Amerikan kedi ırkları oldukça fazladır. Bu tür kediler sadece Amerika’da değil tüm dünyada tanınır ve evcil hayvan olarak tercih edilir. Amerika’da geliştirilen bazı kedi cinsleri spontane genetik mutasyonların bir sonucudur. Bazıları ise belirli bir tüy tipi, görünüm ve karaktere ulaştırmak için özel olarak yetiştirilmiştir. Genel olarak görünüş ve davranış açısından farklılık gösterirler.

Amerikan Kedi Irkları

En Popüler Amerikan Kedi Irkları

Dünyaca ünlü Amerikan kedi ırkları şu şekilde sıralanabilir:

Amerikan Shorthair Kedi Irkı

Amerikan Shorthair kediler, Amerika tarihinin ilk dönemlerinde ortaya çıkmıştır. O dönemlerde gemi yolculuklarında kemirgenleri kontrol altında tutmak amacı ile yetiştirilmişlerdir. Türün ilk ataları da yine kemirgen avcılığı için kullanıldı. İlerleyen dönemlerde ise Amerikan Shorthair kedilerinin evcil hayvan olarak tercih edildiği bilinmektedir. Cins, 1966 senesinde resmi olarak tanınmıştır. Atletik yapısı, kısa ve yoğun tüyleri ile öne çıkar. Farklı renk ve desenlerde olabilir. Biraz meraklı bir kedi olduğu için kedi künyesi takması, güvenliğini teşvik edecektir.

Amerikan Curl Kedi Irkı

Amerikan kedi ırkları arasında bulunan Amerikan Curl kedileri, geriye doğru kıvrık kulakları ile öne çıkar. Farklı görünümü, sevimliliği ve uyumlu karakteri ile bilinen bu hayvanlar, hemen herkesin sevgisini kazanır. Bir genetik mutasyondan dolayı kulakları geriye doğru kıvrılmıştır. Mutasyon ilk olarak 1980’lerde keşfedilmiştir ve bu özelliğin seçici üreme yoluyla yaygınlaştırılması sağlanmıştır. Bu özelliğin ortaya çıkması için sadece bir ebeveyn kedinin bu gene sahip olması lazımdır. Siyah, beyaz, gri ve açık kahverengi tonlardadır. Tüyleri uzun ya da kısa olabilmektedir.

Bengal Kedi Irkı

1970’lerde Amerika’da geliştirilen Bengal, bir Afrika leopar kedisi ve evcil kedinin çaprazlanması ile elde edilmiştir. Üçüncü nesil Bengal kedileri genel olarak evcil ev kedisinin kişiliğini sergiler. Bu kedilerin en öne çıkan özelliklerinden biri de minik bir leopar görünümünde olmasıdır. Vücudunda siyah tüy desenleri bulunur. Kaslı bir vücuda sahiptir. Çizgili ve puantiyeli tüylerinin düzenli olarak kedi tarağı ile taranması gerekir. Bu sayede tüyleri sağlıklı ve bakımlı görünebilecektir.

Exotic Shorthair Kedi Irkı

Tüyleri kısa bir İran kedisini andıran Exotic Shorthair kedileri, Amerika’da bir hayli popülerdir. İran kedisi gibi düz ve yuvarlak bir yüzü vardır. Aynı şekilde tüyleri de bir hayli yumuşak yapıdadır. En büyük farkı ise tüylerinin kısa olması ve bu nedenle de tüy bakımının daha kolay olmasıdır. Kısa bacakları, yuvarlak gövdesi ve kısa burnuyla farklı bir görünüm sergiler. Kaliteli kedi mamaları ile beslenmeli, bakım gereksinimi atlatılmamalıdır. Bu sayede uzun ömürlü olabilecektir.

Maine Coon Kedi Irkı

Amerikan kedi ırkları listesinde yer alan Maine Coon kedileri, hem büyük boyutlu olması hem de karakteri ile bir adım öne çıkar. Nazik bir kedidir. Bu kedilerin tüyleri orta uzunluktadır. Belirgin bir tüy fırfırı kulaklarda ve ayaklarda mevcuttur. Kaslı bir yapıdadır. Çeşitli tüy renklerinde olabilir. Tüylerinin bakımı kolaydır. Haftada bir defa tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Eğlenceli ve uyumlu bir kedi cinsidir. Çocuklarla ve diğer kediler ile de arası oldukça iyidir.

Ragdoll Kedi Irkı

Kaliforniya menşeili Ragdoll, en popüler evcil kediler arasında yer alır. 1960’larda geliştirilmiştir. Dost canlısı, sevecen ve uyumlu doğası ile bilinen Ragdoll, herkes için uygun bir kedi ırkıdır. Bütün insanlarla etkileşime geçmekten memnun olur. Hareketli ve oyun düşkünü olduğu söylenebilir. Mavi gözleri, yarı uzun tüyleri ve sevimli hareketleri ile bir adım öne çıkar. Bakımı nispeten kolaydır. Çocuklarla da iyi geçindiği için ailelere önerilen bir kedidir.

Balinese Kedi Irkı

Siyam kedileri ile pek çok özelliği paylaşan Balinese kedileri, uzun tüyleri ve yüz lekesi ile dikkat çeker. Gözleri mavi olabilir, tüyleri ise renkli, krem, siyah, gri, beyaz ve kahverengi olabilir. İnce bir gövdeye sahiptir. Uzun tüylerinin düzenli şekilde bakımdan geçmesi gerekir. Enerjik bir kedidir. Kedi tasması eşliğinde yürüyüş yapmaktan, kedi oyuncakları ile zaman geçirmekten mutlu olur.

Selkirk Rex Kedi Irkı

Kendine has kıvırcık tüyleri bulunan Selkirk Rex kedileri doğal bir görünüm sergiler. İran, Britanya ve Egzotic Shorthair kedilerinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiş bir kedidir. Bu sevimli kedilerin bakımı kolaydır. Tatlı karakteri ve sevimli halleri ile insanların ilgisini çeker. Hem çocuklar hem de diğer kediler ile arası iyidir. Sosyaldir, insan etkinliklerine dahil olmayı ister. Dış mekan aktivitelerinden mutlu olur. Orta yapılı bir kedidir. Kıvırcık tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir.

Bombay Kedi Irkı

Amerikan kedi ırkları arasındadır. Siyah kedi arayanlar için harika bir seçimdir. Küçük bir kara pantere benzeyen görüntüsü ile ilgi çekicidir. Sevecen ve sosyal olduğunu söyleyebiliriz. Cins ilk kez 1970’lerde yetiştirilmiştir. Tüyleri, burnu ve patileri siyahtır. Gözleri bakır renginde olabilir. Kaslı bir vücuda sahiptir. Kafası yuvarlaktır. Tüylerinin parlak kalması için haftada üç-dört kez taranması gerekir.

Pixie-Bob Kedi Irkı

Vahşi bir bobcat’in daha küçük bir versiyonudur. Cinsin yabani bir bobcat ile evcil bir kedinin çiftleştirilmesinden elde edildiği bilinmektedir. Biraz vahşi bir görünümü vardır. Ortalama bir ev kedisinden daha büyük boyutludur. Ancak hem oyuncu hem de sevecen bir karaktere sahiptir. Kısa tüylerinin rutin olarak taranması önerilir. Farklı tüy renklerinde ve uzunluklarında olabilir. Uyumlu bir kedi olduğu için herkese hitap eder. Çocuklarla zaman geçirmeyi seven bir kedi cinsidir.

LaPerm Kedi Irkı

Yumuşak tüyleri ile bilinen LaPerm kedileri henüz yeni bir cinstir. 1980’lerde Oregon’da ortaya çıkmıştır. Cinse çeşitlilik ve güzellik katan tüyleri, haftada birkaç kez taranmalıdır. Kedinin tüyleri uzun olmasına rağmen çok fazla tüy dökülmesi olmaz. Ancak keçe ve düğümleri yok etmek için bakım gereksinimi aksatılmamalıdır. Sağlam bir yapıya sahiptir. Boyun, kulak ve kuyruk bölümlerindeki tüyler daha sıktır ve kıvırcık olabilir. LaPerm kedileri herhangi bir tüy renginde ve deseninde olabilirler.

Amerikan Wirehair Kedi Irkı

Amerikan Shorthair kedileri ile akraba olan Amerikan Wirehair kedileri, ilk kez New York’ta geliştirilmiştir. Nadir kedilerden biridir. İnce tüyleri ve bıyıkları ile öne çıkar. Bu kedinin tüylerinin ince olması, kendiliğinden gelişen bir baskın mutasyondan kaynaklanır. Ayrıca Amerikan Shorthair kedilerinden biraz daha farklı bir yüz yapısına sahiptir. Çıkık elmacık kemikleri ona farklı bir görünüm katar.

Amerikan Bobtail Kedi Irkı

Amerikan kedi ırkları arasında konumlanan Amerikan Bobtail kedileri, ya kısa bir kuyruğa sahiptir ya da bu kedilerin kuyruğu hiç yoktur. Kuyruğu düz, kavisli ya da bükülmüş olabilir. Çok çeşitli kedi ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiştir. Derin bir genetik çeşitliliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir. Farklı tüy renklerinde olabilir. Genelde desenli bir tüy yapısına sahiptir.

Ocicat Kedi Irkı

Vahşi bir kediye benzeye görünümü ile karakterizedir. Hatta böyle bir görünüm sunması için özel olarak yetiştirilmiştir. Tüy lekeleri çizgi ve puantiye şeklinde olabilir. Anlamlı bakışları ile de insanların sevgisini kazanır. Tüyleri kahverengi, gümüş, çikolata tonlarında olabilir. Atletik bir yapıdadır. Kaliteli kedi mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır. Protein yönünden zengin olan kedi mamaları ile beslenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir