İrlanda teriyer köpek ırkı, dünyaca tanınan ve evcil hayvan olarak tercih edilen köpeklerdir. Bu sevimli köpeklerin bakımı bir hayli kolaydır. İyi koşullarda bakıldığı sürece bu harika köpekler, sizlere uzun yıllar boyunca arkadaşlık edebilirler.

İrlanda Teriyer Köpek Irkı Özellikleri

İrlanda Teriyer Köpek Irkı

İrlanda teriyer köpek ırkı cesur, kararlı ve enerjiktir. İnsan odaklı olma eğilimindedirler. Diğer hayvanlarla her zaman iyi bir şekilde anlaşamazlar. Hemen sıkılabilirler ve doğru bir şekilde egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı sürece problemler meydana gelebilir. Bu nedenle düzenli olarak köpek tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmalı, çevresel zenginleştirmeye önem verilmeli, köpek oyuncakları ile aktif kalması sağlanmalı ve köpeğin sosyalleşmesine odaklanılmalıdır.

İrlanda teriyer köpekler çok fazla tüy dökmezler, Havlama eğilimi yüksektir. Kolay bir şekilde eğitilebilirler. Saygılı, baskın, koruyucu, dinamik ve akıllı bir köpektir. Ayrıca hipoalerjeniktir ve tüy alerjisi olanlara da hitap eder. 13-15 sene kadar ömür süresi vardır.

İrlanda Teriyer Köpek Irkı Tarihçesi

En eski teriyer ırklarından biridir.  Uyum sağlama yetenekleri ve iş ahlakı nedeniyle İrlanda teriyer köpek ırkı, halkın sevgisini kazanmış bir cinstir. Bu köpekler yüzlerce yıldır İrlanda’nın çiftliklerinde yoğun olarak görev aldı. Sadık bir bekçi köpeği olarak lanse edilen İrlanda teriyer köpekler, çiftlik hayvanlarının koruyuculuğunu üstlendi ve av konusunda da insanlara yardımcı oldu.

İrlanda Teriyer Köpek Irkı Bakımı

İrlanda teriyer köpek ırkı için bakım detaylarına dikkat edilmelidir. Bu köpeklerin enerji seviyeleri yüksektir ve meşgul tutulmaları gerekir. Hem günlük fiziksel egzersize hem de zihinsel aktivitelere ağırlık verilmelidir. Etkileşimli oyuncaklar vasıtası ile köpeğin can sıkıntısı giderilebilir ve ruh hali iyileştirilebilir.

Açık havada zaman geçirmeyi seven kişiler için bu köpekler çok uygundur. Yürüyüşü ve koşmayı çok seven bu köpekler, size iyi bir şekilde eşlik edebilir. Günde en az 1-2 saat kadar egzersiz ihtiyacı olur.

Az bakım gerektiren İrlanda teriyer köpek ırkı, kısa ve kaba tüylere sahiptir. Tüylerinin haftada birkaç kez taranması gerekir. Bu noktada köpek tarağı kullanılmalıdır. Tüylerinin sağlıklı ve temiz görünmesi için gerektiğinde köpeğin yıkanması önerilir. Göz ve kulak bakımı aksatılmamalı, rutin olan gözleri ve kulakları temizlenmelidir. Uzayan tırnakları kesilmeli, patileri temizlenmelidir. Ağız ve diş sağlığına da önem verilmelidir. Köpek diş fırçası ile dişleri düzenli şekilde fırçalanmalıdır.

İrlanda Teriyer Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Bu köpekler de diğer birçok teriyer köpekleri gibi son derece dayanıklı ve sağlamdır. Ancak bazı hastalıklara yatkın olabilir. Bunlar:

  • Katarakt
  • Hiperkeratoz
  • Böbrek hastalığı
  • Mesane hastalığı

İrlanda Teriyer Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

İrlanda Teriyer köpek ırkı kaliteli beslenmeli ve beslenmesinde çeşitlilik yaratılmalıdır. Bu köpeğe sunulacak olan mama, protein, vitamin, lif ve mineraller bakımından tam ve dengeli olmalıdır. Kuru mamaya ek olarak ödül ve yaş mamalar ile de beslenmesi sağlanmalıdır. Her zaman taze ve temiz suya erişimi olmalıdır. Bunun için köpek su kapları sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir