Tonkinese kedi ırkı, Birman ve Siyam kedilerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiş bir cinstir. Akıllı, girişken ve sevimli olan Tonkinese, mizacı ve görünümü ile çoğu insanın kalbini kazanır. Bu sevimli kediler hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri

Tonkinese kediler arkadaş canlısı, girişken, zeki ve eğlenceli hayvanlardır. Kısa tüylere sahiptir. Tüy rengi platin, şampanya ve gri tonlarında olabilir. Göz rengi ise mavi, altın ve yeşildir. İyi koşullarda bakılırsa on altı sene kadar ömür süresi vardır. Hipoalerjenik değildir. Amerika Birleşik Devletleri’ne özgüdür.

Aktif ve zeki olan bu kediler, oyun oynamayı sever, kedi tasması eşliğinde yürüyüşe çıkmaktan memnun olur. Ailesinden ilgi görmek ister ve son derece sadık bir kedidir. Biraz sesli bir kedi olabilir. İsteklerini ve ihtiyaçlarını belirtmek için sıkça miyavlar ve mırıldanır. Çocuklu aileler için de iyi bir seçimdir. Çünkü Tonkinese kediler, çocuklar ve diğer kediler ile de uyumludur.

Tonkinese Kedi Irkı

Tonkinese Kedi Irkı Tarihçesi

Birman ve Siyam kedilerinin çaprazlanması sonucunda ortaya çıkan Tonkinese kedi ırkı, Birman kedilerden meraklı hallerini Siyam kedilerinden de sağlam yapılarını almıştır. 1930 senesinde ilk kez yetiştirilen ırk, ABD’ye özgüdür. 1979 senesinde CFA tarafından tanınmıştır. O günden bu yana varlığını sürdürür ve dünya çapında popüler bir kedidir.

Tonkinese Kedi Irkı Bakımı

Tonkinese kedi ırkı bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Bazı detaylara dikkat ettiğiniz taktirde bu kedinin bakımı zahmetli olmaktan çıkacaktır. Kedinizin tüylerini haftada üç-dört defa kedi tarağı ile taramalısınız. Kulaklarını ve gözlerini kontrol etmeli, gerekiyorsa temizlemelisiniz. Uzayan tırnaklarını kırpmalısınız. Kedi diş fırçası kullanarak dişlerini düzenli olarak fırçalamaya özen göstermelisiniz. Kediniz kirlendiği zaman onu yıkayabilirsiniz. Suyu seven bir cinstir.

Tonkinese Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Bu kediler genelde sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklardan etkilenme ihtimali vardır. Bunlar:

  • Diş hastalıkları
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Bağırsak ve sindirim sorunları
  • Böbrek ve karaciğer hastalıkları

Tonkinese Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Tonkinese kedilerin beslenmesine de özen gösterilmesi gerekir. Mide ve bağırsak sorunlarına yatkın olan Tonkinese kedileri doğal bileşenler barındıran mamalar tüketmeliler. Protein, lif, mineral ve vitamin açısından tam ve dengeli olan mamalar yemeleri gerekir. Kedi su kabı her daim temiz ve yeterli miktarda su barındırmalıdır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir