Beagle köpek ırkı, etkileyici bakışları ve bakımının kolay olması ile öne çıkan bir cinstir. Uzun ve sarkık kulaklara sahiptir. Beyaz ve kahverengi tonların hakim olduğu yumuşak tüyleri ile bilinir. İyi bir avcı köpeği olur. Toprağı koklayarak avını takip eder. Keskin koku alma duyusu ile Beagle köpekler, çoğu insanın favori seçimi haline gelmiştir.

Beagle Köpek Irkı Özellikleri

Beagle Köpek Irkı

Beagle köpek ırkı tazı ırkına aittir. Tüyleri kısadır. Genelde tüy renkleri ten, siyah, beyaz ve kahverengi tonlarında olur. Arkadaş canlısı, korkusuz, dikkatli ve aktif bir köpektir. İyi şartlarda bakılırsa 10-15 sene yaşayabilir. İngiltere’ye özgü bir köpektir.

Beagle köpekler enerjik, iyimser ve kaygısızdır. Aktif aileler için harika bir seçimdir. İyi bir şekilde eğitildiği ve sosyalleştirildiği sürece muazzam bir evcil köpek olur. Sürü halinde yetiştirildikleri için diğer köpeklerle de çok iyi anlaşır. Ayrıca Beagle köpeklerin kedilerle de arası çok iyidir.

Beagle Köpek Irkı Tarihçesi

Cins ilk olarak on altıncı yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktı. Tavşan avlamak amacıyla yetiştirildi. O dönemlerde av köpeği olarak da oldukça meşhurdu. Zamanla bu köpek ırkı Amerika’ya getirildi. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında geniş kitleler tarafından tercih edilen bir köpek oldu. Beagle köpek ırkı günümüzde de avlanmak için sürüler halinde kullanılsa da aynı zamanda aile köpeği olarak da popülerdir. Cins 1885 senesinde AKC tarafından tanındı.

Beagle Köpek Irkı Bakımı

Bu korkusuz köpekler hem avlanmaya hem de arkadaşlığa çok uygun olan canlılardır. Yeteri kadar günlük egzersize, düzenli bakıma, iyi bir eğitime ve ayrıca kaliteli beslenmeye gereksinim duyarlar. Gün boyunca insanlarla vakit geçirmeyi severler. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Diğer köpekler ile iyi geçindiği için aktivite sırasında farklı köpeklerle de sosyalleşebilir.

Kimi zaman tembel gibi görünseler de Beagle köpeklerin enerjisi oldukça fazladır. Bu enerjiyi tüketmek amacıyla düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Köpek tasması eşliğinde rutin yürüyüşler, oyun zamanları ve sosyalleşme, Beagle köpekler için oldukça önemlidir. Aksi durumda haylaz bir köpek olabilirler. Günde birkaç kez aktivite seansına ihtiyaç duyarlar.

Beagle köpeklerin orta ile yüksek oranda tüyleri dökülebilir. Tüy dökülmesini önlemek için rutin bakım önem arz eder. Köpek tarağı ile haftada üç ila dört kez taranması önerilir. Kirlendiği zamanlarda ise muhakkak banyo yaptırılmalıdır. Bu köpekler hareket etmeyi sevdikleri için biraz fazla kirlenebilirler. Dolayısıyla gerektiği hallerde yıkanması önerilir.

Köpeğin kulak ve göz hastalıklarından muzdarip olmasını önlemek amacıyla göz ve kulak bakımı yerine getirilmelidir. Kulaklar ve gözleri sıklıkla kontrol edilip temizlenmelidir. Pati bakımı da kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Beagle köpeğin patileri temizlenmeli ve tırnakları uzamış ise kırpılmalıdır. Ağız ve diş bakımı sırasında köpek diş fırçası ve macunu kullanılmalıdır. Düzenli ağız ve diş bakımı uygulamaları ile köpeğin sağlığı teşvik edilebilecektir.

Beagle Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Beagle köpekler bazı sağlık problemlerini atalarından miras alabilir. Genelde sağlıklıdır, ancak yatkın olduğu bazı sağlık problemleri mevcuttur. Bunlar:

  • Göz hastalığı
  • Omurilik hastalığı
  • Hipotiroidizm
  • Epilepsi

Beagle Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Beagle köpek ırkının sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için beslenmesine dikkat edilmesi oldukça önemli bir konudur. Bu köpekler bolca enerjiye sahiptir. Bu nedenle beslenme sırasında ihtiyaç duyduğu kaloriyi almalıdır. Beagle köpekler için mama seçiminde mutlaka kaliteli markaların ürünlerine yoğunlaşılmalıdır. Bu sevimli köpeklere verilecek olan mamalar protein, mineral, lif ve vitamin yönünden zengin olmalıdır. Beagle köpekler, kuru, ödül ve yaş mamalar ile beslenmelidir. Ayrıca köpek su kabı içinde her zaman temiz ve taze suya erişimi bulunmalıdır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir