Teriyer köpek ırkları, en çok tercih edilen köpek cinslerini içeriyor. Teriyer köpeklerin bakımları kolay olduğu gibi aynı zamanda bu köpekler uzun ömürlü olmalarıyla da dikkat çekiyor. Teriyer köpek cinslerini sıraladık.

Teriyer Köpek Irkları

Teriyer Köpek Irkları

Dünyaca ünlü teriyer köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

Airedale Teriyer Köpek Irkı

Airedale Teriyer köpekler, İngiltere’de geliştirilen, orta büyüklükteki hayvanlardır. V şeklindeki sarkık kulakları, dik kuyruğu ve sağlam gövdesi ile dikkat çeker. Güçlü iradesi, keskin zekası ve enerjik halleri ile de farkını ortaya koyar.

Avustralya Teriyer Köpek Irkı

Avustralya Teriyer köpek cinsi, sivri ve dik kulaklara, kısa bir gövdeye ve çift katlı tüylere sahiptir. Avustralya’nın en ünlü köpeklerinden biridir. Cesur, dayanıklı ve maceracı bir köpektir. Köpek künyesi kullanması önerilir. Çünkü biraz meraklıdır ve ansızın kaybolabilir.

Bedlington Köpek Irkı

Teriyer köpek ırkları söz konusu olduğunda en popüler cinslerdendir. Kuzuya benzeyen görünümü ile insanları etkiler. Sevimli, sosyal ve sakin bir köpektir. Düzenli tüy bakımı ile tüyleri pürüzsüz ve sağlıklı görünecektir. Çocuklarla ve diğer köpekler ile arasının iyi olduğunu da söyleyebiliriz.

Border Teriyer Köpek Irkı

Kısa ve ince tüyleri, V şeklindeki kulakları ve geniş kafası ile dikkat çeken bu köpekler, küçük ve eğlenceli bir hayvan olarak bir adım öne çıkar. Biraz inatçı bir köpek olabilir. Köpek eğitim ürünleri kullanılarak küçük yaştan itibaren eğitilmesi önerilir.

Cairn Teriyer Köpek Irkı

Teriyer köpek ırkları arasında yer alan Cairn, son derece zeki, uysal ve sevecen bir köpek ırkıdır. Yuvarlak kafası, kısa bacakları ve kaba tüyleri ile hemen fark edilir. Teriyer türünün en eski üyelerindendir. Kökeni İskoçya adalarına dayanır.

Cesky Teriyer Köpek Irkı

Uzun gövdesi, kısa bacakları ve belirgin yüz tüyleri ile karakterize olan bu sevimli köpekler, her yaştan insanla ve köpekle iyi geçinir. Sosyal, eğlenceli ve bakımı kolay bir köpek cinsidir. İyi bir avcıdır. Bu nedenle eskiden avcılık için sıklıkla tercih ediliyordu. Günümüzde ise popüler bir evcil dosttur.

Dandie Dinmont Teriyer Köpek Irkı

Teriyer köpek ırkları listemiz Dandie Dinmont Teriyer ile devam ediyor. Dandie Dinmont Teriyer, İskoçya ve İngiltere sınırına özgü, uzun gövdeli, kısa bacaklı ve başının üstünde kabarık tüyleri bulunan bir köpektir. İpeksi tüylerinin köpek tarağı ile düzenli şekilde taranması önerilir. Sakin bir köpektir. Dolayısıyla hemen herkese hitap eder.

İrlanda Teriyer Köpek Irkı

İsminden de anlaşılacağı üzere bu köpekler İrlanda’ya özgüdür. Orta büyüklükte bir köpektir. V biçimindeki kulakları, dikdörtgen gövdesi ve dik kuyruğu ile farklı bir görünüm sergiler. Sınırsız enerjiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aktif aileler için doğru bir seçim olarak kabul edilir.

Kerry Blue Terrier Köpek Irkı

Sakalları, benzersiz kişiliği ve uyumluluğu ile fark yaratan bu köpekler, dayanıklı ve arkadaş canlısı olmalarıyla da çoğu insanı etkiler. Avcılık için yetiştirilmiş bir köpek olsa da son yıllarda evcil köpek olarak en popüler cinsler arasında yer almayı başarmıştır.

Lakeland Teriyer Köpek Irkı

Teriyer köpek ırkları arasındadır. İngiltere’ye özgüdür. Çeşitli renklerde olabilir. Çok fazla tüyleri dökülmez. Bu sebeple de alerjisi bulunan insanlara da önerilen bir ırktır. İnce ve yumuşak tüylere sahiptir. Boyu küçüktür ancak sağlam ve hızlı bir köpektir. Uzun bacaklara sahiptir. Başı dikdörtgendir ve kulakları V biçimindedir. Küçük ve oval gözleri ile anlamlı bakışlar atar. Korkusuz bir hayvan olan Lakeland Teriyer, aynı zamanda çok sevimli ve uysaldır. Çocuklarla ve diğer köpeklerle zaman geçirmeyi çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir