Ragdoll kedi ırkı en sevilen ve evcil hayvan olarak en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. Büyük boyutlu ve sevecen bir hayvandır. Ancak büyük boyutu sizi korkutmasın. Nazik ve sakin olduğunu söyleyebiliriz. Ragdoll kedileri hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Ragdoll Kedi Irkı Özellikleri

Ragdoll Kedi Irkı

Ragdoll kedi ırkı sosyal, sevimli, uyumlu ve dost canlısı bir kedi olarak öne çıkar. Tüyleri orta uzunluktadır. Tüy renkleri krem, kahverengi, çikolata ve beyaz olabilir. Göz rengi genelde mavidir. İyi koşullarda bakılırsa on yedi sene kadar yaşam süresi vardır.

Bu büyük ve güzel kediler, yaklaşık dört yaşına kadar tam boyutuna erişemez. Rahat karakteri ve sosyal mizacı ile bilinen Ragdoll, hemen herkes ile arkadaş olmaya çalışır. Kucakta zaman geçirmeyi çok sever. Çok fazla egzersize ve yoğun oyun zamanlarına gereksinimi yoktur.

Ragdoll Kedi Irkı Tarihçesi

Ragdoll kedi ırkı yeni bir cinstir. 1960 senesinde Kaliforniya’da geliştirilmiştir. Ann Baker isimli kedi yetiştiricisi, sevgi dolu kişiliğe sahip eşsiz bir kedi elde etmek istedi. Bunun için Josephine adlı ve kökeni bilinmeyen uzun tüylü bir kedi ile beyaz bir Burmese kedisini eşleştirdi. Bu eşleşmeden Ragdoll kedisi ortaya çıktı. Irk, CFA tarafından 1993 senesinde tanındı.

Ragdoll Kedi Irkı Bakımı

Ragdoll kedi ırkı için bakım oldukça önemlidir. İpeksi tüylere sahip olan bu kediler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Tek katlı tüylere sahiptir. Düzenli tüy bakımı ile Ragdoll kedisi çok daha sağlıklı görünür ve tüy dökülme problemi ortadan kalkar. Tüylerinin dolaşmasını önlemek amacıyla haftada iki defa fırçalanması önerilir.

Gerektiği durumlarda Ragdoll kedisinin yıkanması tavsiye edilir. Bu aktivite sırasında kaliteli kedi şampuanları kullanılmalıdır. Kedinin pati temizliğine özen gösterilmelidir. Patileri temizlenmeli ve uzayan tırnaklar özel makas ile kırpılmalıdır. Kulak ve gözleri de mutlaka temizlenmelidir. Kedi diş fırçası ile dişlerinin fırçalanması sağlanmalıdır.

Orta derecede enerjik olan bu kediler, sosyal olan hayvanlardır. Yine de kedi oyuncakları ile vakit geçirmeyi severler. Kedi tasması eşliğinde dış mekan yürüyüşlerine çıkmaktan da büyük keyif alırlar.

Ragdoll Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Ragdoll kedileri genel olarak sağlıklıdır. Ancak bazı hastalıklardan etkilenebilir. Bunlar:

  • Mesane taşı
  • Kalp hastalığı
  • Kilo alma

Ragdoll Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Diğer tüm kediler gibi Ragdoll kedisi de sağlıklı beslenmelidir. Kedinin ihtiyaç duyduğu besin bileşenlerini tam ve dengeli oranda yapısında bulunduran mamalar ile beslenmesi sağlanmalıdır. Kediye kuru mama haricinde yaş ve ödül mamaları da yedirilmelidir. Her daim kedi su kabı içinde temiz suya erişimi olmalıdır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir