Irkı

Sakin kedi ırkları arasında yer alan bu cins kediler, benzersiz bir tüy dokusuna sahiptir. Tüyleri çift katlıdır ve kısadır. Kedinin boyutu ortadır. Tüy rengi ağırlıklı olarak gridir. Parlak ve sevimli bir görünüm sunar. Son derece iyi huylu olan bu kediler nazik ve arkadaş canlısı karakteriyle de insanları büyüler. Harika bir aile hayvanı olabilir.

4. Exotic Shorthair Kedi Irkı

Bu sevimli kediler İran kedisi ile akrabadır. Aralarındaki temel fark, Exotic Shorthair kedisinin peluş tüyleridir. Bu da onları sevimli bir oyuncak ayıya benzetir. Bakımı İran kedisine göre daha kolaydır. Sakin ve sessiz bir doğası vardır. Herkesle iyi anlaşma eğilimindedir. Gününün büyük bir kısmını kedi yatağı üzerinde geçirmeyi tercih eder.

5. Himalayan Kedi Irkı

En sakin kedi ırkları arasında yer alan Himalayan kedisi, mavi gözleri ve yumuşak tüyleri ile bilinir. Boyutu biraz büyük olsa da bu kediler oldukça naziktir. Görünüşü Siyam kedisine benzer. Şefkatli ve rahat bir kedidir. Aile üyeleri ile zaman geçirmekten çok hoşlanır. İyi koşullarda bakılır ise 12 sene kadar yaşayabilir.

6. Maine Coon Kedi Irkı

Büyük bir kedi olan Maine Coon kedisi, uzun ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Çok rahat ve sevimli bir kişiliği vardır. Sakin kalmayı, kedi oyuncakları ile zaman geçirmeyi, evin içinde sessizce dolaşmayı ve kedi yatağı üzerinde dinlenmeyi sever. Ayrıca ailesine karşı çok bağlıdır. Aile üyeleriyle oyunlar oynamaktan memnun olur. Meraklı ve dışa dönüktür.

7. İran Kedisi Irkı

Sakin kedi ırkları söz konusu olduğunda bu listede İran kedisi de yer alır. Yuvarlak ve düz bir yüze sahip olan İran kedisi, benzersiz görünümü ile bir adım öne çıkar. Tüm dünyadaki en popüler safkan kedilerden biridir. Popüler olmasının nedeni hem farklı bir görünüm sunması hem de kişiliğidir. Tatlı bir mizacı olan İran kedilerinin miyavlaması bile yumuşaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir