Pekingese köpek ırkı, dünyaca popüler, sevimli ve uyumlu bir köpektir. Çin’e özgü olan bu köpekler, dünya çapında tanınır ve evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilir. Bakımı nispeten kolaydır ve Pekingese köpekler oldukça uyumlular. Çocuklu aileler için de tavsiye edilen bir hayvandır. Bu sevimli köpeklere dair bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

Pekingese Köpek Irkı Özellikleri

Pekingese köpek ırkı, Çin’e özgüdür. Alçak gövdesi, kısa burnu, büyük gözleri ve kırışık yüzü ile dikkat çeker. İnatçı, sevecen, iyi huylu ve zeki bir köpektir. Kalın ve çift katlı tüyleri krem, gri, beyaz, ten ve siyah renklerinde olabilir. Hipoalerjenik değildir.

Güçlü ve cesur bir köpek olan Pekingese, harika bir kucak köpeğidir. En sevilen özellikleri arasında arkadaş canlısı olması, sosyalliği ve sevecenliği yer alır. Orta derecede çocuk ve hayvan dostudur. İyi bir eğitim ve uygun sosyalleşme ile herkesle çok iyi anlaşır. Düşük egzersiz ihtiyacı bulunur. Enerji seviyesi orta düzeydedir. Çok fazla havlamaz. Tehlike hissettiği anda havlama eğilimi gösterir. Apartman yaşamına da oldukça uygundur. Bakımı nispeten kolay bir köpektir.

Pekingese Köpek Irkı Tarihçesi

Pekingese Köpek Irkı

Pekingese köpekler, Antik Çin döneminden bu yana varlıklarını sürdürürler. Bir efsaneye göre Pekingese, Buda tarafından bir aslanın köpeğe çevrilmesinin bir sonucudur. Tarih boyunca Pekingese köpek ırkı, soyluların en popüler köpeklerinden biri olmuştur. Irkın bilinen en eski kaydı 8. yüzyıl Tang Hanedanlığı’na kadar izlenebilmektedir. 1894 senesinde İngiliz köpek fuarında sergilenen ırk, o günden sonra daha da popüler hale gelmiştir. 1900’lü yıllarda Amerika’ya getirilmiştir. 1906 senesinde de AKC tarafından resmen tanınmıştır.

Pekingese Köpek Irkı Bakımı

Pekingese köpeklerin bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Bu köpekler her zaman tetiktedir ve çevresinin farkındadır. Bu nedenle harika bir bekçi köpeği olabilir. Evdeki tüm insanlar ve diğer hayvanlar ile iyi geçinmesi için erken sosyalleşme önem arz eder. Eğitim ve sosyalleşme söz konusu olduğunda Pekingese köpek ırkı, hem çocuklar hem de diğer evcil hayvanla ile uyumlu bir yaşam sürer. Bu köpeklerin zeki olması, eğitimlerinin kolay olmasını sağlar. Çeşitli eğitimlere tabi olan Pekingese, uyumlu ve akıllı bir köpek olacaktır.

Bu cins köpekler, köpek oyuncakları ile oynamayı, köpek tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmayı çok sever. Ancak biraz meraklıdır. Köpek künyesi gibi bir aksesuar kullanması önemlidir. Bu sayede güvende kalması mümkün olabilecektir. Gün içinde en azından yarım saat kadar yürüyüş ve egzersiz yapması önerilir.

Pekingese köpeklerin tüyleri kalın dokuludur. Eğer düzenli olarak köpek tarağı ile taranmaz ise tüyleri aşırı dökülür. Bu sebeple de köpeğin tüy bakımına özen gösterilmesi gerekir. Kirlenen Pekingese köpeği, özel köpek banyo ürünleri ile yıkanmalıdır. Patiler temizlenmeli, tırnaklar kesilmelidir. Kulakları ve gözleri kontrol edilmeli, gerekiyor ise temizlenmelidir. Ayrıca dişleri de rutin olarak fırçalanmalıdır.

Pekingese Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Pekingese köpekler genel olarak sağlıklıdır. Bazı hastalıklara yatkın olabilir. Bunlar:

  • Nefes alma sorunları
  • Kornea problemleri
  • Cilt problemleri
  • Karaciğer hastalıkları

Pekingese Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Pekingese köpeklere kaliteli ve sağlıklı köpek mamaları sunulmalıdır. Bu köpeklerin tüketeceği mamalar protein, mineral, lif ve vitamin açısından tam ve dengeli olmalıdır. Köpek su kabı ise her zaman temiz ve tatlı su barındırmalıdır. Ayrıca köpeğinize sadece kuru mamalar değil, yaş ve ödül mamalar da sunmayı ihmal etmemelisiniz. Köpeğinizin tüketeceği mama miktarı, onun yaşına ve boyutuna bağlı olduğu için bu noktada veteriner desteği almayı da göz ardı etmemenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir