Munchkin kedi ırkı, en popüler kedi cinslerinden biridir. Doğal bir genetik mutasyondan dolayı kısa bacaklara sahiptir. 1940’larda Birleşik Krallık’ta keşfedilmiş bir kedidir. Bu sevimli kedi ırkı hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Munchkin Kedi Irkı Özellikleri

Munchkin Kedi Irkı

Munchkin kedilerinin keşfedilmesi 1940’larda olsa da bu kediler, CFA tarafından 2003 senesinde tanınmıştır. Arkadaş canlısı, enerjik ve girişken bir kedidir. Son derece eğlenceli yönü ile de insanların beğenisini toplar.

Oyuncakların peşinden hızlıca koşar, tavşanlar gibi dik durmaya çalışır. Farklı ve kendine özel bir kedidir. Sahibi ile zaman geçirmekten memnun olur. Tüyleri farklı uzunluklarda olabilir. Herhangi bir renkte olabilen tüyler, sık olarak fırçalanmalıdır. Ayrıca Munchkin kedisi hipoalerjenik değildir. İyi koşullarda bakılır ise 15 sene kadar ömrü bulunur.

Kısa bacaklara sahip olan bu kediler, benzersiz bir görünüm sergiler. Çok çeşitli evcil kediler ile çiftleştirildikleri için belirgin bir karakter özelliği öne çıkmaz. Ancak kedi sahipleri Munchkin kedi ırkı için sevgi dolu, sosyal ve eğlenceli tanımlamalarını kullanırlar.

Munchkin Kedi Irkı Tarihçesi

Munchkin kedi ırkı kısa bacaklarını seçici üremeye değil, doğal olarak meydana gelen bir mutasyona borçludur. 1940’larda Birleşik Krallık’ta bir veteriner, bu kedileri fark etti. Bundan otuz yıl sonra Munchkin kedileri Amerika’ya getirildi. Cins, 2003 yılında resmen tanındı. Günümüzde Munchkin kediler dünya çapında ünlüdür ve evcil kedi olarak da sıklıkla tercih edilir.

Munchkin Kedi Irkı Bakımı

Kısa bacaklarından dolayı Munchkin kedi ırkı, kendini temizleme konusunda biraz güçlük yaşayabilir. Bu nedenle de özel bakım gerektirir. Tüylerinin haftada birkaç kez kedi fırçası ile taranması önerilir. Böylece Munchkin kedisinin tüyleri sağlıklı ve parlak görünecektir. Düzenli fırçalama, aynı zamanda tüy yumaklarını ve matlaşmayı da önleyecektir.

Munchkin kedileri kısa bacakları ile etrafta koşarken herhangi bir problem yaşamazlar. Ancak uzun bacaklı kediler gibi yükseğe zıplayamazlar. Yine de kedi tırmalama tahtası tedarik etmek, bu kedilerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu meraklı ve aktif kediler, kedi tasması ile dışarıda dolaşmayı, kedi oyuncakları ile zaman geçirmeyi çok severler. Ayrıca çok sosyaller ve uyumlular. Diğer kediler ve çocuklarla da oyunlar oynamaktan çok memnun olurlar.

Munchkin kedilerinin kulak ve göz bakımı aksatılmamalıdır. Kulaklar ve gözler rutin şekilde temizlenmelidir. Patiler silinmeli, uzayan tırnaklar kırpılmalıdır. Kedi diş fırçası ve macunu kullanılarak, diş bakımı yerine getirilmelidir.

Munchkin Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Munchkin kedi ırkı genel olarak sağlıklı bir cinstir. Fakat bazı hastalıklardan muzdarip olabilmektedir. Bunlar:

  • Eklem sorunları
  • Obezite
  • Kalp problemleri

Munchkin Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Munchkin kedisinin kaliteli mamalar ile beslenmesi, uzun ömürlü ve sağlıklı olmasına zemin hazırlar. Munchkin kedisine sunulacak mama protein, mineral, vitamin ve lif açısından zengin olmalıdır. Ayrıca kedi su kabı her zaman temiz ve tatlı su barındırmalıdır. Bu sayede kedinin ihtiyaç duyduğunda rahatça su tüketmesi sağlanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir