Gordon Setter köpek ırkı, ipeksi tüyleri ve sevimli mizacı ile öne çıkan bir cinstir. İskoçya’ya özgü olan bu köpekler, tüm dünyada tanınır ve evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilir. Gordon Setter köpeklerle ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Gordon Setter Köpek Irkı Özellikleri

Gordon Setter köpek ırkı, enerjik, cesur ve şefkatli bir köpektir. Hipoalerjenik değildir. Orta uzunlukta çift kat tüylere sahiptir. Sevecen ve sadık mizacı ile insanların gönlünü fetheden Gordon Setter, oldukça akıllı ve memnun etmeye istekli bir köpektir. Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Her gün çok fazla egzersize gereksinimi vardır. Aktif aileler için çok uygun bir hayvandır. Zeki olduğu için eğitimi de bir hayli kolay ve zahmetsizdir.

Gordon Setter Köpek Irkı Tarihçesi

Gordon Setter Köpek Irkı

1600’lü yıllardan bu yana varlığını sürdüren ırk, 1800’lerde şekillenmeye başladı. İskoçya ve Birleşik Krallık etrafındaki insanlar, kuş avı köpeği istiyorlardı. İskoçya engebeli arazilerine uygun ve son derece atletik olan bu köpek, yetiştiricilerin amacına uygun bir şekilde elde edildi. Cins 1842 senesinde ABD’ye getirildi. AKC tarafından 1878 senesinde tanındı. Günümüzde tüm dünyada tercih edilen bir köpek ırkıdır.

Gordon Setter Köpek Irkı Bakımı

Bu atletik köpekler egzersiz yapmak adına bolca zamana ihtiyaç duyarlar. Dolaşmayı, köpek tasması eşliğinde yürüyüşe çıkmayı ve koşmayı çok seven köpeklerdir. Küçük yaşlardan itibaren eğitim ve sosyalleşme konusuna önem verilmesi gerekir.

Günde iki saatinizi köpeğinizin egzersizi için ayırmanız gerekir. Bu köpekler koşmak ve iyi bir dayanıklılık sağlamak için özel olarak geliştirildi. Bundan dolayı egzersiz ihtiyaçlarını uzun yürüyüşler, yoğun oyun vakitleri ve yürüyüş ile karşılayabilirsiniz.

Gordon Setter köpek ırkı tüy bakımı da oldukça önemlidir. Ölü tüyleri ortadan kaldırmak ve köpeğin çok daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlamak amacıyla Gordon Setter köpeklerin düzenli olarak taranmaları gerekir. Haftada üç dört kez köpek tarağı ile tımar yapmanız yeterli olacaktır. Köpeğiniz kirlendiği zaman onu köpek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Suyu seven bir köpektir ve banyo konusunda size zorluk çıkarmaz.

Gordon Setter köpeklerin pati bakımına da özen gösterilmelidir. Patileri düzenli olarak kontrol edilmeli ve uzayan tırnaklar kırpılmalıdır. Köpeğin ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Köpek diş fırçası ile rutin olarak dişleri fırçalanmalıdır.

Eğitim ve sosyalleşme, Gordon Setter köpeğiniz yavru iken başlamalıdır. Bu köpekler temel komutları ve kuralları kolay bir şekilde öğrenebilir. Bu sebeple de eğitim konusunda çok zorlanmazsınız. Küçük yaşlardan itibaren farklı insanlarla ve diğer köpeklerle tanışmasına izin verilmelidir. Bu sayede Gordon Setter köpeğin çekingen doğası dizginlenecektir.

Gordon Setter Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Gordon Setter köpek ırkı bazı hastalıklara yatkındır. Bunlar:

  • Göz hastalıkları
  • Kalça ve dirsek displazisi
  • Kanser
  • Alerji

Gordon Setter Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Gordon Setter köpek ırkı kaliteli ve besleyici mamalar tüketmelidir. Bu köpeklere sunulacak olan mamanın protein ve diğer besin bileşenleri yönünden zengin ve dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Sadece kuru değil, yaş ve ödül mamaları da Gordon Setter köpeklere yedirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir