Hipoalerjenik köpek ırkları, özellikle de tüy alerjisi olanların merak ettiği konulardan biridir. Evcil hayvan alerjileri, tüylerin dökülmesi ile tetiklendiği için az tüy döken köpekler hipoalerjenik olarak isimlendirilir. Az tüy döken köpekleri listeledik.

Hipoalerjenik Köpek Irkları

Hipoalerjenik Köpek Irkları

Hiçbir köpeğin yüzde yüz hipoalerjenik olmadığını hatırlatırız. Ancak kimi köpekler diğerlerinden daha az tüy döktüğü için hipoalerjenik olarak adlandırılır. Hipoalerjenik köpek ırkları şu şekilde sıralanır:

1. Kaniş Köpek Irkı

Üç farklı boyutu bulunan Kaniş köpekler, dünya çapında popüler olan hayvanlardır. Kanişlerin tüy astarı bulunmaz. Dolayısıyla tüyleri aşırı dökülmez. Tüy dökülmesinin minimumda olması adına köpek tarağı ile düzenli olarak bakım işleminden geçmesi önemlidir. Alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir.

2. Maltesse Köpek Irkı

Hipoalerjenik köpek ırkları listesinde yer alan Maltesse köpekler, en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir. Sevimli halleri ve bakımının kolay olması sebebiyle çoğu insanın ilk tercihi olur. Bu sevimli köpeklerin tüyleri aşırı dökülmez. Köpek tüylerine karşı hafif ve orta derecede alerjisi bulunan insanlar için harika bir seçenektir.

3. Chinese Crested Köpek Irkı

Evcil hayvan tüylerine alerjisi olan insanlar için doğru bir hayvan olan Chinese Crested köpek ırkı, vücudunda çok fazla tüy bulundurmaz. Minik bir vücuda sahiptir. Tüy yoğunluğu patilerinde, başında ve kuyruğunda daha fazladır. Sık olarak fırçalandığı taktirde çok fazla tüy dökmez.

4. Bichon Frise Köpek Irkı

Az tüy döken köpeklerden biridir. Sevecen ve arkadaş canlısı bir köpektir. Kıvırcık beyaz tüyleri aşırı dökülmez. Düzenli olarak tarandığı taktirde tüyleri hem bakımlı ve sağlıklı görünür hem de tüy dökümü çok olmaz. Genel olarak bakım gereksinimi azdır. Yoğun aileler için de iyi bir tercih olabilir.

5. Portekiz Su Köpeği

Hipoalerjenik köpek ırkları arasında yer alan Portekiz Su Köpeği, yumuşak tüyleri ve uyumlu karakteri ile bilinir. Tüyleri düzenli olarak bakımdan geçtiği zaman aşırı şekilde dökülmez. Kirlendiği dönemlerde köpek banyo malzemeleri ile yıkanmalıdır. Hareketli, oyuncu ve eğlenceli bir köpektir. Gün içinde egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Köpek tasması eşliğinde günlük yürüyüşlere çıkmaktan ve oyuncaklar ile zaman geçirmekten memnun olur.

6. Basenji Köpek Irkı

Orta Afrika kökenli olan Basenji ırkı, çok atletik, zeki ve meraklı bir köpektir. Tüyleri ince ve sıkıdır. Neredeyse hiç tüy dökmez. Bu özelliğinden dolayı alerjisi olan insanlara önerilen köpek cinslerinden biri olur.

7. Afgan Tazısı Köpek Irkı

Uzun ve ipeksi tüylere sahip olan Afgan Tazısı, köpek gösterilerinde sıklıkla tercih edilen bir cinstir. Tüyleri uzun olmasına karşın aşırı dökülmez. Ancak rutin olarak tüy bakımı yerine getirilmelidir. Kendine güvenen, bağımsız, sadık ve uysal bir köpektir. Aile üyelerine karşı çok bağlıdır.

8. Havanese Köpek Irkı

Hipoalerjenik köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkan köpeklerden biri de Havanese olur. Bu sevimli köpekler, yumuşak ve parlak tüylere sahiptir. Tüyleri çok fazla dökülmediği için hipoalerjenik kabul edilir. Küba’nın ulusal köpeğidir. Kompakt ve oyuncu bir hayvandır. İpeksi tüylerinin haftada birkaç kez taranması yeterli olacaktır.

9. İskoç Teriyer Köpek Irkı

Küçük ama karakteri zengin bir köpektir. Biraz alıngan olduğunu söyleyebiliriz. Sakal benzeri yüz tüyleri ile karakterizedir. Aktif, hareketli, dinamik, zeki ve oyuncu bir hayvandır. İskoçya’dan gelen bu köpekler, çiftlik hayvanı olarak tercih ediliyordu. Günümüzde ise popüler bir evcil hayvandır. Bakımı oldukça zahmetsizdir.

10. Barbet Köpek Irkı

Hipoalerjenik köpek ırkları arasında Barbet köpekler de var. Kanişle akraba olan bu köpek ırkı, Fransa’ya özgüdür. Tüyleri düzenli bakıma tabi tutulduğu taktirde çok dökülmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir