Burmese kedi ırkı, güçlü ve kaslı vücutları, sevimli halleri ile öne çıkan kedilerdir. Altın rengindeki gözleri etkileyicidir. Bu sevecen canlılar aynı zamanda çok zekiler. Burmese kediler, genetik bir iskelet bozukluğuna karşı hassastır. Bunun dışında genellikle sağlıklı olan kedilerdir. Dost canlısı, uyumlu ve bakımı kolay olan bir hayvandır. Burmese kedi cinsi hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Burmese Kedi Irkı Özellikleri

Dost canlısı, sevecen, zeki ve girişken bir kedidir. Tüyleri kısadır ve hipoalerjenik değildir. Gözleri altın renginde olabilir. Tüyleri ise krem, şampanya, kahverengi, beyaz ve gri tonlarındadır. İyi koşullarda bakılırsa on sekiz sene kadar yaşayabilir.

Enerjik ve uyumlu bir kedi olan Burmese, her yaştan insan için ideal bir seçimdir. Sahibine çok bağlıdır ve evin içinde onu takip etmekten hoşlanır. Tıpkı bir köpek gibi ailesine sadıktır. Oyun oynamayı ve aile üyeleri ile zaman geçirmeyi çok sever. Kedi tasması eşliğinde gezintilere çıkmaktan da memnun olur. Biraz sesli bir kedidir. Vücut dilini ve miyavlamayı etkin şekilde kullanır.

Burmese Kedi Irkı Tarihçesi

Myanmar’da bu kediler kutsal kabul edilirdi. Tapınaklarda ve manastırlarda Burmese kedi ırkı resimleri bulunmuştur. Kaynaklara göre Birmanya kedisinin atalarından biridir. 1930’larda bir denizci tarafından Amerika’ya getirilmiştir. Cat Fancy Yönetim Konseyi tarafından 1952 senesinde tanınmıştır. Uluslararası Kedi Derneği ise Burmese kedileri 1979 senesinde kabul etmiştir.

Burmese Kedi Irkı Bakımı

Burmese Kedi Irkı

Bu kedilerin tüyleri kısa ve incedir. Tüylerinin parlak ve ipeksi görünmesi için kedi tarağı ile düzenli şekilde bakım yapılması gerekir. Minimal bakım gerektiren Burmese kedi ırkı, ayrıca kirlendiği zaman yıkanmalıdır. Suyu seven bu kediler, banyo etkinliğinden hoşlanırlar.

Kedinin pati bakımı da önem arz eder. Kedi tırnak makası ile uzayan tırnaklar kesilmeli, kirlenen patiler temizlenmelidir. Burmese kedisinin gözleri ve kulakları da kontrol edilip, temizlenmelidir. Kedi diş fırçası ile dişleri rutin olarak fırçalanmalıdır. Böylece evcil dostunuzun ağız ve diş sağlığını teşvik etmiş olursunuz.

Burmese kedi ırkının aktif kalması mühim bir konudur. Fiziksel ve zihinsel egzersizler yapmalıdır. Bol enerjiye sahip olan bu kediler, oyunlarla ve oyuncaklarla zaman geçirmeyi sever. Diğer hayvanlarla sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca çocuklarla da arası iyidir. Eğitime açık bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı eğitim süreci pratik ve hızlı olarak tamamlanabilir.

Burmese Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Bu kediler çoğunlukla sağlıklıdır. Ancak genetik olarak iskelet kası zayıflığından etkilenebilir. Bu kalıtsal bir hastalıktır. Basit bir DNA testi ile kedinin bu tür bir hastalıktan etkilenip etkilenmeyeceği öğrenilebilir. Burmese kedilerinin yatkın olduğu diğer hastalıklar şunları içerir:

  • Glokom
  • Kedi hiperestezi sendromu
  • Böbrek taşları

Burmese Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Burmese kedi ırkı aktif bir hayvandır. Bu sebeple enerji bakımından yoğun olan kaliteli kedi mamaları ile beslenmelidir. Kediye verilecek olan mama, lif, mineral, vitamin ve protein açısından tam ve dengeli olmalıdır. Kedinin her zaman temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır. Kedi su kabı sürekli olarak kontrol edilmelidir. Kediye sadece kuru değil, konserve ve ödül mamaları da verilmelidir. Sonuç olarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi sağlanabilecektir.

Burmese Kedi Irkı Artı Yönleri

Bu kedilerin öne çıkan artı yönleri şunlardır:

  • Sadık ve titiz bir kedidir.
  • Genel olarak uzun ömürlü bir hayvandır.
  • Diğer kediler, köpekler ve çocuklar ile arası çok iyidir.

Burmese Kedi Irkı Dezavantajları

Burmese kedilerinin dezavantajları şöyledir:

  • Kalıtsal kas bozukluğu hastalığından etkilenebilir.
  • Uzun süre yalnız kalırsa ayrılık kaygısı geliştirebilir.
  • Otoriter ve talepkâr olmaya eğilimlidir.

Burmese Kedi Irkı Çocuklarla Anlaşır Mı?

Burmese kedi ırkı uyumlu ve sevecen bir kedidir. Çocuklarla zaman geçirmekten memnun olur. Çocuklu aileler için tavsiye edilen kedi cinslerinden biri olarak öne çıkar.

Burmese Kedi Irkı Diğer Hayvanlarla Anlaşır Mı?

Burmese kedi cinsi uyumlu bir hayvan olduğu için diğer kedilerle ve hatta köpeklerle de iyi geçinir. Başka hayvanlarla aynı ortamda yaşayabilir.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir