Kediler ananas yiyebilir mi? Kedi dostlarımız bazı sebzeleri, yeşillikleri ve meyveleri tüketebilirler. Bu sayede beslenmeleri çeşitlendirilir. Peki, kedilere ananas verilir mi? Kedilere ananas verilip verilmeyeceğini sizler için açıkladık.

Kediler Ananas Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Kediler Ananas Yiyebilir Mi?

Kediler ananas yiyebilir mi sorusu, evcil kedi sahipleri tarafından sıkça sorulur. Kedilerin temel beslenmesi kedi maması olmalıdır. Bunun haricinde bu sevimli canlılara bazı meyveler verilebilir. Ananas da kedilerin tüketebileceği besinlerden biridir. Kediler için güvenli meyvelerden biri olan ananas, yüksek oranda vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Yine de meyvelerin, kedinin beslenmesinde yüzde on oranında yer alması gerektiğini hatırlatırız.

Ananas, tropikal bir meyve çeşididir. Zengin lezzeti ve tatlılığı ile kedilerin damak tadına hitap eder. Ananasın içeriğinde karbonhidrat, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, folik asit, B vitaminleri, lif ve protein de yer alır. Dolayısıyla kedilerin ananas tüketmeleri, onların birçok farklı besin bileşenini aynı anda almalarına olanak tanır.

Ananasın Kedilere Faydaları Nelerdir?

Kediler Ananas Yiyebilir Mi?

Kediler ananas yiyebilir mi açıkladık. Peki, ananas tüketimi kedilere ne gibi faydalar sağlar? Ananasın kedi dostlarımıza faydaları şu şekilde açıklanabilir:

  • Lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığını optimal anlamda destekler.
  • Proteinlerin daha kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar.
  • Kalp hastalıklarını önler.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Kemik sağlığını teşvik eder ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • Antioksidan nitelikler barındırır.
  • Kedinin nemli kalmasına yardımcıdır.
  • Sağlıklı bir atıştırmalık seçeneğidir.
  • Hipertansiyonu önler.
  • Lif içeriği nedeniyle kedinin kabızlık problemi yaşamasının önüne geçer.

Kedilere Ne Kadar Ananas Verilir?

Kedinize ananası doğru bir şekilde sunmanız çok önemli. Bu sayede kedi, ananasın benzersiz faydalarını elde edebilecektir. Kediler ananas yiyebilir mi diyenler için şu detay da çok mühim: Kediye verilecek olan ananas kesinlikle olgun olmalıdır. Aksi durumda tadı bir hayli asitli olacaktır. Kediye ananası verirken kabuklarını, yapraklarını ve pürüzlü alanlarını çıkarmalısınız. Çünkü bunlar kedide ciddi sorunlara yol açabilir.

Kediye ananası verirken birkaç küçük parçalara ayırmalısınız. Dilimler halinde kedi mama kabı içine koymalısınız. Kedinin beslenmesinin yüzde 10’u kadar günlük meyve tüketmesi yeterlidir. Bu nedenle küçük bir parça ananas vermeniz, kediniz için yeterli kabul edilir. Aşırı miktarlarda ananas tüketimi, kedinin sağlık sorunu yaşamasına sebebiyet verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir