Spor grubu köpek ırkları, herhangi bir avcının en iyi yardımcısı olacak biçimde yetiştirilmiştir. Bu tür köpeklerin amacı, ördek ve sülün gibi hayvanların bulunmasına, yakalanmasına ve avlanmasına yardımcı olmaktır. Avcı insanlar, yüksek arazilerdeki kuşları bulmak için spor grubu köpeklerin yardımına gereksinim duyarlar.

Spor Grubu Köpek Irkları

Spor Grubu Köpek Irkları

Bu gruba dahil olan köpekler doğal olarak aktifler ve istikrarlı mizaçları ile tanınırlar. Diğer yandan sevimli ve çok yönlü olmalarıyla insanların ilgisini çekerler. Aktif ailelere uygun olan sportif köpekler, yoğun miktarda egzersiz ve açık hava etkinliği gerektirirler. Spor grubu köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

Amerikan Su Spaniel Köpek Irkı

Orta uzunlukta, çok fazla tüy dökmeyen ve kıvırcık tüylere sahip bir köpektir. Cinsin su becerileri oldukça gelişmiştir ve su kuşlarını avlayabilir. Kaslı ve dengeli bir vücut yapısına sahiptir. Yoğun ve su geçirmez tüyleri ile karakterizedir. Tüylerinin bakımlı ve sağlıklı görünmesi için düzenli fırçalama önemlidir. Köpek tarağı ile haftada birkaç kez taranmalıdır. Perdeli ayak parmaklarına sahiptir. Bu nedenle buzlu sularda rahatça gezinebilir. Genel olarak ailesi ile zaman geçirmeyi seven, neşeli ve hevesli bir hayvandır.

Barbet Köpek Irkı

Spor grubu köpek ırkları arasında yer alan Barber, kıvırcık ve yoğun tüyleri ile farklı bir görünüme sahiptir. Kendine özgü tüylerinin düzenli olarak taranması önerilir. Mükemmel bir su köpeğidir. Yüzyıllar önce Avrupa’da kuşları avlamak üzere geliştirilmiştir. Günümüzde Barbet köpekleri bulmak biraz zordur. Nadir köpekler arasında yer alırlar. Atletik, zeki ve sakin bir köpektir. Çocuklar ve diğer köpekler ile uyumludur.

Boykin Spaniel Köpek Irkı

Sağlam gövdesi, sarkık kulakları ve dalgalı tüyleri ile bir adım öne çıkan Boykin Spaniel köpekler, Güney Carolina’ya özgü bir cinstir. Zeki ve eğitilebilir köpeklerden olan Boykin Spaniel, sadık ve sevimli doğası ile insanları etkiler. Bu sevimli köpekler, kahverengi tüylere ve bal rengi gözlere sahiptir. Perdeli ayak parmakları vardır. Bu nedenle yüzme konusunda oldukça başarılıdır. Güney Carolina bölgesinde bataklık ve göllerde kuş avlamak için yetiştirilmiş olsa da bu köpekler, günümüzde dünya çapında popülerdir ve evcil köpek olarak sıklıkla tercih edilir.

Bracco Italiano Köpek Irkı

Spor grubu köpek ırkları arasındadır. Uzun kulakları, sarkık çenesi, ince burnu ve güçlü yapısı ile karakterizedir. İtalya’ya özgü bir köpektir. Yetenekli olduğu için İtalya’da sıklıkla tercih edilen bir cinstir. Kuş avcılığında başarılıdır. Tarladaki kuşların kokusunu almak ve onları avlamak konusunda başarı kaydeder. Beyaz tüylere sahiptir ve bazı cinsler benekli bir tüy görünümü içerir. Bu köpekler yalnızca avcılık alanında değil, evcil hayvan olarak da iyi bir seçimdir. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmesine özen gösterilmesi gerekir.

Britanny Köpek Irkı

Fransa’da geliştirilen bu köpekler, yoğun ve beyaz tüylere sahip. Orta büyüklükte bir köpektir. Kuş avcısı olarak yetiştirilmiştir. Çevik, hızlı ve güçlü bir köpek olduğunu söyleyebiliriz. Ailesine çok düşkündür. Aile üyeleri ile oyunlar oynamayı, köpek oyuncakları ile zaman geçirmeyi, köpek tasması eşliğinde yürüyüşe çıkmayı çok sever. Bu dikkatli, mutlu, hızlı, çevik ve uyumlu köpekler, hemen herkes için ideal kabul edilir. İyi koşullarda bakılır ise 12-14 sene kadar ömür süresi vardır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı

Clumber Spaniel, sağlam gövdesi, kısa bacakları, sarkık kulakları ile dikkat çeken bir köpektir. İngiltere’ye özgüdür. Sakin ve istikrarlı bir köpek olarak bilinir. İyi huylu olduğu için hemen herkese uygundur. Ağırbaşlı ve neşeli bir köpek olan Clumber Spaniel, kolayca eğitilebilir. Biraz meraklıdır ve aninden ortadan kaybolabilir. Köpek künyesi kullanması önerilir.

American Cocker Spaniel Köpek Irkı

ABD’ye özgü olan bu köpekler, uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Büyük ve anlamlı gözleri, uzun ve tüylü kulakları ile farkını ortaya koyar. Spor grubu köpek ırkları listesindeki en küçük cinstir. Avlanmak için yetiştirildi ancak sevgi dolu bir aile arkadaşı olarak da global çapta meşhurdur. Sevecen, nazik ve dost canlısıdır. Hipoalerjenik değildir. Siyah, ten, beyaz, kahverengi, gümüş ve kahverengi tonlarda olabilir. Uzun ve ipeksi tüylerinin rutin olarak fırçalanmasına özen gösterilmelidir. 10-14 sene kadar hayatta kalabilir.

Field Spaniel Köpek Irkı

Spor grubu köpek ırkları arasında konumlanır. Tüylü sarkık kulakları, pürüzsüz ve yumuşak tüyleri ile dikkat çeker. Pek sevimli bir köpektir. Atletik vücuda ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. İngiltere’ye özgü olsa da dünya çapında tanınır ve tercih edilir. Avlanma dışında köpek gösterilerinde de boy gösterir. Yüksek enerjili olduğundan dolayı aktif aileler için uygundur. Sadakatli, zeki, ve oyuncudur. Bu sevecen köpekler, sahipleri ile zaman geçirmeyi çok severler.

Flat Coated Retriever Köpek Irkı

Flat Coated Retriever köpekler, orta boyutlarda bir av köpeğidir. Düz tüyleri, genel olarak altın rengindedir. Ayrıca siyah ve gri tonlarında da olabilir. Enerjik, neşeli ve uyumlu doğası ile tanınır. Aktif bir köpek olduğu için bolca egzersiz gereksinimi vardır. Bu sevgi dolu, enerjik ve eğlenceli köpekler, çocuklar ve diğer köpekler ile uyumlu bir şekilde yaşar. Menşei İngiltere olsa da dünyaca tanınır ve tercih edilir. Bakım ve beslenme gereksinimleri karşılandığı taktirde 8-10 sene yaşar.

Golden Retriever Köpek Irkı

Spor grubu köpek ırkları listesinde Golden köpekler de var. Dünyaca ünlü ve en popüler köpek cinslerinden biri olan Golden, altın tonlarındaki tüyleri, sevimli hareketleri, canlılığı ve uyumlu olmasıyla dikkat çeker. Nazik bir köpektir. Sadakati ve yaşama olan coşkusu ile insanların sevgisini kazanır. Her ne kadar av köpeği olarak yetiştirilmiş olsa da Golden köpekler, mükemmel bir aile köpeğidir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile arası iyidir. Bununla beraber Golden, arama kurtarma köpeği ve polis köpeği olarak da sıklıkla tercih edilmektedir.

Gordon Setter Köpek Irkı

İskoçya’dan gelen bu sevimli köpekler, zorlu arazi koşullarına uyum sağlayan av köpekleridir. İnsanlara bağlıdır ve onlarla zaman geçirmeyi sever. Çocuklar ve diğer köpekler ile iyi anlaşır. Aile üyelerine karşı sevecen ve sadıktır. Oldukça zekidir ve memnun etmeye isteklidir. Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Her gün çok fazla fiziksel egzersiz gereksinimi olur. Tüylerinin sağlıklı ve parlak kalması adına rutin olarak bakımdan geçmesi gerekir.

Labrador Köpek Irkı

Spor grubu köpek ırkları arasında konumlanan Labrador köpekler Newfoundland kökenlidir. Kısa tüyleri, sağlam fiziği ve uysallığı ile dikkat çeker. Av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Fakat mükemmel bir aile arkadaşı olarak bilinir. Bu nedenle de dünya çapında en çok tercih edilen köpek ırklarından biridir. Sportif yeteneklerine ek olarak terapi köpeği ve hizmet köpeği olarak da işlev görür. Bakımı kolay bir köpektir. Hemen herkes için uygun bir köpektir. Dost canlısı, aktif, sevimli olan Labrador, iyi şartlara bakılırsa 10-12 sene boyunca hayatta kalır.

Vizsla Köpek Irkı

Macaristan’a özgü olan bu köpekler, orta boy bir cinstir. Kaslı, koyu kahverengi tüylere sahip bir köpektir. Pürüzsüz ve yoğun tüylerinin haftada birkaç kez taranması gerekir. Fiziksel becerileri gelişmiştir. Bundan dolayı pek çok görev üstlenebilir. Sevgi dolu, aktif ve dost canlısı bir hayvandır. Bakımı nispeten kolaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir