Labrador köpek ırkı, evcil köpekler söz konusu olduğunda öne çıkan cinslerden biridir. Newfoundland kökenli, kısa tüylere sahip olan, sağlam fiziği ile dikkat çeken bir köpektir. Orta ila büyük boyutlarda olabilir. Labrador köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Labrador Köpek Irkı Özellikleri

Labrador Köpek Irkı

Dost canlısı, aktif ve sevecen bir köpektir. Labrador köpekler siyah, çikolata ve sarı tonlarında olabilir. Tüyleri kısa, yoğun ve çift katlıdır. Hipoalerjenik değildir. Dışa dönük kişiliği ile öne çıkan cins, yüksek enerji seviyesine sahiptir. Bir iş ve aktiviteyle ilgilenmekten memnun olur. Eğitime açık bir köpektir. Ayrıca pek meraklıdır. Ansızın ortadan kaybolabilir. Köpek künyesi kullanması, güvende kalmasını teşvik edecektir.

Labrador Köpek Irkı Tarihçesi

Newfoundland’da ortaya çıkan bu köpekler, 1800’lü yılların başında yetiştirildiler. Balıkçı teknelerinde kullanılmak üzere yetiştirilen Labrador köpekler, sudaki becerileri, iyi iş ahlakı ve arkadaş canlısı olmaları nedeniyle insanların gönlünü kazandılar.

İngiliz soyluların da dikkatini çeken Labrador köpek ırkı, zamanla avcılık için de tercih edilir oldu. İlerleyen dönemde ise Labrador köpekler, evcil hayvan olarak beğeni kazandı. AKC tarafından cins, 1917 senesinde tanındı.

Labrador Köpek Irkı Bakımı

Bu köpekler yoğun miktarda egzersiz ve eğitim gerektirirler. Köpek bakımı ve eğitiminde tecrübeli olan kişilere önerilir. Çok fazla ilgiye ihtiyaç duyan bir köpektir. Biraz tüy dökmelerine karşın bakımları oldukça kolaydır.

Labrador köpekler yeterli düzeyde günlük fiziksel aktivite yapmazlar ise hiperaktif olabilirler. Ayrıca davranış sorunları da ortaya çıkabilir. Her gün köpek tasması eşliğinde uzun yürüyüş, koşu ve aktif oyun zamanları gerektirir. Günde en az iki saat boyunca aktif kalmalıdır. Bu köpekler insan odaklıdır. Dolayısıyla insanlar ile de vakit geçirmek isterler.

Labrador köpekler suya dayanıklı, pürüzsüz ve çift katlı tüylere sahiptir. Tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesi için rutin olarak bakımdan geçmesi lazımdır. Haftada üç ila dört kez tüyleri fırçalanmalıdır. Kulakları ve gözleri kontrol edilip temizlenmelidir. Labrador köpeklerin patisi de rutin şekilde temizlenmeli, uzayan tırnaklar kırpılmalıdır. Bununla beraber köpeğin dişleri de sıkça fırçalanmalıdır.

Labrador Köpek Irkı Yayın Sağlık Sorunları

Labrador köpekler genel olarak sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklardan etkilenebilir. Bunlar:

  • Kalça ve dirsek displazisi
  • Kalp problemleri
  • Kas gücü kaybı
  • Göz sorunları

Labrador Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Labrador köpekler, protein, lif, mineral ve vitamin açısından tam ve dengeli mamalar ile beslenmelidir. Kuru köpek maması, ödül ve yaş mamalar, bu köpeğe sunulmalıdır. Ayrıca köpek su kabı düzenli olarak kontrol edilmeli ve köpeğin temiz, tatlı suya erişimi bulunmalıdır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir