Bakımı zor köpek ırkları, yeni köpek sahipleneceklerin bilmesi gereken bir konudur. Eğer ki, köpek bakımına ayıracak çok fazla zamanınız bulunmuyor ise bazı ırklardan uzak durmanızda yarar var. Bakım gereksinimi yüksek olan köpekleri sıraladık.

Bakımı Zor Köpek Irkları

Bakımı Zor Köpek Irkları

Kimi köpeklerin diğer cinslere göre daha fazla bakıma ihtiyacı olmaktadır. Bakımı zor köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

Belgian Malinois Köpek Irkı

Polis, asker ve arama kurtarma köpeği olarak sıklıkla tercih edilen Belgian Malinois, son derece zeki bir köpektir. Dürtülerini kullanma fırsatı verilmezse hemen sıkılabilir, stres yaşayabilir ve olumsuz davranışlar geliştirebilir. Köpeğin enerjisini atması için bolca aktif kalması önemlidir.

Puli Köpek Irkı

Bakımı zor köpek ırkları arasında Puli köpekler de var. Farklı bir tüy yapısına sahip olan Puli köpekler, eşsiz bir görünüm sergiler. Tüylerinin yapısı nedeniyle Puli köpeklerin bakımı karmaşık bir hal alabilir. Rutin olarak profesyonel bakımdan geçmesi gerekir. Bu köpeklerin banyo etkinliği bile zorlayıcıdır. Çünkü tüylerinin küf ve bakteri oluşturmaması için profesyonel kurutucular ile kurutulması şarttır.

Border Collie Köpek Irkı

Hayvancılık konusunda çok başarılı olan Border Collie köpekler, bazen olumsuz davranışlar sergileyebilir. Aile üyelerinin peşinden gidebilir, araba veya bisikletlerin arkasından koşabilir… Bu köpeklerin bolca fiziksel ve zihinsel egzersize gereksinimi olur. Köpek oyuncakları, aktiviteler, koşu, yürüyüş gibi etkinlikler ile aktif kalması sağlanmalıdır. Ayrıca meraklı bir cinstir. Ansızın kaybolabilir. Köpek künyesi kullanması önerilir. Böylece güvenliği teşvik edilecektir.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı

Yüksek dayanıklılığa sahip olan Sibirya Kurdu, bakımı zor köpek ırkları listesindedir. Bu hayvanların etrafta gezinmek için doğal içgüdüleri vardır. İnatçı olabilirler ve hızlı bir şekilde kaçabilirler. Dolayısıyla köpek eğitiminde tecrübeli kişiler tarafından sahiplenilmesi gerekir.

Beagle Köpek Irkı

Beagle köpekler sevimli halleri ve uyumlulukları ile bilinir. Ancak Beagle biraz fazla havlayabilir. Bu sebeple de apartman yaşamı için pek uygun olduğu söylenemez. Uluma, ciyaklama, sızlanma ve havlama gibi hareketlerde bulunduğu için bahçeli evlerde bakılması daha idealdir. Bu tür davranışların ortadan kalması ise yalnızca iyi bir eğitim ile mümkündür. Bunun için köpek eğitiminde bilgili ve deneyimli olmak önem arz eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir